• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
4 Kasım 2010 Perşembe

SBS değişse de sonuç değişmiyor


SBS'yi bir taraftan MEB bir taraftan yargı değiştiriyor. Son zamanlarda erken kalkan SBS'de değişiklik yapıyor. Tabii ki yargı karşısında boynumuz kıldan ince, ama her kararın bir zamanı bir sosyal tarafı var. Çocuklar ağustos ayında sınava hazırlanmaya başladılar. Geçen yıl sınava hazırlandılar. Bir yıl boyunca çalıştılar çabaladılar, SBS'ye girdiler. Yani üç yıllık bir sürece başladılar. Şimdi 7. sınıfta sınav yok diyorsunuz. Peki, ne olacak, bu kararla neyi çözdünüz, tam tersi kafalar daha çok karıştı.
Bakın şimdi ne oldu. 6. sınıfta sınava girip yüksek puan alan çocuklann itiraz hakkı doğmadı mı? Ben başladım çalışıyorum iyi gidiyor ama birileri müdahale ediyor. Şimdi başka birileri çıkıp çocuğunun başlayan bir süreçte hakkının yendiğini iddia edebilir ki haklıdır da.
Sonuçta, 8. sınıfın sonunda yapılacak sınav 7. ve 8.sınıftan sorulacak. Biliyor musunuz ki?
İlköğretimin en zor kısmı 7. sınıftır. Öğrenciler önümüzdeki yıl bu müfredattan sorulan sorularda ne kadar zorlanacaklar? Peki, 6. sınıf sonuçları ne olacak? Başarılı çocuklann durumu ne olacak? 8. sınıfta yapılan sınavın zorunlu olması artık şart olmamış mıdır? Bakanlık ne zaman yeni durumu açıklayacak bu belli değil. O da artık bakanlığın kriz yönetmedeki başansına bağlıdır.
İşte tüm bu sorulara acil cevap gerekiyor. Süreç hiç değişmiyor biz ülke olarak sınavlarla kavga etmeye devam ediyoruz. Ama ne hikmetse sınavların içeriğini ve ölçme gücünü kullanmak gibi bir derdimiz yok hep yapılış tarzı ile oynuyoruz. SBS tek mi çift mi olsun? ÖSYS kaç kez yapılsın? Hiç birimiz bu sınav sonuçları ne işe yarıyor. Okulları öğretmenleri ve müfredatı ölçüyor mu? Biz bunlan değerlendirecek bir sınav yapısı kurmak yerine sürekli çocuklann kafasını karıştıracak işler yapıyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin. Bana sorsanız SBS'nin tarihçesini sayamam çünkü sürekli oynanan bir sistem oldu.
Sonuç ta bu hale geldik.
MEB, hızlı hareket etmelidir. Velileri ve öğrencileri doğru yönlendirecek kararlar almalı ve duyulmalıdır. Bence MEB'in önünde üç seçenek var. Öncelikle bu karara itiraz edeceklerdir.
Sonra 6. sınıf sonuçlarını kullanacaklar ve 8. sınıfın sonunda 7. ve 8. sınıf sonuçlarını kapsayan sınav yapıp bu sınavın etkisini %75 olarak kullanacaklar. Bu bir yöntem ikincisi, 6.sınıfta sınava girmiş olan öğrencilere 7. sınıfta seçmeli sınav sunulabilir isteyen öğrenciler girer istemeyen girmez. Girenler önümüzdeki yıl sadece 8.
sınıf müfredatına tabi olurlar, diğerleri müfredatın tamamından sorumlu olurlar. Bu da bir yöntem, son önerim ise YBP tamamen kaldırılarak öğrencilere 8. sınıfın sonunda girdikleri sınavla yerleşirler ki en doğru ve eşitlikçi olan budur.
Sonuçta bu durum en fazla öğrencileri etkiliyor. Ben onların tarafındayım.
Sevgili öğrenciler bu tartışmalan boş verin.
SBS geldiği gün de yazmıştım. Sizin işiniz hangi sınıfta olursanız olsun öğrenmek. Sınav olsun olmasın siz sınav varmış gibi devam edin. Çünkü siz hatırlamazsınız ağabeyleriniz ablalarınız OKS varken 7. sınıfta hatta 6. sınıfta hazırlığa başlarlar sınava 8. sınıfın sonunda girerlerdi.
Çünkü 8. sınıfın sonunda yapılan sınav müfredat açısından tüm müfredatı kapsadığı için bir yılda bu sınava hazırlanmak olasılık dışıdır. Başladığınız işe aynen devam edin. Tabii ki sayın veliler siz bu kargaşadan çocuklannızı koruyun, önemli olan eğitimde devamlılıktır. Devamlılık için ara vermemek esastır.
Herkese kolay gelsin diyorum. Panik yapmaya gerek yoktur. Sınav tek de olsa çift de olsa üç de olsa süreç aynı amaç aynıdır; İyi bir liseye yerleşmek. O halde bu yolda çok çalışan doğru çalışan başanlı olur. Asıl amacı, büyük resmi kaçırmamanızı diliyorum...

<p>Akşam TV'den Ezgi Aşık Bakü'ye gitti ve 'Gaminetler Müzesi'ni gezdi. </p>

Azerbaycan ordusunun ele geçirdiği silah ve zırhlı araçlar bu müzede sergileniyor

Sosyal medyada merak konusu oldu! Sudaki kırmızı rengin nedeni belli oldu

Operasyonlara helikopterli eğitimle hazırlanıyor! Jandarmanın ''hassas burunları''

Uludağ'da aç kalan ayılar oteller bölgesine indi! O anlar kameralara yakalandı