• $15,9091
  • €16,8929
  • 945.078
  • 2372.35
24 Şubat 2011 Perşembe

MEB, liseleri fiili olarak 3.5 yıl yaptı...


Geçen hafta yazdım, sanki MEB beni bekliyormuş gibi ertesi gün öğrencilere sınavlardan önce devamsızlık yapma hakkı verdi. Bu iş geçen yıl da böyle yapıldığına göre benim başlığım yanlış değil. MEB okullara Bakan Nimet Çubukçu imzasıyla 'özürlü devamsızlık' konulu genelge gönderdi. Genelge ile öğrencilerin rapor almasına gerek kalmadı.
Yani MEB eliyle okullar bir nevi tatil edildi. Öğrencinin velisi tarafından okul müdürlüğüne verilecek dilekçeyle öğrenciler 45 güne kadar okula girmeyebilecek. Dilekçede belirtilen süre, öğrenci için 'özürlü devamsızlık' olarak kabul edilecek.
Ne güzel değil mi? Arkasını önünü hiç düşünmeden kararlar alıyoruz. Alıyoruz almasına da bazı sorulara en azından ben cevap bulamıyorum. Birinci sorum şu; bu izni neden veriyoruz? Sanırım cevap şu; öğrenciler sınavlara hazırlanıyorlar ya sınavlara daha rahat ve daha iyi çalışsınlar diye veriliyor bu izinler. Peki bu sınavlarda öğrencilere ne soruluyor. Öğrencilere liselerde okutulan konulardan YGS'de yorum, LYS'de bilgi soruları soruluyor. O zaman benim anlamadığım bu öğrenciler sınavda çıkacak konuları öğrenmeleri gereken yer okulken neden okuldan uzaklaştırılıyorlar. Neden birisi çıkıp "çocuklar bu konuları henüz okulda işlemedik. Nereye gidiyorsunuz" demiyor. Burada bir terslik yok mu?
Diğer sorum; bu çocuklar okula gitmeyeceklerine göre okullarda 12. sınıflar ders yapmayacak demektir. O zaman yapılmayan dersi yapılmış mı kabul edeceğiz? Yani öğrenci yok, sınıf boş, ama ders defterine "-mış" gibi yazıp imzalayacağız. Sonra da "-mış" gibi derslerin ücreti öğretmene ödenecek. Yani yapılmayan dersin ücreti devletin kasasından MEB tarafından ödenecek. Peki bunu kapatalım. Herhalde burada öğretmenler değil MEB bu tersliğe bir yanıt bulmak sorunda çünkü öğretmen o sırada okulda ders yapmak istiyor ama öğrenciye bakan izin vermiş. Ne desin ki öğretmen.
Üçüncü sorum; bu öğrenciler okula gelmeyip ne yapacaklar. Yani izin verenler çocukların bu izinleri aldıklannda nerede hazırlıklanna devam edeceklerini biliyorlardır herhalde. Öğrenciler dershanelere gidip "okuldan izin aldık. Sınava burada hazırlanmaya devam edeceğiz.
Siz bize vaat ettiğiniz dersi yaptınız ama bize destek olun" diyecekler. Dershanelerde öğretmenlerini ve yayınlarını daha fazla kullanarak bu öğrencilere destek olmaya devam edecekler. Peki, MEB yetkilileri bunu kabul ettiklerine göre şu yargıyı da kabul ediyorlardır. "Dershaneler ülkemizin önemli eğitim kurumlandır. Biz bakanlık olarak her sınavdan önce öğrencilerimiz eksiksiz hazırlansınlar diye onlara yasal izin verip dershanelerde hazırlık yapmalarını destekliyoruz." Herhalde ben yanılmıyorum siz de aynı düşünüyorsunuz.
Zaten doğrusu da bu değil mi? Bu ülkenin çocuklannın geleceğinden sorumlu bir bakanlık öğrencileri için önemli olan sınavlar öncesinden uzman kurumlardan destek alacak tabii ki bundan doğal bir şey olamaz.
Ancak öğrencilere tavsiyem yanlış bildikleri ve kendilerine yanlış anlatılan YGS öncesinde bu izinleri kullanıp LYS öncesinde sorun yaşamamalandır. YGS temel bir sınavdır ve bence seçmeli hale gelmelidir. Geçtiğimiz yıl öğrencilerin sadece %2'sinin geçemediği bir baraj sınavı olur mu? Bir de nedense kimse doğruyu söylemiyor ya da hesap bilmiyor. YGS'nin LYS'ye katkısını uzun uzun anlatmayayım. Merak eden varsa bana mail atar ya da en yakın Uğur dershanesine gider yanıtını alır. Şunu bilin ki YGS netleri MF puan türünde %29, TM puanında %31, TS puanında %32 etkilidir. Bir örnek vereyim geçtiğimiz yıl yüzüncü yıl tıp fakültesini kazanan öğrencinin YGS netleri Türkçe 34, Matematik 37, fen bilimleri 38, sosyal bilimler 0. Yani 160 sorudan 109'dur. Bu etkinin büyük kısmı alan derslerindedir. Sözün özü YGS gereksiz bir zaman kaybıdır. YGS için kamplara girmeye ve gece gündüz çalışmaya gerek yok siz enerjinizi puanınızın %70'ini veren LYS'ye saklayın. Aman haa demedi demeyin...

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak