• $13,413
  • €15,1597
  • 791.263
  • 1922.98
3 Ağustos 2010 Salı

Özel okullar neden yüksek taban puan açıkladı


SBS' de 1. yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin yerleştikleri okullar ve okulların taban puanları belli oldu. Bu yıl SBS yerleştirmede sistem değiştiği için her okul farklı stratejiler deniyor. Bu sene MEB yerleştirme sistemini değiştirdi. Bildiğiniz üzere MEB, SBS sonuçlarına göre ilk tercihleri 8-20 Temmuz arasında aldı. Sonra ilk yerleştirme sonuçlarını 26 Temmuz'da açıkladı. İlk yerleştirme sonucunda hemen hemen bütün okullar doldu. Sonra dedi ki ilk yerleştirme kayıtlan 4 Ağustos'ta sona erecek bu tarihe kadar kaydınızı yaptırın.
Çünkü ikinci yerleştirmeye başvuru yaparken ilk yerleştirme sonucu kaydınızı yaptırdığınız okuldaki kaydınız silinmeyecek hatta ikinci yerleştirmede bir yere yerleşmeseniz ilk yerleştiğiniz okulda eğitime devam edebilirsiniz. Böyle olunca bütün öğrenciler kayıtlarını yaptırdılar.
Şimdi herkesin planı açık; 2. yerleştirme için kazandığı yerden daha yüksek olan 6 okul tercih edecek. Böylece eğer yerleşirse daha yüksek bir okulu kazanmış olacak ve kaydını o okula yaptıracak. Olmazsa ilk kazandığı okula devam edecek.

MÜTHİŞ TAKTİK
Tüm bu süreç devam ederken özel okullar beklemede. Birileri öğrencileri alıyor, kayıt ediyor onlar bekliyorlar. Üstelik sadece 8. sınıf SBS sonucuna göre öğrenci alabilecekler. Şimdi tam burada müthiş bir taktik devreye giriyor. Eskiden İstanbul, Kabataş, Hüseyin Avni Sözen gibi okullara yerleşen öğrenciler özel yabancı okullara da yerleşmek için başvuru yapardı. Şimdi durum değiştiği için özel yabancı okullann önünde iki seçenek var. Birincisi taban puanlarını düşük açıklayıp daha çok başvuru almak ve hızla okulu doldurmak, ikinci seçenek ise taban puanı yüksek açıklayıp kayıt alamasa bile yüksek taban puanla kapatıp başarılı okul görüntüsü oluşturmak.
Merkezi yerleştirmede Robert gibi Alman gibi okulların artık çok ciddi rakipleri oluştu, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi gibi. Bu okul, özel yabancı okulların elinden en başarılı öğrencileri alıyor. Bu durumda yabancı özel okullar yüksek taban puan açıklayarak bu okulla rekabet etmeye çalışıyorlar. İşte Robert Koleji'nin açıkladığı taban puan 498. Üsküdar Amerikan 495, Avusturya Lisesi 492... Bu puanlarla öğrenci alması çok zor. Peki, ne olacak 2.
yerleştirmede hepsi en az 10-15 puan düşük öğrenci arayacaklar, bulabilirlerse.
Çünkü herkes bir yerlere yerleşmiş olacak.

KAYDINIZI YAPTIRIN

Sonuçta özel yabancı okullar ve özel okullar ilk yerleştirmede yüksek taban puan açıklayıp taban puanlarını yüksek tuttuktan sonra ikinci yerleştirmede düşük puanlarla öğrenci alacaklar. Veliler hiç telaşlanmasın bu bir taktik mücadeledir. İkinci yerleştirmede rahat rahat bu okullara yerleşirsiniz.
Tabii SBS 2. yerleştirme sonucunda her tercihiniz için bir de yedek sıralarınız gelecek bu sıralan da takip edeceksiniz. Toparlarsam 4 Ağustos'a kadar 1. yerleştirmede kazandığınız okula kesinlikle kaydınız yaptırın. 6-11 Ağustosla mutlaka 2. yerleştirme için 6 okul daha tercih edin. Özel okullar için 9-13 Ağustos arası başvuru yapın. 16 Ağustos'ta bu sonuçlar açıklanacak. 17 Ağustos'ta özel okullar açık kontenjanlarını ve gerçek taban puanlarını ilan edecekler. İşte özel okullara asıl yerleştirme 17 Ağustos'ta yapılacak bunu unutmayın. Kısacası okul açılıncaya kadar gözünüzü açık tutun işin içinde iş var.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor

Bu besinleri birlikte tüketirken dikkat!! Zararını bir bilseniz....