• $17,8586
  • €18,4186
  • 1026.48
  • 2829.58
8 Haziran 2014 Pazar

MEB dönüşüme başladı ama dershanelerin gözü AYM’de

Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin dönüşümü için düğmeye bastı basmasına da dershanelerin gözü Anayasa Mahkemesi’nde zira Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da önceliklerinin bu yasa olduğunu belirtti. Peki, ne olacak, bir tarafından dershanelerin özel okula dönüşümünü öngören kanuna dayanılarak Özel Öğretim Kurumları Yönetmelik Taslağına hazırlanıyor.
Bana göre bu iş pek de sakin bitmeyecek. MEB yetkilileri de AYM’nin dershane yasasını bu haliyle geçireceğine pek inanmıyor. Bu yüzden sanırım dershaneler ile ilgili süreç daha uzun süre gidip gelecek gibi görünüyor.
Tabi bu süreçte MEB işlemi kendi planladığı gibi sürdürüyor. Dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren Milli eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 14 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanmıştı ardından Bakanlığa bağlı özel dershane ve özel etüt eğitim merkezlerinin özel okula dönüşümü çerçevesinde yol haritası niteliğinde bir kılavuz hazırladı.
Özel okula dönüşmek için başvurular, 2 Haziran'dan itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri'de (MEBBİS) oluşturulan Dönüşüm Programı Modülü üzerinden alınmaya başlandı. Ama beklendiği gibi hızlı bir başvuru olmadı neden derseniz? Bazı soruların cevabı ortada yok;
1- Geçiş dönemi okulları olarak gösterilen “temel lise”nin yönetmeliği yok. Herkes temel lise olabilecek mi?
2- Bu temel liseler neden geçici, bu okullar nasıl oluşturulacak. Kayıt koşulları ve diploma koşulları ne olacak belli değil.
3- Dönüştürme süreci açık ve net değil, teşvikler neler, arsa tahsisi, kredi kolaylığından ne kastediliyor belli değil. Üstelik mevcut özel okulların itirazı var.
4- Öğretmen ataması nasıl yapılacak. KPSS almış atama bekleyen insanların önüne dershanelerden gelenler nasıl geçirilecek. Bu eşitsizlik değil mi? Peki öğretmenler dışında çalışan idari personel ne olacak?
İşte bu sorular yüzünden dönüşüm programına dahil olmak isteyen sadece tek başvuru var onun da Balıkesir'den başvuru yaptığı öğrenildi. Şimdi bakanlığın gerekli yasal açıklamaları yapması bekleniyor. MEB yetkilileri de Özel Eğitim Kurumları Yönetmelik taslağının hazırlandığını belirtiyorlar. Bunun yayınlanmasından sonra başvurular artar mı bilemiyorum?
Aldığım bilgiye göre, 4000 dershanenin 2000 tanesi temel lise olacak koşulları taşımıyor. Ayrıca zaten dönüşüm için başvurma koşullarını da taşımıyorlar. Kalan 2000 dershane temel lise olsa dahi bunların sadece 600 civarı okul olabilecek. Bu durumda dönüşüm sonucunda 600 civarı özel okul yaratılmış olacak. Her zaman bahsedilen teşviklerde ise umarım dershane sahiplerine gereken kolaylık yapılır. Çünkü pek iyi şeyler duymadım. Ayrıca dershanelerde halihazırda 47 bin öğretmen çalışıyor bakanlıktan aldığım bilgiye göre bunların ancak 5.000’i atamaya tabi durumda. Zaten idari personel için hiçbir karar yok.
Dershaneden özel okula dönüşecekler için yapılacak işlemler için MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü bünyesinde Dönüşüm ve Teşvik Daire Başkanlığı oluşturuldu. Özel okula dönüşmek isteyen dershanelerden dönüşecek liselerin adı "temel lise" olacak. Temel liseler, haftada 20 saat yüz yüze, kalan saatlerde de sınav yapmak üzere sabahçı-öğlenci olmak üzere ikili öğretim yapabilecek. Özel okula dönüşen liselerde okul bahçesi ya da müstakil bina şartı aranmayacak.
Dershanelerden dönüşecek özel okullar, cumartesi günleri, kendi öğrencilerine takviye kursları düzenleyebilecek. Teşvik için minimum sınıf kontenjanı 12.
Yönetmelik taslağında, derslik başına düşen öğrenci sayısına göre teşvikler konusunda da bazı hususlara yer verildi. Buna göre, öğrenci başı eğitim öğretim desteğinden faydalanmak için kanunda yer alan "derslikteki boş kontenjanlar" tanımlaması gereği, bir sınıfın minimum ve maksimum kontenjanları da belirlendi.
Teşvik için bir sınıfın minimum kontenjanının 12, maksimum kontenjanının da 24 olması gerekecek. Taslağa göre, özel okullar 12 kontenjanının altında da sınıf açabilecek. Ancak teşvik, 12 öğrenciden sonrasına verilecek.

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım