• $32,5908
  • €34,8673
  • 2501.6
  • 9687.09
13 Temmuz 2010 Salı

Okul seçiminin püf noktaları

SBS tercihleri son sürat devam ediyor. Eminim her dershanede her okulda şu an tercihler yapılıyor. Peki soru şu neden tercih yapıyoruz. Tercih yaparken çocuğumuz için hangi okulu neden seçiyoruz. Acaba okulları ve okul türlerini seçerken kriterlerimiz neler?

Öncelikle tercih yaparken sakın ha tek kriteriniz puan veya basan sıranız olmasın. Bazı okullar bu rakamlardan çok öte özellikler taşıyor. Örneğin Vefa Lisesi hazırlık sınıfı olan ve çok köklü bir okul her şeyiyle oldukça farklılıkları olan bir Anadolu lisesi ama taban puanı sadece tek binada hiçbir özelliği olmayan okullarla aynı veya düşük durumdadır.
Buna benzer çok ilginç durum var.
MEB'in yayımladığı kontenjan listelerinde okulların yabancı dil alanı yazıyor. Komediye bakın ki bu okullarda yabancı dil eğitimi yok. Ama veliler tercih yaparken yabancı dili ingilizce olmadığı için bazı okulları daha arka sıralara yazıyorlar. Bazı okullar beş yıllık bazı okullar dört yıllık.
Doğal olarak beş yıllık Anadolu liselerinin hazırlık sınıfı var. Bu da önemli bir farklılık ama-gelin görün ki kimse bu okulların farkında değil çünkü MEB bu konuda bilgilendirme yapmıyor.
Fen liselerinin durumu daha ilginç, hazırlık sınıfı yok, yabancı dil eğitimi yok, üniversitelerden akademik destek yok.
Ama ülkemizin en zeki çocukları buraları tercih ediyor. Peki sonuç ne oluyor kocaman bir hiç. Valla hiç kimse bana kızmasın ama fen liselerinin tanımı "ÖSYS hazırlık liseleri" değil midir? Peki nerede bilim adamı yetiştirmek, nerede uluslararası düzeyde öğrenci yetiştirmek. Maalesef bu hedefler çoktan unutulmuş durumda.
Bir de Anadolu öğretmen lisesi komedisi var ki onu hiç sormayın. Bu ülkeye öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulmuş okullardır Anadolu öğretmen liseleri peki sizce kaç taneler. Sıkı durun tam 265 tane 25 bin kontenjanı var. Bazıları çok programlı liselerin bünyesinde açılmış öğretmen yok, pansiyon yok. Meslek liseleri daha derli toplu ama onlara da yatırım lazım durumları içler acısı.
Bir de MEB'in statüsünü belirleyemediği okullar var. Yani müfredatı farklı, hedefi farklı, yapısı farklı. Örnek fen ve teknoloji lisesi, fen lisesi değil hazırlık sınıfı var, müfredatı farklı ve yeni, üniversiteden hocalar ders veriyor. Öğrenciler yurtdışında eğitim alıyorlar. Anadolu lisesi değil teknoloji ağırlıklı fen dersleri okuyorlar. Özel okul değil tüm öğrencileri cep harçlığına kadar ücretsiz okuyor. Yani anlayacağınız MEB'in ezberini bozan okullar da var.
Şimdi yeni moda, eski genel liseleri Anadolu lisesi yapmak. Bir nevi eski camlar bardak oluyor. Öğretmen kadrosu eski, bina eski, büyük sınıflar klasik lise öğrencisi aynı binada iki okul anlayacağınız.
Bence sayın veliler, sayıları bir kenara bırakın okul okul gezin, aradığınız şey, güvenlik, öğretmen kadrosu, farklılık ve çocuğunuzu sosyalleştirecek olanaklardır.
Sakın unutmayın...

<p> Endonezya'nın kuzeyinde bulunan Ruang Yanardağı'nda volkanik patlama meydana geldi.</p><p>Patlam

Ruang Yanardağı patladı! Binlerce kişi tahliye edilecek

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli?

Filistinliler kıtlıkla sınanıyor!

Edirneli semazenler Üç Şerefeli Cami'de sema gösterisi yaptı