• $12,885
  • €14,5378
  • 739.056
  • 1808.79
19 Ocak 2013 Cumartesi

Kim kazandı kim kaybetti?

Türkiye bölgesinde ve dünyada lider ülke olma yolunda ilerliyor. Kuşkusuz bunda en önemli kilometretaşı eğitim ve eğitimde aldığımız yol olacaktır. Eğitimde devletin gücünün tek başına yetemediği kesin. Bu amaçla devletin yetişemediği yerlerde özel sektör imdada yetişir. Size bir olayı anlatacağım eminim inanamayacaksınız.
Olayın yaşandığı yer Eskişehir, herhalde Eskişehir denince aklınıza çok başarılı olduğunu düşündüğünüz belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen hoca gelir. Yılmaz hoca eğitimcidir, eski rektördür.
Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Eskişehir'de bir okul açmak için Eskişehir'den gelen talepleri dinleyerek bir girişimde bulunuyor. Kent dışında bir arsayı parasını ödeyip satın almış amaçları buraya Bahçeşehir Kolejleri kampusunu yapmak. Arsa alımı sırasında belediye başkanları ve kamu yöneticileri tam destek olmuşlar hatta bizzat Bahçeşehir Kolejleri'nin Eskişehir'de okul açması için girişimde bulunmuşlar. Neyse arsa alınmış, arsanın inşatına başlamak için belediyeye başvurmuşlar ilçe belediye başkanlığı her türlü yasal uygunluğu olan arsa için başvuru dosyasını almış. Ama gelin görün ki bundan sonrası tam bir karmaşa, dosyayı ilçe beldiyesi büyükşehire gönderdiğini söylüyor. Ama büyükşehir okul yöneticilerinin tüm başvurularına rağmen bir türlü işe başlama olurunu vermiyor, bir nevi okul yöneticilerini bugüne kadar oyalıyor. Okul yöneticileri izinlerini bir an önce alıp inşaata başlamak istiyor. Çünkü okul inşaatı ancak yeni döneme yetişir ama nafile bir türlü belediyeden yanıt alamıyorlar.
Şimdi bu olayı bir düşünün. Siz olsanız okul yöneticilerinin yerinde ne yapardınız. Amacınız okul açmak ve bu okul 1000 öğrencinin 300 çalışanın bulunduğu dünya standartlarında okul olacak ama kanuni hakkınız olmasına rağmen birileri sizi oyalıyor. Şimdi ne oldu Eskişehir'de 300 kişi istihdam edilemedi, 1000 öğrenci en az 100'ü burslu okuma şansını kaybetti. Bahçeşehir Kolejleri'nin 27 okulu var. 17 bin öğrencisi var. Kendilerine ulaşmaya çalıştım ama bu konuda pek konuşmak istemediler ama duyduğuma göre Eskişehir projesini rafa kaldırmaya karar vermek üzerelermiş.
Şimdi düşünün bir belediye başkanı, kentin geleceğini, büyümesini, halkın istihdamını ve gelişimini düşünmesi gereken bir belediye başkanı kentine çok büyük bir markayı hem de eğitim markasını kentine gelmesi fırsatını tepiyor ve engelliyor. Bahçeşehir Kolejleri'nin Batman, Diyarbakır, Mardin, Samsun, Kastamonu gibi gelişmekte olan yerlerde de okulları var. Ben Batman'da okul açmaları için Batman valisinin uçakla İstanbul'a gelip kurum yöneticilerini Batman'a davet ettiğine şahit oldum. Bir Batman yöneticilerini düşünün bir de yere göğe koyamadığımız Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı'nı düşünün hangisi geleceği görüyor sizce.
Sayın Büyükerşen umarım bunu telafi edersiniz. Yanlış nerede hata nerede bilemiyorum ama Eskişehir kaybediyor. Hem de çok ciddi bir yatırımı kaybediyor. 6 milyonluk bir yatırımı, 300 kişilik istihdamı en önemlisi de bundan sonra Bahçeşehir'i takip ederek gelecek olan tüm kurumları kaybediyor. Kaliteli eğitim şansını kaybediyor.
Şimdi soruyorum bu olayın kaybedeni kim?

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor