• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
19 Kasım 2009 Perşembe

Meslek liselerine destek mi?

Son günlerde eğitim öğretimden çok malum domuz gribi konuşuluyor.
İlginç olan ülkemizde diğer ülkelerin tersine domuz gribinden fazla, yarattığı panik havasının hâkim olması. Herkeste bir korku, bir panik sormayın. Hani bunun olumsuz yönleri var ama olumlu yönleri de var. Ülkemizde çocuklar el yıkamayı kişisel temizliği öğrendiler. Sabun satışları bir patladı ki sormayın.
İnşallah bu salgın gittikten sonra bu alışkanlığı bırakmayız. Bu da bize salgının tek faydası olur. Şimdi diyeceksiniz ki faydası batsın yeter ki bizi bulmasın ama maalesef salgın bizim ülkemize geldi.
Okullarda müthiş bir panik havası var.
Okullar eğitim öğretimi bırakmış sadece emanete sahip çıkmaya çalışıyor. Yani çocukları hasta etmemeye çalışıyor. Bu havada da eğitim öğretim aksıyor haliyle.
Ne yapalım bu yıl herhalde böyle geçecek.
Belki bu yoğunlukta aradan kaynadı geçti ama ben yazmak istiyorum. Çünkü sağlık bilimciler domuz gribiyle uğraşsınlar ben de eğitimi yazayım. Bu yıl üniversite giriş sınavları değişti. Şu ana kadar 65 ilde ve 120 okulda bu konuyu anlattım. Her anlattığım yerde eğitimciler ve öğrencilerin teşekkürleri ile karşılaşıyorum. Çünkü kimse bu sınav sistemini bilmiyor. Maalesef eski sistemi kafamızdan atamamanın verdiği problemi yaşıyoruz.
Bazı gazeteci arkadaşlann yönlendirmesiyle kamuoyu bu sınav sisteminin meslek liseleri için yapıldığını hatta imam hatip liseleri için yapıldığına inandırıldı. Ama madalyonun diğer yüzü hiç de öyle değil.
Bakın, sınavda sorulacak soru sayısı tam üç katına çıktı, ortaöğretim başarı puanının etkisi %9'a düşürüldü. Soruyorum size meslek liselerinde okuyan öğrencilerin bilgiye dayalı 80 matematik, 90 fen sorusuna yapabilme kapasitesi ne kadardır?. Meslek liselerinin ek puanları vardı, %26 etkisi vardı, şimdi düştü %20'ye. Şimdi bu öğrencilerin dört yıllık bir lisans programına girmeleri sizce mümkün mü?
Haa bu arada sınavsız geçiş de kaldırılıyor. O zaman herhalde meslek liselerinin üniversiteli olması çok daha zorlaşacaktır. Sınavsız geçiş kaldırıldığında bütün meslek lisesi öğrencileri sınava girecek, okullarında görmedikleri derslerde Anadolu lisesi öğrencileri ile yarışacaklar.
Sizce bu olası mı?
Şu an 9. sınıfa kayıt olan meslek lisesi öğrencileri tabii ki daha üst düzeyde ama biz isterseniz 12. ve 11. sınıfları düşünelim.
Elimizi vicdanımıza koyup tekrar düşünelim.
Sizce önlem alınmazsa meslek lisesi öğrencileri üniversiteli olabilir mi? Bence çok zor.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti