• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
4 Mart 2010 Perşembe

Okuma yazma bilmeden süper güç olunur mu?

Ülkemizde on milyona yakın insanın okuma-yazma bilmediğini biliyor muydunuz?
Dün www.tuik.gov.tr' den bir araştırma okudum, gazetelere de yansıdı zaten. TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu ilk kez ülkemizdeki meslek gruplarına göre issizlik oranlarını araştırmış. Araştırma sağlıklı rnı değil mi buna çok girmeyelim.
Verilere bir bakalım. ''Hem anne babalanıl lıern de üniversite sınavlarına ha :jrliman gençlerin rüyası olan bilgisayar mühendislerinin yüzde 20'si işsiz, Bügisayar mühendisleri en çok işsiz kalan meslek gruplarında ilk sıralarda "yahu bu nasıl iştir. Dünya bilgisayarla bilişimle yatıp kalkıyor. Hindistan ekonomisinin %23'ü bilişim sektöründen oluşuyor. Ama bizimkiler işsiz. Benim aklım almıyor bir bilgisayar mühendisi nasıl işsiz kalabilir. Demek ki bizim bilgisayar mühendisleri nasıl bir eğitim alıyorlar ki bu kadar geniş bir alanda iş bulamıyorlar gerçekten tirajı komik bir durum.
Gelelim en ilginç yere; "Türkiye'de okuma yazma bümeyen 5 milyon 787 bin kişi bulımuyor. Bunları 4 milyon 698 bini iş aramayıp evinde otururken, I müyon 2 bini çalışıyor." Yıl 2010. şu cümleye bakar mısınız? Okuma yazma bilmeyen 6 milyona yakın bir nüfus, neredeyse nüfusumuzun %10'una yakını okuma yazma bilmiyor. Bir devletin daha büyük bir sorunu olabilir mı? Bence olamaz, bu devirde bu çağda okuma yazma bilmeyen insanlarımız var. Hayret hayret bir daha hayret ve bir yıkıcı cümle daha "Okuma yazma bilmeyenler iş aramadıkları için işsiz saydmadüuarmdan bu grupta işsizlik oranı yüzde 8." Aman Allahım okuma yazma bilmeyenler topluma da dahil değiller bunlar evlerinde yaşıyorlar. Yeni bir vatandaş türü gelişmiş haberimiz yok.
Devam edelim biz 'İlkokulu bile bitirmeyip okuma bilen 3 müyon 689 bin kişinin de 2 milyon 522 bini evde, 988 bini iş hayatında yer alıyor. Burada da işsizlik oranı yüzde 15,3." 6 milyon okuma bilmiyor. 4 milyona yakın ilkokulu mezunu bile olmayan var. Etti size 10 milyon toplumun %15"i, bu nasıl iştir. Sizin anlayacağınız iş çağında bulunan nüfusumuzun %20'ye yakını okula gitmemiş.

Dahası var: "İlkokul mezunu 19 milyon 84 bin kişinin 9 milyon 690 bini evde öttürürken, bu eğitim seviyesinde işsizlik yüztle 12,2". Yirmi milyonu da sadece ilkokul mezunu toplayın 10 milyona. 20 milyon darıa eti size 30 milyon yani nüfusumuzun hemen hemen yansı ilkokul mezunu durumunda.

Hem de bu nüfus iş gücümüz demek yani üreten nüfusun yansı ilkokul mezunu bile değil. Peki. sayın yöneticilerimiz bize ne hedef koyuyorlar "muasır medeniyet seviyesi'' oklu canım biz bu yapıyla daha çok süper güç oluruz. Süper güç olmak için çalışan iş gücü ordumuzun eğitim durumu ne? İlkokul mezunu bile değil. Peki. nasıl bu eğitim seviyesi ile süper güç olacaksınız efendiler.
Aklınızı başınıza devşirin, eğitimsiz, bilgi üretemeyen bir toplum süper güç olamaz. Bakın süper güçlere; Japonya'nın ortalama eğitim yıh 10.
ABD'nin 9.5 yıl. Avrupa'nın birçok yerinin 11 yıl.
Çin'in 8 yıl. Bizim sadece 4 yıl yani ilkokul mezunu bile değiliz. Eğitime yatınm yapmayan, gerek içerik gerekse nicelik konusunda bir adım dahi atmayan bir toplum nasıl süper güç olabilir ki. Ama merak etmeyin biz bu kafayla daha çok süper güç oluruz. Hong Hong'lıdann dediği gibi" Ya çocuklarımızı eğitir kendi kendimizi yönetiriz ya da başkalan gelir bizi yönetir." Biz Türkiye olarak neye karar verdik ey yöneticilerimiz. Unutmayın tek çaremiz var o da eğitime yatınm yapmak tabi isinize gelir mi bilmem?

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak