• $32,4101
  • €34,5783
  • 2448.27
  • 9779.18
10 Temmuz 2010 Cumartesi

Sayın Bakanım sesimize kulak verin

 SBS açıklandı mı açıklanmadı mı ben anlayamadım. Dün milyonlarca öğrenci ve veli internet ve televizyon başında sınavın sonuçlarını bekliyor. Bir düşünün o anda. o insanların psikolojisini, ancak MEB'den çıt yok. Basın toplantısı olup olmayacağı beüi değil, internet sayfası çökmüş herkes bekliyor. Saat 10.00 ses yok, 10.30 ses yok, 11.00 ses yok, 11.30 da nihayet sonuç alınabiliyor. Ama sadece öğrenciler karnelerini alabiliyor. Bunun dışında hiçbir şey yok. Düşünebiliyor musunuz? Bir sınav yapmışız bir milyonu aşkın öğrenci girmiş tüm ülke bu sınava katılmış ama bakanlık bu sınavın aritmetik ortalamasını, testlerdeki ortalamalan, illerin basanlarını, kaç öğrencinin sorulann tamamını yaptığını açıklamıyor.
Hiçbir açıklama yok.
Saatler geçti belki açıklama olur diye bekliyoruz.
Ama nafile, sonra telefonla bakanlığa sorduk. Telefondaki yetkili "Bakanımız kamuoyunda fazla konuşulmasın diye sayısal verileri açıklamayın dedi" diyor. Ben o anda çöktüm. Bu nasıl bir açıklamadır. Sayın Bakanım sizin böyle bir şey söylemeyeceğinizi adım gibi biliyorum. Çünkü hangi bakan, eğitim sistemini bu kadar kapsamlı değerlendiren bir sınavın sonuçlannı kamuoyundan saklar bu akıl kârı bir iş değil ki. Orada çalışan kraldan çok kralcı bürokratlar artık akıllannı başlarına devşirsinler. Böyle bir şey olabilir mi? Bir sınavın sonuçlarını nasıl açıklamazsınız. Birçok ülke bu verilere ulaşmak için milyonlarca dolar harcıyor, siz ne yapıyorsunuz sonuçlan açıklamıyorsunuz.
Gerekçeniz ne "kamuoyu sınavı konuşmasın" bunu söyleyen bürokrat halen çalışıyorsa bu ülkenin vay haline. Bu nasıl bir eğitim anlayışıdır bu nasıl bir ölçme değerlendirme anlayışıdır. Lütfen Sayın Bakanım bu insanlan uzaklaştınnız. Siz açık şeffaf ve doğru bir insansınız bu tip anlayışlar ve yasakçı tutumlar eğitimi ancak geriye götürür.
Bu anlayış değil midir ki SBS sonuçlarını açıklamadan önce soruları kolay olacak çok fazla öğrenci tam yapacak toplum moral kazanacak diyen.
Bunu söyleyen bakanlıkta üst düzey bir yetkilidir.
Yani bu şu anlama geliyor biz 14-15 yaşında geleceğe umutla bakan çocukları kullanarak yapay başarılar oluşturup topluma şırınga edeceğiz. Böyle şey olmaz. Defalarca söyledik kolay sınav diye bir kavram olamaz. Sınavınız ya basan sınavı olur yada sıralama sınavı olur. Şimdi söyler misiniz bir rivayete göre 1700 bir rivayete göre 1500 öğrenci bütün sorulan doğru yaptı.
Şimdi bu öğrencilerin hepsi Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesini veya Robert'i tercih etmek istese ne yapacaksınız. Bakanlık kolayını bulmuş öğrencilere sonuç karnesini verirken yaşı küçük olanı ön sıraya koymuş.
Sürekli söyledik söylüyoruz. Dün bir öğrenci ağlıyordu. Sordum dedi ki; 'Hocam ben bütün sorulan doğru yaptım ama bu yıl beden eğitimi öğretmenim benden takla atmamı istedi.
Ben yapamadım bana 60 verdi. Bu nottan dolayı puanım 498 oldu.' Bu Hakk'tan reva mıdır? Hangi kritere göre not verildiğini bilmiyorsunuz ama kullanıyorsunuz değil mi? Bu mudur eğitimcilik ve hakkaniyet, kendi çocuklannız olsa ne yapardınız acaba?
Sayın Bakanım lütfen kamuoyunu dinleyin. Yanınızdakiler sınavlan ve ölçme değerlendirmeyi bilmiyorlar. Dünyayı tanımıyorlar, size eksik ve yanlış bilgi veriyorlar. SBS'nin en büyük sorunu ölçme değerlendirme tarafıdır. Bütün hesaplama formülleri ölçme değerlendirme açısından hatalıdır. YBP puan formülleri hatalıdır. Bunlan düzeltmek şarttır.
Haa bir de lütfen yanlıştan dönün ve sınav analizlerini yayınlayın böyle bir şey olur mu?

<p>Popstar Bayhan yarışmaya katıldığı dönemde büyük ses getirmiş, daha sonra da şarkıcılığı hiç bıra

Bayhan'dan Frank Sinatra yorumu

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)

Filistinliler Gazze'nin kuzeyine dönüyor!