• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
6 Aralık 2015 Pazar

Milli Futbol Takımımı Milli Bilim Takımımı

Türkiye’nin tüm gündemine rağmen bu ülkede sessiz sedasız geleceğe yatırım yapan ve çalışan birileri var. Tam altı aydır çalışan gruplar ve okullar iki gündür ülker sports arenada bir yarışma yapıyor. Biliyorum ki bu gündeme ve MEB, ne teknoloji bakanlığı, ne de başka bir devlet kurumu oralı olmayacak. Çünkü bu çocukların yaptığı işler onlar için pek anlam ifade etmiyor. Türkiye’de 40 binden fazla okul var bu okullarda değişen hiçbir şey yok, yine sınıf yine ders yine sınav yine not ve yine diploma anlayacağınız dünya değişiyor onlarda değişen bir şey yok ama bu 40 bin okuldan farklı sayıları 30-40 arası olan okul bir şeyler yapıyor. Duydunuzmu bilmiyorum veya herhangi bir merakınız var mı bilmiyorum. Ama bir kulak kabartırsanız çok mutlu olurum.

Dünyada eğitimin gidişatını buradan size birçok kez yazmıştım. Özellikle de beceri temelli, yetenek merkezli öğrenme ve buna bağlı çığ gibi büyüyen STEM odaklı eğitimden bahsetmiştim. Yıllarca çocukları boş sıralarda oturtup onlara ezberletmek yerine yaparak ve üreterek öğrenme diyebiliriz. İşte bu yönde dünya hızla giderken biz maalesef halen sınavları bir kez mi yapsak beş kez mi yapsak diye tartışıyoruz. Yani eğitimde değişimin ve yeniliğin farkında değiliz sanırım 100 yıl daha olmayacağız. Ama bunun farkına varan bir avuç okulumuz var. Bu okullar dünyada uzun yıllardır yapılan ama Türkiye’de ilk kez yapılan FRC (first Robotics Competition) yarışmasına katılıyor. Öncelikle bu FRC nedir onu azıcık anlatayım.
FIRST Robotics Competition FIRST Vakfı tarafından her sene lise öğrencileri için düzenlenen uluslararası bir robotik yarışmasıdır. Takımlar, her yıl bir tema çerçevesinde belirli hedeflere top atma, tırmanma, tahterevallide dengede durabilme gibi görevlerin üstesinden gelebilen robotlar yapmaya çalışırlar. Yarışma teması her sene FIRST Vakfı tarafından belirleniyor. FIRST Vakfı, takımlara robotlarında kullanmak üzere belirli parçalar sağlar, ancak takımlar yarışma kurallarına uydukları sürece farklı parçalar üretmekte ve kullanmakta serbesttirler. Yeni tema her yılın Ocak ayının başında açıklanır, bu tarihten itibaren takımların otonom görevler yapabilen ve uzaktan kontrol edilebilen robotlarını tamamlamak için altı haftaları vardır. Ama tahmin edeceğiniz gibi bu sğreç bütün okulu sarmakta ve öğrenciler bütün okulu bu felsefe ile doldurmakta. İlk FRC 1992’de New Hempshire’de bir spor salonunda 28 takımın katılımı ile gerçekleşmiştir. 2014 sezonunda ise FRC’i 17 ülkeden 2,700 takıma ve 70.000 lise öğrencisine ulaşmayı başarmıştır. FRC’de şu ana kadar temsil edilmiş ülkeler ABD, Kanada, İsrail, Meksika, Avustralya, Türkiye, Çin, Brezilya, Şili, Dominik Cumhuriyeti, Hollanda, Şili, İngiltere, Tayvan, Singapur ve BAE’dir.
Türkiye’de ise geçmişte bu işe öncelik eden birkaç okul vardır. İnanç vakfı, Bahçeşehir koleji fen ve teknoloji lisesi, Daruşafaka lisesi gibi. Bu okullar ABD’ye gidip bu yarışmalarda ülkemizi temsil ediyorlardı. Hatta Bahçeşehir koleji fen ve teknoloji lisesi geçtiğimiz yıl ABD’de çeyrek finale kadar yükselmişti. Hatta bu yarışmada çeyrek finale kalan diğer okulların sponsorları samsung, İntel vb dünya devleri iken bizim takımın sponsoru sanayide bir yedek parça dükkanı idi. Hatta bu çocuklar destek almak için THY’ye gitmişler THY bilimi desteklemek yerine yabancı futbol takımlarına para harcadığı için çocuklara sandviç vermişti. İşte bu imkansızlıklara rağmen bu çocuklar yılmıyor çalışmaya devam ediyor.
Bu büyük yarışmayı Türkiye’ye getirmeyi başardılar. Şimdi 30 okuldan gençler altı aylık çalışmalarının ürünlerini iki gündür ülker sports arenada sergiliyor. Biravuç çocuk memleketi değiştiriyor. Ama futbol maçlarında ortalığı yıkan, tribünden eksik olmayan sayın devlet büyüklerimiz bırakın buraya katılmayı bir mesaj bile yollama zahmetinde bulunmamışlar. Çocukların morali çok yüksek onlar STEM ve robotik, yazılım gibi işlerin memleketi kurtaracağını düşünüyor. Ben onlara gönülden inanıyorum. Çocuklar devam biz size inanıyoruz.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı