• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
16 Eylül 2010 Perşembe

Okuma yazma bilmeden süper güç olunur mu?


Ülkemizde on milyona yakın insanın okuma yazma bilmediğini biliyor muydunuz? Dün www.tuik.gov.tr' den bir araştırma okudum, gazetelere de yansıdı zaten. TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu ilk kez ülkemizdeki meslek gruplarına göre işsizlik oranlarını araştırmış. Araştırma sağlıklı mı değil mi buna çok girmeyelim.
Verilere bir bakalım. "Hem anne babaların hem de üniversite sınavlarına hazırlanan gençlerin rüyası olan bilgisayar mühendislerinin yüzde 20'si işsiz. Bilgisayar mühendisleri en çok işsiz kalan meslek gruplarında ilk sıralarda" yahu bu nasıl iştir. Dünya bilgisayarla bilişimle yatıp kalkıyor. Hindistan ekonomisinin %23'ü bilişim sektöründen oluşuyor.
Ama bizimkiler işsiz. Benim aklım almıyor bir bilgisayar mühendisi nasıl işsiz kalabilir. Demek ki bizim bilgisayar mühendisleri nasıl bir eğitim alıyorlar ki bu kadar geniş bir alanda iş bulamıyorlar gerçekten tirajı komik bir durum.
Gelelim en ilginç yere; "Türkiye'de okuma yazma bilmeyen 5 milyon 787 bin kişi bulunuyor. Bunların 4 milyon 698 bini iş aramayıp evinde otururken, 1 milyon 2 bini çalışıyor." Yıl 2010, şu cümleye bakar mısınız? Okuma yazma bilmeyen 6 milyona yakın bir nüfus, neredeyse nüfusumuzun %10'una yakını okuma yazma bilmiyor. Bir devletin daha büyük bir sorunu olabilir mi? Bence olamaz, bu devirde bu çağda okuma yazma bilmeyen insanlarımız var. Hayret hayret bir daha hayret ve bir yıkıcı cümle daha "Okuma yazma bilmeyenler iş aramadıkları için işsiz sayılmadıklarından bu grupta işsizlik oranı yüzde 8." Aman Allahım okuma yazma bilmeyenler topluma da dahil değiller bunlar evlerinde yaşıyorlar. Yeni bir vatandaş türü gelişmiş haberimiz yok.
Devam edelim biz "ilkokulu bile bitirmeyip okuma bilen 3 milyon 689 bin kişinin de 2 milyon 522 bini evde, 988 bini iş hayatında yer alıyor. Burada da işsizlik oranı yüzde 15,3." 6 milyon okuma bilmiyor, 4 milyona yakın ilkokulu mezunu bile olmayan var. Etti size 10 milyon toplumun %15'i, bu nasıl iştir. Sizin anlayacağınız iş çağında bulunan nüfusumuzun %20'ye yakını okula gitmemiş.
Dahası var; "İlkokul mezunu 19 milyon 84 bin kişinin 9 milyon 690 bini evde otururken, bu eğitim seviyesinde işsizlik yüzde 12,2". Yirmi milyonu da sadece ilkokul mezunu toplayın 10 milyona, 20 milyon daha eti size 30 milyon yani nüfusumuzun hemen hemen yarısı ilkokul mezunu durumunda. Hem de bu nüfus iş gücümüz demek yani üreten nüfusun yarısı ilkokul mezunu bile değil.
Peki, sayın yöneticilerimiz bize ne hedef koyuyorlar "muasır medeniyet seviyesi" oldu canım biz bu yapıyla daha çok süper güç oluruz. Süper güç olmak için çalışan iş gücü ordumuzun eğitim durumu ne? İlkokul mezunu bile değil. Peki, nasıl bu eğitim seviyesi ile süper güç olacaksınız efendiler. Aklınızı başınıza devşirin, eğitimsiz, bilgi üretemeyen bir toplum süper güç olamaz.
Bakın süper güçlere; Japonya'nın ortalama eğitim yılı 10, ABD'nin 9.5 yıl, Avrupa'nın birçok yerinin 11 yıl, Çin'in 8 yıl. Bizim sadece 4 yıl yani ilkokul mezunu bile değiliz. Eğitime yatırım yapmayan, gerek içerik gerekse nicelik konusunda bir adım dahi atmayan bir toplum nasıl süper güç olabilir ki.
Ama merak etmeyin biz bu kafayla daha çok süper güç oluruz. Hong Hong'kıların dediği gibi "Ya çocuklarımızı eğitir kendi kendimizi yönetiriz ya da başkaları gelir bizi yönetir." Biz Türkiye olarak neye karar verdik ey yöneticilerimiz. Unutmayın tek çaremiz var o da eğitime yatırım yapmak tabii işinize gelir mi bilmem?

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?