• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
19 Ekim 2014 Pazar

Okul mu dershane mi tartışmasına son nokta

Bir yıla yakındır tartıştık durduk. Dershaneler ne olacak? Okullar ne olacak? Okullar mı başarılı dershaneler mi? dershaneler okula alternatif mi, paralel eğitim mi? dershaneler test (?)mi öğretir yoksa konu mu anlatır? Daha bir sürü soru. Acaba bu soruların hangisinin eğitim sistemini geliştirici bir katkısı oldu. Hangimiz çıkıp aslında konunun özünün bunların dışında olduğunu söyledik.

Hepimiz mevcut durum çerçevesinde tartıştık. Şimdi durum değişti. Bu tartışmaların kısırlığının çok ötesinde bir adım atıldı. Birisi çıkıp “bırakın bu tartışmaları okul ve dershane ayrı kurumlar değildir. Önemli olan eğitimin daha iyi yapılması ve tüm çocuklara fırsat eşitliği sağlanması“dedi. Yani kısacası aslında hepimizin okul mu dershane mi? tartışması yerine ikisinin de gerekli ve şart olduğunu bilerek bunlardan nasıl faydalanacağımızı konuşması gerekiyor.
İşte tüm bunlar konuşulurken “Uğur Hazırlık Liseleri” kuruldu. Bakırköy’de İncirli Caddesi’nde ilkokul hem dershane işlevi görecek olan eğitim kurumu kuruldu. Çocuklar 6 gün eğitim alıyor. 4 yıl lise okuyorlar. Hem MEB Anadolu Lisesi müfredatını öğreniyorlar hem de üniversite sınavına hazırlanıyorlar. Pazar günleri de onlara kalıyor. Üstelik bunu yaparken öyle yüklü bir maliyette gerekmiyor. Öğrencilerin tüm ihtiyaçları burada karşılanıyor. Veliler çocuklarını her şey için tek bir yere emanet etmiş oluyor. Öğrencileri sadece Türkiye’nin değil dünyanın üniversitelerine hazırlanıyor. Kısacası okul mu dershane mi? tartışmasına son noktayı Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları koymuş oldu. İkisi bir arada olabilir.
Geçen yıl 2 tane açılmıştı. Bu yıl sayıları 17 oldu. Gelecek yıl hedef 50 liseye ulaşmak. Sonuçta ülkemizin yıllardır tartıştığı konu çözülmüş oluyor. Ama işin ilginç tarafı MEB bu çözüme hiç ilgi göstermemiş. Normal bir lise açılıyor gibi işlem yapıyor. Oysa ben Milli Eğitim Bakanı olsam bütün tartışmaları bitiren bu projeye destek olurum. Ama ne diyelim inşallah bundan sonra bakanlık yetkilileri bu modeli inceler ve bu ülkede liselerin dershaneye dershanelerin liseye dönmesinin yarattığı sıkıntı ve problemin bu yolla çözüleceğini görürler.
Bu arada bu modelin birçok örneği dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Kanada’da uygulanıyor. Yani yine bizden önce çözümler bulunmuş. Artık ne diyelim bu ülkede güzel şeyler de var…

<p>Antalya'nın Manavgat ilçesinde binlerce hektarlık alanda etkili olan orman yangınında, yaşlı bir

Yaralı Alman vatandaşına ayranlı müdahale

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi