• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
02 Temmuz 2009 Perşembe

Parayı veliye verin


Küçüklüğümde babamın bana haftalık harçlık vermesini hiç unutmam. Beş kardeş sıraya geçer haftalığımızın dağıtılmasını beklerdik. Haftalıkları eşit olarak dağıtırdı babam. Ablam üniversitede okurdu ona da aynı miktar, ben ilkokulda okurdum bana da yanı miktar. Ablam itiraz ederdi, "Baba, bizim Turgay'la ihtiyaçlarımız aynı değil ki, bana az para vermiş oluyorsun" derdi. Sonuçta, benim param artar, ablamınki yetmezdi.
Babamsa eşit davrandığını düşünüp mutlu olurdu. Ama bence babam hiç adil davranmazdı. Devlette bir babadır. Peki. yetmiş milyonun babası eşit davranıyor mu sizce? Düşünün, bizim devletimiz yıllardır zenginin çocuğunu da fakirin çocuğunu da aynı okulda okutarak eşitlik sağladığını düşünür. Devlet eğitim için okullara bütçe ayırır. Okula giden her öğrencinin sonuçta devlete bir maliyeti vardır.
Ekonomik durumunuz ne olursa olsun devlet aynı miktarda parayı sizin çocuğunuz için harcar. Bu sizce adil bir anlayış mıdır?
HER ÇOCUĞA 2000 DOLAR Bakın 2007 verilerine göre devletimiz her çocuğun eğitimi için yaklaşık 2000 dolar para harcıyor. Devlet baba bu parayı hem zenginin çocuğu için hem de fakirin çocuğu için harcar.
Mantık olarak şöyle düşünebilirsiniz, çocuğunuzun öğrenim gördüğü okulda bin öğrenci varsa devlet öğrenci başına iki bin doları bu okula bütçe olarak ayırıyor. Bu para nereden geliyor sizce? Tabii ki bizim ödediğimiz vergilerden. Küçük bir hesap yapın, bir memur yirmi yıllık çalışma hayatında gerek maaşından kesilen, gerekse telefon, su, elektrik, şans oyunları vb. kalemlerden eğitime kesilen vergilerle kaç çocuk okutur.
BABAM VE DEVLET BABA Devlet babamız neden eşit olmayanları eşitlemeye çalışır. Acaba devlet babamız benim babam gibi kimin neye ihtiyacı olduğunu bilmiyor da rasgele mi davranıyor. Aslında olması gereken gayet basit, devlet, okula para vermek yerine veliye para vermeli. Okullar ücretli olmalı, parası olan cebinden okulun parasını ödemeli, parası olmayanın parasını devlet vermeli. Dolayısıyla eğitimde eşitlik sağlanmış olur. Size bir soru, Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler içerisinde kaç trilyoner çocuğu var. Neden bu öğrenciler okulun parasını ödemiyor. Bu öğrencilerin Boğaziçi Üniversitesi'nde okuması onlara verilmiş büyük bir ödül değil midir? Peki, Harward Üniversitesi sizce ücretsiz mi? Yoksa parası olan parasını ödüyor, olmayan devlet tarafından mı okutuluyor? Bir araştırma yapmanızı öneriyorum.
Biz, "herkese eşit eğitim" derken aslında en büyük eşitsizliği yaratıyoruz. Kaynaklarımızı yanlış kullanarak kaliteli okullar oluşmasını engelliyoruz. MEB'e teklifim gayet açık, gelin kaynakları doğru dağıtın, ihtiyacı olana daha iyi eğitim için yapmanız gereken okula değil, ihtiyacı olan veliye para vermektir. O zaman gerçekten eşit ve adil olursunuz.

<p>Sadece Türkiye değil Amerikan basınında da yemin töreninin önüne geçen İncil detayı ile ilgili de

Joe Biden'ın yemin törenine damga vurdu: Üzerinde Kelt haçı bulunan İncil'le ilgili çarpıcı detay

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Simpsonlar yine şoke etti! Bunu da bildiler

Amasya'da mamutlara ait olduğu değerlendirilen fosiller bulundu