• $13,4362
  • €15,226
  • 793.498
  • 2008.78
27 Ocak 2011 Perşembe

Hangi okulu neden açıyorsunuz?


Açtığımız okullarda hedeflediğimiz sonuçlan alıyor muyuz? Bunlar muamma. Bakın ülkemizde fen liseleri var 1962'de açılmış amacı "bilim adamı" yetiştirmek. Önceleri sadece büyük illere açılmışken son zamanlarda ilçelere de fen lisesi açılmaya başlandı. Bilim adamı yetiştirme hedefi ise çoktan geride kaldı. Çünkü fen liselerinde hazırlık sınıf yok, yabancı dil eğitimi verilmiyor, derslerde fizik kimya biyolojinin ileri seviyede öğretilmesi lazım, o da yok, sonuçta fen liseleri "üniversite sınavına öğrenci hazırlayan liseler" oldu. Kaldı ki, birçok fen lisesi SBS'de en başanlı öğrencileri alıyor ama ne hikmetse öğrencilerin başarısı üniversite sınavlarında düşüyor. Örneğin İstanbul Atatürk Fen Lisesi'ne giren öğrenciler SBS'de ilk 1000'e girerken nedense üniversite sınavında bırakın ilk 1000'e girmeye ilk 10.000'e bile giremeyen öğrenci var.
Öğretmen liselerinin durumu daha acı, 1940'lı yıüarda köy enstitüsü olarak açılmış ve bugün dünyanın birçok ülkesinde benzeri projelerle yaşatılan proje bizde 19501i yıllarda kapatılmıştı. Yerine öğretmen okulları sonra da öğretmen liseleri kurulmuştu. Öğretmen liselerinin amacı öğretmen yetiştirmek değil midir?
Peki öğretmen olarak yetiştirmek amacıyla aldığınız öğrencileri, seçerken, eğitirken ve yerleştirirken belirli kriteriniz olması gerekmiyor mu? Biz de bu kriterlerin hiçbiri yok, mülakat yapmıyoruz, ihtiyacımızı belirlemiyoruz. Öğretmen liselerinin şu an da cazip olmasının tek sebebi üniversite sınavında öğretmenlik tercihlerine ek puan verilmesidir. Peki, bu mudur doğru olan, şu anda 246 tane öğretmen lisemiz var sıkı durun bizim ihtiyacımız sadece 42 tane, yani doğru bir planlama yapsak 42 öğretmen lisesinde doğru düzgün öğretmen adaylan yetiştirsek, daha sonra bunları yükseköğretimden geçirip okullara atasak ülkemizin öğretmen ihtiyacı çözülmüş olacak. Ama nerde, her ilçede, hatta köylerde bile öğretmen liseleri açılıyor. Bazılarının binası yok bazılannın öğretmeni yok. Öğrencilerde dediğim gibi sadece ek puan için bu okullara gidiyor. Peki bitirdikten sonra öğretmen olmak isteyen var mı? Bir öğrencinin bu soruya verdiği cevabı paylaşayım "hocam çaresiz kalırsak öğretmenlik yazıyoruz" diyor. Ne acı değil mi? Anadolu liseleri, hatırlarsınız geçmişte sayılan az, yabancı dil öğretimi yapan, kaliteli, öğretim dili ingilizce olan okullardı. Önce öğretmen bulunamadığı için yabancı dil eğitimi kaldırıldı. Sonra hazırlık sınıfı kaldınldı. Sonra koşulsuz şartsız her okul Anadolu lisesi yapıldı yapılıyor. Şu anda sayıları iki bine yaklaştı.
2013'te 3.700 olacak sayıları, haa bir de eskiden bu okullarda öğretmen olabilmek için sınavdan geçmek gerekiyordu şimdi sınav da kaldınldı. Meslek liseleri, mesleki eğitim yapması gerekirken onlarda genel eğitim yönelmek istiyorlar. Birçok meslek lisesi mesleki kurumlarla ortak çalışmak, staj yaptırmak, üretim yapmak şöyle dursun öğrencilerini bu derslerden muaf tutmaya başladı. Bu kadar kötü durumdayız. Bu okulları açmak ve bu okullan işletmek çok maliyetli, peki bu okullan Ankara'dan yönetenlere sormak lazım, bu okullan açarken ne amaçladınız, şu anda ne elde ediyorsunuz.
Fen liseleri, bilim adamı yetiştirmek için açıldı, şimdi ÖSYS hazırlık okulları oldu, öğretmen liseleri, öğretmen yetiştirmek için açıldı, şu anda sadece ek puan almak için gidilen okullar oldu. Anadolu liseleri, seçkin ve yetenekli öğrencilere uluslararası standartlarda eğitim vermek için kuruldu, bugün hiçbir özelliği olmayan okullara dönüştü. Meslek liseleri zaten ne yaptığı belli olmayan okullara dönüştü.
Hiç mi iyi uygulama yok diyeceksiniz. Tabii ki var, istanbul Lisesi, Galatasaray Lisesi, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, Robert Koleji, Tevitol gibi okullarda var. Bunlar da bize umut veriyor. Ama Ankara'da halen fen lisesi açan, öğretmen lisesi açanlann bu okullardan haberi var mı bilmiyorum.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları