• $13,3968
  • €15,2019
  • 792.936
  • 2014.21
9 Şubat 2012 Perşembe

Hangi okulu neden açıyorsunuz?

Açtığımız okullarda hedeflediğimiz sonuçları alıyor muyuz? Bunlar muamma. Bakın ülkemizde fen liseleri var. 1962'de açılmış amacı 'bilim insanı' yetiştirmek. Önceleri sadece büyük illere açılmışken son zamanlarda ilçelere de fen lisesi açılmaya başlandı. Bilim insanı yetiştirme hedefi ise çoktan geride kaldı. Çünkü fen liselerinde hazırlık sınıf yok, yabancı dil eğitimi verilmiyor, derslerde fizik, kimya, biyolojinin ileri seviyede öğretilmesi lazım. O da yok. Sonuçta fen liseleri 'üniversite sınavına öğrenci hazırlayan liseler' oldu. Kaldı ki, birçok fen lisesi SBS'de en başarılı öğrenciler alıyor ama ne hikmetse öğrencilerin başarısı üniversite sınavlarında düşüyor. Örneğin İstanbul Atatürk Fen Lisesi'ne giren öğrenciler SBS' de ilk 1000'e girerken nedense üniversite sınavında bırakın ilk 1000'e girmeyi ilk 10.000'e bile giremeyen öğrenci var.
ÇARESİZLİKTEN
Öğretmen liselerinin durumu daha acı, 1940'lı yıllarda köy enstitüsü olarak açılmış ve bugün dünyanın birçok ülkesinde benzeri projelerle yaşatılan proje bizde 1950'li yıllarda kapatılmıştı. Yerine öğretmen okulları sonra da öğretmen liseleri kurulmuştu. Öğretmen liselerinin amacı öğretmen yetiştirmek değil midir? Peki, öğretmen olarak yetiştirmek amacıyla aldığınız öğrencileri, seçerken, eğitirken ve yerleştirirken kriteriniz olması gerekmiyor mu? Biz de bu kriterlerin hiçbiri yok. Öğretmen liselerinin şu an da cazip olmasının tek sebebi üniversite sınavında öğretmenlik tercihlerine ek puan verilmesidir. Peki, bu mudur doğru olan, şu anda 246 tane öğretmen lisemiz var. İhtiyacımız sadece 42 tane. Her ilçede, hatta köylerde bile öğretmen liseleri açılıyor. Bazılarının binası yok. Bazılarının öğretmeni yok. Peki bitirdikten sonra öğretmen olmak isteyen var mı? Bir öğrencinin bu soruya verdiği cevabı paylaşayım 'Hocam çaresiz kalırsak öğretmenlik yazıyoruz' diyor. Ne acı değil mi?
DİL EĞİTİMİ YOK
Anadolu liseleri, hatırlarsınız geçmişte sayıları az, yabancı dil öğretimi yapan, kaliteli, öğretim dili İngilizce olan okullardı. Önce öğretmen bulunamadığı için yabancı dil eğitimi kaldırıldı. Sonra hazırlık sınıfı kaldırıldı. Sonra koşulsuz şartsız her okul Anadolu lisesi yapıldı, yapılıyor. Şu anda sayıları iki bine yaklaştı. 2013'te 3 bin 700 olacak sayıları... Eskiden bu okullara öğretmen alımı için sınav yapılırdı. Şimdi sınav da kaldırıldı.
Meslek liseleri, mesleki eğitim yapması gerekirken onlar da genel eğitime yönelmek istiyorlar. Birçok meslek lisesi mesleki kurumlarla ortak çalışmak, staj yaptırmak, üretim yapmak şöyle dursun öğrencilerini bu derslerden muaf tutmaya başladı. Onlarda eğitim hiç yok.
Bu kadar kötü durumdayız. Bu okulları açmak ve bu okulları işletmek çok maliyetli, peki Ankara'dan yönetenlere sormak lazım: Bu okulları açarken ne amaçladınız ne elde ediyorsunuz?
Hiç mi iyi uygulama yok diyeceksiniz. Tabii ki var, İstanbul Lisesi, Galatasaray Lisesi, Behçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, Robert koleji gibi okullarda var. Bunlar da bize umut veriyor. Ama Ankara'da halen fen lisesi açan, öğretmen lisesi açanların bu okullardan haberi var mı onu bilmiyorum.

<p>Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketl

SpaceX roketleri, Katy Perry'nin klibinde oynadı | TeknoZone #15

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında