• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
26 Ağustos 2010 Perşembe

KPSS sorununun sorumlusu kim?

Bu yazıyı yamayı hiç istemedim.
Çünkü en sevmediğim şey sapla samanın karıştığı yerlerde gezinmektir. Çünkü bu durumlarda önemli olan doğruyu bulmak değil insanların algısına hitap etmektir. Söylemek istediğim şu; bu saatten sonra kim ne derse desin KPSS kamu vicdanında yargılanmış ve mahkûm olmuştur. KPSS'ye giren de girmeyen de KPSS'de işlerin temiz olmadığı düşüncesinde bunda da en önemli etken kuşkusuz yolsuzlukta dünya dördüncüsü bir ülkede adil iş yapılacağına olan inancın zayıflığıdır. Hele hele her 100 kişiden 15'i işsiz bir ülkede söz konusu olan iş sahibi olmaksa bu işte devlet kapısı ise o zaman işlerin bu hale gelmesi kaçınılmazdır.
Hatırlasanız bundan iki ay kadar önce ÖSYM'de neler oluyor diye bir yazı yazmıştım. Bu kadar güvenilir bu kadar adil ve uzman bir kurumda neler oluyor demiştim. O yazıdan sonra birçok meslektaşım bu durumu abarttığımı ufak tefek hataları çok büyüttüğümü söylediler.

ÖNCEDEN NASILMIŞ?
ÖSYM'de sorun ne? Sorun ÖSYM gibi bir kurumun kendi personelini bile seçememesidir. Sorun ÖSYM'nin altının boşalmasıdır. Sorun ÖSYM gibi dünyanın en adil sınav yapan kurumunun özerkleşememesidir. Sorun bu kadar uzmanlık gerektiren bir iş için uzman kişilerin çalışmaması ve bu kurumun YÖK'te bu işte uzman olmayan kişilere bağlanmasıdır.
ÖSYM ne iş yapar? ÖSYM sınav yapar.
Bunu da iyi yapar. Peki sınav yapmak için ne lazım, birincisi soru yazacak uzman lazım, ikincisi sınavı organize edecek uzman lazım, üçüncüsü sınavı değerlendirecek uzman lazım. Üçüncüsü çok kolay, bilgisayar yapıyor siz sadece kriterleri belirliyorsunuz.
İkincisi daha da kolay siz öğrencileri binalara yerleştiriyorsunuz. Birincisi tam bir uzmanlık istiyor. İşte burası tam bir sıkıntı çünkü ne ölçmek istediğinizi nasıl ölçmek istediğinizi bilmezseniz, her yıl özgün soru yazamazsanız, soru yazacak kişileri güvenilir olarak belirleyemezseniz işte burada çuvallarsınız. ÖSYM'de burada çuvalladı.
Geçmişte sizin bilmediğiniz ama benim ÖSYM'nin atası olan ve tanışma şansını yakaladığım şu anda da birlikte çalışma şerefine erdiğim Prof. Dr. Fethi Toker hocamın anlattığı bir uygulamadan bahsedeyim. Bakın ÖSYM neler yapıyormuş sınavların iyi yürütülmesi için. Önce soru bankası denen ve içinde yüz binlerce soru olan sınav hazırlanırken içinden rastgele seçilen sorulan sadece birer kişinin gördüğü banka hazırlarmış. Sonra bu sorular hiç kimsenin bilmediği ve tanımadığı deneklere uygulanırmış, sonra denekler tarafından uygun görülmeyen sorular değiştirilmiş.
Sınav son haline getirilir ve uygulanırmış sonuç sıfıra yakın hata.

YARIMAĞAN GİDERSE..!
Peki, teknoloji gelişti, bilgisayarlar gelişti.
Neden hata payı arttı. Çünkü insan hiç gelişmedi. Hatta geriledi geçmişte bu işin yapan tüm uzmanlar küstürüldü ve ÖSYM'den uzaklaştırıldı. Sonuçta insan hatası arttı artmaya da devam edecek.
ÖSYM ye personel alınamıyor. ÖSYM'nin topladığı paranın bir kısmı 2008 yılında çıkan bir yasaya istinaden YÖK'e aktarılıyor.
Sonuçta zayıflatılan bir ÖSYM oluşuyor.
Ünal hoca aynlacakmış sizce o ayrılınca sorun çözülecek mi? Bence tam tersi daha da büyüyecektir. YÖK başkanının büyütmeye çalıştığı yükseköğretim mantığı ve ÖSYM'yi yine YÖK'te bulunan başkaları taraf yapmaya çalışıyorlar. YÖK başkanı ne kadar ÖSYM'yi bağımsızlaştırmaya çalışsa da kendisi dışında birileri ÖSYM'ye hakim olmaya çalışıyorlar.
Şimdi gelelim KPSS'ye yazılan çizilene bakılırsa soru hazırlayan ekip boş durmamış birilerine soruları servis etmiş. Durum açık, bu birileri öyle sıradan birileri değil işte bir iki örnek; Kayseri Özel Yelkenoğlu Lisesi Müdür Yardımcısı Bahadır Yolaçan ve tarih öğretmeni eşi Reyhan Yolaçan, Sakarya Anafen Dershanesi'nden Matematik Öğretmeni Levent Çelebi ve felsefe öğretmeni eşi Seher Çelebi, diye uzayıp gidiyor. Gazetelerde haber çıkınca YÖK bir komisyon kurdu komisyonun yapması gereken ilk etapta bu kişileri incelemektir yoksa olayı örtbas etmek değil.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti