• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
29 Haziran 2010 Salı

MEB SBS sistemini değiştirdi

Milli Eğitim Bakanlığının 2008 yılında büyük umutlarla uygulamaya başladığı OGES ortaöğretime geçiş sistemi, üç yıl dayanabildi ve değiştirildi. Yeni uygulama kademeli olarak uygulanacak. Buna göre bu yıl 6. sınıfa başlayacak olan öğrenciler SBS'ye girmeyecek. Ancak bu yıl 6. sınıfta olup SBS'ye katılan öğrenciler, önümüzdeki yıl yani 7. sınıfta SBS'ye girecek; 7. sınıfta olanlarda önümüzdeki yıl SBS'ye girecek. Bu durumda SBS iki yıl daha 2011 ve 2012 yılında uygulanmaya devam edecek. Yeni sistemin ilk uygulaması 2013 yılında yapılacak.
Bu durumda yeni sistem üç yıl sonra görücüye çıkmış olacak.
Milli Eğitim Bakanımız, dershanelerin daha önce önerdiği sisteme benzer ancak YBP, okulları ölçmek ve müfredatın değerlendirilmesi kısmını değiştirerek yeni bir sistem açıkladı.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun açıklamalarına bakıldığında birçok çelişki göze çarpmaktadır. Birinci çelişki kademeli olarak kaldırılan sistemin olumsuzluklarına rağmen neden bu yıl 6. sınıfta ve 7. sınıfta olan öğrencileri kapsamadığı ve bu öğrencilerin neden olumsuz olan sisteme tabi olmak zorunda oldukları. Bu konuda veliler ve öğrencilerin tepki gösterecekleri aşikârdır.
İkincisi ilköğretim müfredatının sarmal olduğu ve 8. sınıfın hepsini kapsadığı söylemi bir önceki bakanımızın açıklamaları ile çelişmektedir. Bilindiği gibi bir önceki Bakan Hüseyin Çelik, SBS'nin her yılını kendi içinde değerlendireceğini, müfredatın bağımsız olduğunu belirtmişti. Müfredat değişmediğine göre bu çelişkinin sebebini açıklaması gerekiyor.
SBS'nin uygulanma amacı olan okulları, müfredatı ve bölgesel farkları ölçmek ve ortaya çıkan sorunları çözme amacından vazgeçildiği belidir. Peki, bu durumda bu ölçme işlemi yapılmayacak mı? Bu durum geriye gidiş değil midir? Bundan sonraki süreçte okullar ölçülmeyecek mi?
Yıl sonu başarı puanı, sistemin en çok aksayan yanı olmasına rağmen bu probleme hiç çözüm getirilmiyor. Ama kamuoyu iyi biliyor ki, okullarda sübjektif not verme işlemlerinden dolayı öğrenciler ve veliler çok büyük sıkıntı yaşıyorlar bu duruma çözüm getirilmemiştir. YBP'nin kaldırılması şarttır. Ancak bu konuda herhangi bir açıklama yapılmaması manidardır.
Ayrıca 2013 yılına kadar tüm genel liselerin, Anadolu ve meslek liselerine dönüştürülmesi çok iyi düşünülmesi ve planlanması gereken bir durumdur. Bu işlem yapılırken okulların tabelasının değiştirilmesi ve genel liselerin tamamının veya büyük çoğunluğunun Anadolu lisesi yapılması sorunları çözmeyecektir. Eğer çözüm olacaksa tüm okullara fen lisesi tabelası asalım sorun çözülsün. Çözüm üniversitelere göre genel eğitim yapan okulların kontenjanları tespit edilmeli ve bu okulların dışında kalan okullar meslek lisesi yapılmalıdır. Aksi halde Anadolu liselerinin kontenjanını 800 bine çıkardığınızda üniversite kontenjanları yetmiyorsa bu sefer de okullar arası tercih ve seçim önceliği gelişir ki bazı Anadolu liseleri boş kalma riski yaşayabilir.
Sonuç olarak SBS'nin değiştirilmesi olumlu yanları olduğu kadar eksik yanlarıyla da bundan sonraki sistemin işleyişinde sıkıntı olabileceğini göstermektedir. 6.
ve 7. sınıfta yapılan SBS'lerin devam etmesi ve bu sınavların sonuçlarının YBP yerine kullanılması en sağlıklı sonuç olurdu.
Ama OKS'ye geri dönmek son beş yılda yapılan çalışmaları çöpe atmıştır.

<p>19 Mayıs'ta İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham  Aliyev birlikte baraj açılışı yaptı.

İRAN CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Kapış kapış gidiyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

2024 bekçi alımı ne zaman?

Serenay Sarıkaya Mardin'de!