• $13,529
  • €15,3147
  • 796.809
  • 1910.29
13 Ocak 2011 Perşembe

Öğretmen eğitimi olmadan olmaz


Sürekli yazıp çiziyoruz. Birileri duyuyor mu bilemiyorum ama her yazımdan sonra gerek MEB gerekse YÖK'ten aranmak ve takip edildiğimi görmek beni çok mutlu ediyor. Her telefon ve mail bu ülkede eğitime ve sorunların çözüleceğine olan inancımı arttırıyor.
Zaten olumlu şeyleri sürekli yazıyorum.
Son yıllarda olan güzel şeyleri de söylemek de adaletli olmak adına mühim...
Dünyanın en yeni ve en geçerli eğitim yaklaşımı olan yapılandırman yaklaşıma göre müfredatlar yeniden düzenlendi ki bu düzenleme deyim yerindeyse tam bir devrimdi.
Liseler üzerinde ciddi çalışmalar yapıldı.
Bu çalışmalarda okulların fiziki yapısı ve imkânları arttırıldı. Derslik ihtiyacı çok büyük oranda karşılandı. 31 ilde zorunlu okul öncesi eğitime geçildi. Öğrencilerin ders kitapları ücretsiz dağıtıldı.
Özellikle yüksek öğretimde çok büyük atılımlar yapıldı. Üniversite sayısı 80'den 158e yükseldi. Kontenjanlar 300 binden 710 bine yükseltildi. Yurtdışına giden ve yurtdışından gelen öğrenci sayısı da ciddi oranda arttırıldı. Bu sayıları yükseltmek mümkün...
Ama gelin bu projelerin başarı durumlarına bakalım. Müfredat değişti değişmesine de maalesef uygulamada öğretmen eğitimi zayıf olduğundan, müfettiş takibi yeterli olmadığından çok ciddi problemlerle karşılaşılıyor.
Hatta programı uygulamayan öğretmen daha avantajlı çünkü uğraşmıyor.
Uygulamayana dokunan da yok. Liselerde kağıt üzerinde sorunlar çözülüyor ama uygulamada sorunlar bitmiyor. Örneğin liselerin türünü azaltmak amacıyla yapılan çalışma sonucunda "iletişim meslek" lisesinin türü "ticaret meslek" lisesi yapılıyor. Amaç da "lise türünü azaltmak" olarak ifade ediliyor.
Liseler Anadolu lisesine dönüştürülüyor ama fiziki yapılan ve imkânları değiştirilmiyor. Yükseköğretimde üniversitelere hoca bulunamıyor. Hatta son kararla YÖK üniversitelere İngilizce bilmeyen öğretim üyesi almaya karar veriyor.
Düşünebiliyor musunuz? Bilim insanlığı yapacak kişiler yabancı dil bilmiyor, öğrencilere ne verebilecekler? Bunu sizin takdirinize bırakıyorum.
Sonuçta ben yapılan güzel şeyleri alkışlıyorum. Ama hep söylendiği gibi "sistemler insanları değil, insanlar sistemleri çalıştırır" demek ki büyük uğraşlarla ve emeklerle hazırlanan projelerin başarılı olabilmesi için önce insan kaynağınızı eğitmeniz gerekiyor.
Eğer eğitimde başarı arıyorsak önce öğretmeni eğitmemiz lazım. Keşke "FATİH" projesi için kullanılacak parayı öğretmen eğitiminde kullansaydık, inanın iki kat fazla verim alabilirdik.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor