• $17,9694
  • €18,3966
  • 1033.19
  • 2795.06
30 Mayıs 2013 Perşembe

Okullarda yapılmayan dersin ücreti neden ödeniyor?

Yeni bir sınav tiyatrosu dönemine başlıyoruz. Haziran ayı boyunca SBS, LYS-1-2-3-4-5 diye devam edecek sınavlar. Öğrencilerin emeğine ve harcadıkları her şeye sonsuz saygı duyarak yazıyorum bu yazıyı. Sürekli yazdığım ama insanların duymak, görmek hatta hissetmek dahi istemedikleri bazı şeylere dokunacağım. 
Milli Eğitim Bakanlığı geleneksel 45 günlük izni vererek çocukların gönlünde taht kurdu. Ben bunu anlamıyorum. Öğrenciyi okuldan muaf tutarak izin vermek ne demek? Acaba MEB, “zaten okullar öğretemiyor siz gidin” mi diyor? Yoksa “dershaneler bu işi daha iyi yapıyor oraya gidin” mi diyor? Anlayamadım. Yani LYS’de 12. sınıf konularından çok sayıda soru çıkar ama nedense bu konular işlenmeden MEB çocukları okuldan muaf tutuyor. O zaman sanırım MEB dershaneleri kabul etmiş sayılıyor demek bu. Okullara giden bir Allah’ın kulu yok. Liseler zaten bakan emriyle 45 gün izinli. Kısacası bakanlığın verdiği iznin anlamı şu “biz anladık ki okullar bu işi yapamıyor. En iyisi siz dershanelere gidin orada eksiklerinizi tamamlayın”.  

MEB’İN ÇELİŞKİSİ
Peki aynı bakanlık bundan birkaç ay önce “bu dershaneler zararlı bunları kapatacağız” demedi mi? Nasıl oldu da zararlı olan kurumlar birden kurtarıcı oldu. Benim merak ettiğim lise son sınıflar okula gitmiyor. Peki, bu dersler yapıldı mı görünüyor yoksa yapılmıyor mu görünüyor? Eğer kâğıt üzerinde bu dersler yapılıyor görünüyorsa çok vahim bir durum var demektir. 
Öğretmenler bana kızmasınlar ama bir öğrenci dershaneye 1500 TL ödüyor diye ortalığı ayağa kaldıranlara söylüyorum. Okullarda yapıldı diye gösterilen ama yapılmayan derslerden dolayı öğretmenlere ders ücreti ödeniyor. Bu liselerde bakan izniyle yapılırken ortaokullarda gidin bakın 8. sınıflar bir aydır okula gitmiyor 7. sınıflar da 15 gündür okula gitmiyor. Bu çocuklar neden okula gitmiyor? Bu okullar eğitim öğretim yapmıyor mu? Bu okullarda yoklama alınmıyor mu? Alınıyorsa bu çocuklar devamsızlıktan kalmıyor mu? Kimler bu işi örtbas ediyor ve bakanlık neden bu işle ilgilenmiyor? Yine aynı şekilde yapılmayan dersin ücretini öğretmene ödüyor MEB. 

YÜZDE 40 DERSHANEDE 
Peki şimdi bu konuyu neden yazıyorsunuz diyeceksiniz? Bir yıldır yerden yere vurulan dershaneler gece gündüz ders yaparken, okullar neden ders yapmıyor? Eğer okullarda bu dersler yapılmayacaksa neden devlet verilmeyen hizmetin ücretini ödüyor? Bu öğrenci ücretini ödemediği etüdü dershaneden alırken neden devletin parasını ödediği dersler okullarda yapılmıyor? Neden kimse bunu sormuyor? 
Üstelik ortaokullarda öğrencilerin ortalama %40’ının dershaneye gittiği MEB kaynaklarınca ilan edildiğine göre okula gelmeyen öğrenciler ne yapıyor? Bu çocuklar okul saatinde neredeler? Yoklama alınmıyor, dersler yapılmış gibi gösteriliyor, okullar boş, öğrencilerin bir kısmı dershanelere sığınmış bir kısmı nerede belli değil. İşte size 2013 Türkiye’sinde eğitim sistemimiz.  

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor