• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
21 Temmuz 2010 Çarşamba

Ne yapmalı, nasıl yapmalı

Her zaman söylerim tercih yapmak demek bir takım rakamları alt alta üst üste sıralamak değil.
Ama o olmadan da olmuyor.
Kaç gündür boşa koyuyorum olmuyor doluya koyuyorum almıyor. Nasıl tercih yapmalı hangi veriyi kullanmalı. Sonuç olarak ÖSYM Türkiye'nin en güvenilir ve en ciddi kurumlarından bir tanesi, şimdiye kadar bu ülkede sınav denince akla ilk gelen kurum oldu. Tabii ki her kurum her kişi hata yapabilir asla yapılan hatayı büyütmüyorum. Zaten o hataya da takılmıyorum. Bence küçücük bir hatayı gündeme alıp arkada dönen kocaman bir hatayı es geçiyoruz.
ÖSYM'nin kılavuza koyduğu benzetme verilerden bahsediyorum. Bu verilerin bir benzetme olduğunu ÖSYM başkanımız söyledi. Dedi ki şu anda doğru yoktur sadece öğrencilere fikir vermeyi amaçladık. Bu yüzden de bu benzetme işlemini yaptık.

ECZACILIK 70 PUAN BİRDEN DÜŞMÜŞ!
İyi de sayın başkan bu benzetme sakın bizi benzetmesin. Öyle ilginç benzetme yapmışız ki sanki benzetmemeye çalışmışız. Örneğin bir iki örnek vereyim ki bunlann sayısı binlerce: İstanbul Üniversitesi Eczacılık Bölümü geçen yıl en son 14.600. öğrenciyi almış.
ÖSYM bu yıl bu bölüme 22.600.
öğrencinin gireceğini düşünüyor. Bu ne demek biliyor musunuz?
İstanbul Üniversitesi Eczacılık Bölümü'nün taban puanının tam 70 puan düşmesi anlamına gelir. Bütün bölümlerde bu benzetme yapılmış ki bence bu veriler çok iyimser olmuş. Herhalde gençler biraz mutlu olsun istenmiş.
Şimdi bir soralım. Ne değişti?
Sınava giren aday sayısı aynı, tercih yapmaya hak kazanan aday sayısı aynı, kontenjanlar aynı. Peki neden geçen yıl sıralaması 14 bin olan öğrencinin girdiği yere bu yıl 22 bininci öğrenci girsin.
14 binle 22 bin arasında tam 8 bin öğrenci var. Bu öğrenciler nereye gidecek. Bunlar tercih yapmayacak mı? Bu aradaki öğrencileri yurtdışına mı göndereceksiniz?
Şimdi herkesin kafası karışık.
Tercihleri nasıl yapalım diye telefon geliyor. Hemen söyleyeyim.
2009 yılında o bölüme son yerleşen öğrencinin başarı sırası en yakın veri olacaktır.
Meslektaşlarıma duyuruyorum 2009 ÖSYS'de oluşan en son öğrencinin başarı sırasının kullanırsanız en az hatayı yaparsınız.
Sonuçta bu sınav sıralama sınavıdır. Puanlar ne olursa olsun öğrenciler birinciden sonuncuya sıralanır ve buna göre yerleşirler.
Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Benden söylemesi.

<p>İsrail'in hava saldırısına müdahalesi yaklaşık 1 milyar  dolara mal oldu.</p><p>İran'ın hava araç

İsrail-İran saldırısının maliyeti ne?

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü