• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
13 Temmuz 2009 Pazartesi

ÖSS sonuçlarının ortaya koydukları

Her yıl aynı heyecanla aynı kalp çarpıntısı ile izlerim ÖSYM Başkanı'nın basın açıklamasını.
Sevinen yüz binlerce öğrenci, sevinen olduğu kadar üzülen de var tabii ki. Bu yıl da ÖSS sonuçları açıklandı, ilginç bir ÖSS süreci yaşadık. Aday sayısı liselerin dört yıla çıkanlmasına bağlı olarak azaldı.
Kontenjanlar % 15 oranında arttı. ÖSYM bu yıl özellikle Türkçe dersi başta olmak üzere daha uğraştıncı bir sınav yaptı. Daha sonra bu sınavın sonuçlarını beğenmedi, YÖK'ün yardımıyla kurcaladı ve barajı geçen öğrenci sayısını arttırdı. ÖSYM başkanı bunu basın toplantısında itiraf etti.
Bu yıl barajı geçen öğrenciler çok şanslı, çünkü 165 puan alıp dört yıllık bölümleri tercih etme hakkı kazanan öğrenci sayısı 130 bin daha az, dolayısıyla daha az öğrenciyle tercihte yarışacaklar. Sayısal kontenjanları 20 bine yakın arttı, eşit ağırlık kontenjanları 13 bin civarında arttı, ancak sözel kontenjanları maalesef 4 bin arttı. Yine sözel öğrencileri için çok olumlu şeyler söyleyemiyoruz. Dil puan türünde garip bir durum var, okulunda dil alanı mezunu olan öğrenci sayısı 15 bin civarında iken dil kontenjanı 17 bin civarında, yani bütün dil öğrencileri yerleştiğinde dahi boş kontenjan kalabiliyor. Tercihlerde çok acele etmeyin.
ÖSYM başkanı 16 Temmuz'dan itibaren kontenjanlar kılavuzunu yayınlayacaklarını, tercihleri 22-Temmuz 3 Ağustos tarihleri arasında alacaklarını söyledi. Şimdi sormak lazım; sınavı 12 Temmuz'da açıkladınız, tercihleri neden on gün sonra başlatıyorsunuz.
Neyse bunu da iyiye yoralım, bu dönemi üniversiteleri tanımaya ayırmış olalım.
Tercihin kelime anlamı, size sunulanlar arasında size en uygun olanı seçmek demektir. O zaman size uygun olanı seçmeye çalışmalısınız. Örneğin bir üniversitenin bir bölümü yüksek puanla öğrenci almış. Yıllarca o bölüm yine yüksek puanla almaya devam ediyor. Hocası gidiyor, ders programı değişiyor, ama o bölüm yine yüksek puanla almaya devam ediyor.
Babadan oğula geçer gibi, lütfen puana bakmayın, puanım heba olmasın demeyin, size uygun üniversite ve bölümü tercih edin. Gerisi zaten sizi mutlu edecektir.
Bu yıl ÖSS'de ilginç ve hoş bir durum oluştu. Başanlı öğrenciler röportajlannda yoğun bir şekilde vakıf üniversitelerini tercih edeceklerini söylediler. Türkiye birincisi Çağatay Ermiş üniversite tercihinde Bahçeşehir Üniversitesi'ni seçeceğini söyledi. Artık ülkemizde öğrenciler, iyi eğitim veren kurumla veremeyen kurumu ayırt edebiliyorlar. Bence en önemli kazancımız budur!

<p>Nijerya açıklarında Türk gemisine yönelik bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda bir denizci hayatını

Türk gemisine saldırının arkasında Fransa mı var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler

Haftanın yalanları