• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
18 Temmuz 2010 Pazar

ÖSYM, kılavuzda neden hata yaptı

Dünkü yazımda ÖSYM ve başkanını kutlamıştım. Herhalde nazarım değdi.

Dün akşam saatlerinde herkesin beklediği kontenjanlar kılavuzu ÖSYM'nin internet sayfasına konuldu. Hemen aldım baktım, önceleri anlayamadım. Bir gariplik var ama ne olduğunu biraz inceleyince çözdüm. Bölümlerin başarı sırasına bakınca çok şükür bir öğrenci bile dışarıda  kalmıyor. Bütün sayısalcılar tıplara, bütün eşit ağırlıkçılar hukuka, bütün sözelciler Türkçe öğretmenliğine giriyor. Neye göre? ÖSYM'nin yaptığı dönüştürme puanlarına  göre giriyorlar. Hemen Sayın Başkanı  aradım. Durumu anlattım, hemen ilgilendi, inceletti ve sabah bana dönüldü. Sorun gayet basit, ÖSYM öğrencilere yardım etmek isterken hata yapmış.

ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYUNCA
 İsterseniz hikâyeyi baştan anlatayım da kafanız karışmasın. YÖK üniversite giriş sistemini bu yıl bildiğiniz gibi değiştirdi. Hocam o kadar geriden başlamayın  demeyin oradan başlamazsam olay anlaşılmaz. Yeni sınav sisteminde puan türleri, soru sayıları ve tabii ki puanların oluşumu farklılaştı. Böyle olunca da öğrencilerin tercih yapması için referans alacakları bir yıl  önceki veriler kullanılamaz hale geldi. Anlayacağınız bir  yıl önceki sınav sistemi armut ise  yeni sınav  sistemi elma oldu. Bu durumda elma ile armut karşılaştırılamayacağı için kafalar karıştı. Tabii ÖSYM Başkanı diyebilirdi ki "Ben riske girmem eski verileri veririm siz tercihinizi yapın." Ama demedi. Elini taşın altına attı. Puanları ve başarı sıralarını bu yılın verilerine uyarlamaya çalıştı. İşte hatada burada oldu. Bu dönüştürme işlemi yapılırken bazı durumlar atlandığı için ilginç ve absürt durumlar ortaya çıktı.  Birincisi ÖSYM, kılavuza her ne kadar dönüştürülmüş puan ve sıraları koyduysa da mutlaka 2009 gerçek verilerini de koymalıydı. Çünkü ÖSYM resmi bir kurumdur ve öğrenciler hata yaptıklarında ÖSYM bunun sorumlusudur. Yaptığı çalışmanın bir tahmin olduğunu belgelemek için esas aldığı gerçek verileri göstermeliydi. İkincisi geçen yılki verileri doğru kullanmalıydı. Örneğin bir bölümün taban puanı oluşurken birkaç faktör vardır. Bunlar o bölüme yerleşen normal öğrenciler, diğeri o bölüme yerleşen okul birincisi öğrenciler, diğeri o bölüme yerleşen özürlü öğrenciler. Bu  faktörlerden birincisi bizim sürekli gördüğümüz taraf, yani her öğrenci tercih yapar o bölüme yerleşen son öğrencinin puanı ve basan sırası o bölümün  taban puanıdır. Ancak bir  okul birincisi özel koşullardan dolayı daha düşük bir puanla o bölüme yerleşebilir. Örneğin normal şartlarda bir bölüme 3.250. öğrenci yerleşirken aynı bölüme 5.000. sıradaki okul birincisi birinci kontenjanından yerleşebilir. Aynı şekilde özürlü adaylar da farklı
şekilde yerleşebilir.

ÖSYM OKUL BİRİNCİSİ VE ÖZÜRLÜ KONTEJANINI ATLAMIŞ

Nitekim ÖSYM puanları ve başarı sıralarını dönüştürürken bu durumu atlamış okul birincisi ve özürlü adayları normal aday olarak kabul etmiş. Sonuçta Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne 3.500. öğrenci geçen yıl girebilmişken ÖSYM bunu dönüştürmüş ve 69.300 öğrenci girer demiş. Nedeni buraya yerleşen özürlü bir aday var ve başarı sırası geçen yıl 54.230 bu adayı son aday olarak gördüğü için bu  işlem hatasını yapmış.

YÜZ BİNLERCE KILAVUZ ÇÖPE GİDECEK
Peki ne olacak. Birinci adım basılan yüz binlerce kılavuz çöpe gidecek. Bunun hesabını kim verecek. İkincisi internet sayfasından kılavuzun kaldınlması lazım, öğrenciler allak bullak oldular. Üçüncüsü sorun yokmuş gibi yapmak yerine durumu apaçık kamuoyuna anlatmak lazım. Dördüncüsü bu saatten sonra eğer 2009 verileri konulmazsa acabalar hiç bitmeyeceği için mutlaka 2009 verilerinin olacağı düzenleme yapılıp internet sayfasına konulmalıdır. Ancak en  önemlisi bu işlemi yapan öğretmen ve rehber öğretmenler öğrencileri sakinleştirmeli, panik yapmalannı engellemelidir. Şu an en son  olması gereken durum paniktir. Hiç merak etmeyin ÖSYM en kısa sürede durumu düzeltecektir. Ben  buna sonuna kadar inanıyorum.

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu

Kapış kapış gidiyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…