• $13,4455
  • €15,2775
  • 793.634
  • 2042.08
28 Eylül 2014 Pazar

MEB dershaneci oluyor

Eğitim öğretim yılı açıldı. Hepimize hayırlı uğurlu olsun. Eğitim icraatlarımız son hızla devam ediyor. Okullar açıldı ama halen öğrencileri liselere yerleştirmeye çalışıyoruz ama olsun nasıl olsa yıl 12 ay bir ara yerleşirler. 40 bin öğretmen atadık ama nedense son hafta atadık sorun değil nasıl olsa yıl 12 ay bir ara ders anlatmaya başlarlar. Okul müdürlerini yer değiştirdik ama nedense koca yaz torbaya girmiş gibi okulun başladığı gün yaptık. Ama dedim ya yıl 12 ay nasıl olsa bir ara okulların müdürleri göreve başlarlar. Ne acelemiz var ki.
Ben bu Milli Eğitim Bakanlığı’nı gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum. Neden koca bir yaz geçer de bu işleri yapmazsınız okul başlar bu işleri yaparsınız anlayamıyorum. Halen liselere yerleşmeye çalışan öğrenciler halen 18 bin boş kontenjan ve bu okullarda okumak isteyen öğrenciler var.
Ama sanki bizim eğitimde hiç sorunumuz yokmuş gibi en son başörtüsü kararı alındı. Bu da sanki eğitimde çok büyük bir sorun çözülmüş gibi anlatılıyor. Bırakın kim nasıl giyinirse giyinsin kimin başını açacağına kimin kapatacağına karışmayın artık. Bırakın bunları, bunların yerine bu ülkeye daha faydalı olacak kararlar alın.
MEB’in son yönetmeliği de yayınlandı her şey tamam oldu. Yönetmeliğin konusu dershanelerin kapanmasından sonra okulların dershaneler gibi çalışmasını içeriyor. Yani diğer bir deyimle MEB dershanecilik yapacak. Bunun yönetmeliğini yazmışlar. Okuyunca anladım ki MEB basbayağı dershanecilik yapmaya niyetlenmiş. Bakmış ki rekabet edeceği kurumlar çok iyi o zaman kapatayım bunları ben daha rahat yaparım demiş. Bu yönetmelikte bu anlaşılıyor. Bakın ayrıntıları nasıl?
1- Okullar hafta sonu dershane oluyor.
2- Her dersten kurs açılabiliyor.
3- Kendi öğretmenlerini veya dışarıdan öğretmen çalıştırılabiliyor.
4- Öğretmenler ücretlerini alıyor.
5- Bu MEB dershanelerinde 5. sınıftan 12. sınıfa kadar herkese açık oluyor.
6- Bütün okul binalarını MEB kira vermeden dershane yapabiliyor.
7- MEB dershaneleri hafta içi ders bitiminde veya hafta sonu kurs yapacak.
8- MEB dershaneleri isterlerse kursta kullanmak üzere ek kaynak alabilecek.
Şimdi soralım biz dershaneleri kaldırıp velileri rahatlatmayacak mıydık? Eğer öyleyse bu ne? Hafta sonu ders var, ek kaynak var. Sınava hazırlık var. Ek kaynak var, deneme sınavı var.
Peki, sorarım size dershaneden eksiği veya fazlası var mı? MEB’e sormak lazım madem dershaneciliği devam ettirecektiniz o zaman neden on binlerce insanın ekmeği ile oynadınız. Yok, eğer böyle bir niyetiniz yoktu ise bu kadar karmaşayı neden yarattınız.
Bu yönetmelik gösteriyor ki
MEB'in dershaneciliği ortadan kaldırıyorum sınav hazırlık kursları olmayacak, bundan sonra öğrenciler okul dışında ek kurslara gitmeyecek ifadeleri doğru değilmiş.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın