• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
15 Nisan 2010 Perşembe

Haklı çıkmanın dayanılmaz ağırlığı


ABD'de yeni çıkan bir ürünü almak veya bir şeye karar vermek istiyorsanız iki bilgiye güvenirsiniz.
Birincisi üniversitelerin yaptığı araştırma sonuçları, ikincisi ise referanslar. Yani bir şeye karar verirken önce o şeyle ilgili araştırmalara bakarsınız, eğer araştırmalar onun doğru ve kullanılabilir bir şey olduğunu söylüyorsa inanırsınız. Bu bilime inanmaktır. Yani Amerikan halkı bilim ne derse onu yapar. İkincisi referanstır yani o şeyin daha önceki geçmişi ve onunla ilgili söylenenler sizin kararınızı etkiler. Peki, bizde bir şeye karar verirken ne yaparız.
Bir kere hiçbirimiz bilimsel araştırmaları önemsemeyiz, bizim için anlık yani ampirik bilgi önemlidir. Eğer eşimiz dostumuz kötü diyorsa o kötüdür, iyi diyorsa iyidir. Düşünün çocuğumuzu bir okula yazdırmak istediğimizde komşumuzun dediği mi daha önemli oluyor yoksa eğitimcilerin söylediği mi? Tabi ki komşumuzun söylediği.
YGS YÜZÜNDEN KAYIP 1.5 AY Bunun üzerine çok düşündüm çünkü bu konuda en çok musdarip olan benim.
Neden mi? Bir buçuk yıldır sürekli anlatıyorum. Sürekli öğrencilere yeni sınav sistemini anlatıyorum, her seferinde YGS'nin kolay ve belirleyici olmayacağını, asıl zorlayıcı ve belirleyici olanın LYS olacağını hep anlattım. Öyle bir konuma geldim ki diğer meslektaşlarım beni topa tuttular ve geçen pazar YGS yapıldı.
Sonuçta son derece kolay ve temel bilgileri sorgulayan bir sınav karşımıza çıktı. Son bir buçuk aydır LYS'yi bırakıp sadece YGS çalışan ve çalıştıranlara soralım; Yazık değil mi? Bunun hesabını kim verecek?
Kayıp bir buçuk ayda öğrenciler LYS için neler yapmazlardı ki? Haklı çıktım ama benim haklı çıkmam öğrencilerin zaman kaybını telafi etmiyor maalesef.
İşin garip tarafı şu, hiçbir veli veya öğrenci sormuyor "Neden bizi gereksiz yere bununla uğraştırdınız? Neden bu süremizi boşuna geçirttiniz?" diye.
Ama dedim ya bizde hesap sormak yok ki. Çok ilginç değil mi? Bu sınav için kamp yapanlar bile oldu. Olacak iş değil. Açıkça tekrar söylüyorum, YGS' de kendi alanınızda yaptığınız netler yeterli olacaktır. Siz beni dinleyin, eğer YGS'de kendi alanınızdaki testlerde 35 civarı yani MF öğrencisi matematik ve fen bilimlerinden 70-75 civarı ve Türkçeden 30 civarı net yapmışsa işlem tamamdır.
Gerisini boş verin.
YGS PUANI HESAPLATMANIN FAYDASI YOK Bir de çıkmış birileri puan hesaplıyor, ya kardeşim YGS puanının puan olarak LYS'ye katkısı yok ki, neden puan hesaplıyorsun. Her öğrencinin istediği bölümle ilgili puana göre yorum yapın.
Yine öğrencileri yanıltmayın. Sevgili öğrenciler, YGS puanı hesaplatmanızın bir anlamı yok. Alanınızdaki testlerin YGS puanın bir anlamı olmayacak sizin için.
Bir de artık bırakın YGS'yi. İki ayınız var ve gerçekten her anlamda çok önemli ve büyük bir sınav olan LYS 'ye hazırlanın.
LYS'yi gördüğünüzde bugünkü tartışmaların ve konuşulanların hiçbir anlamı olmadığını göreceksiniz. Haydi zaman geçirmeden LYS' ye hazırlanın.
LYS hazırlığı için de hangi puan türüne göre hazırlanıyorsanız o derslere yoğunlaşın. Yoksa gereksiz çalışmış olursunuz. Maalesef hep haklı çıkıyorum.
Maalesef...
Eğitimde teknoloji kullanım projesi olan "UĞURLU EVİM" bu hafta İzmir ve Bursa'da tanıtıldı. İlgi büyüktü. İzmir'de 500 kişi vardı, basınından eğitimcisine herkes bu eğitim dönüşümünü mutlulukla izledi. Bu arada Uğur Dershaneleri Genel Müdürü Kaya Aydın açıkladı; 'Uğurlu Evim' Uğur Dershaneleri'ne devam edecek öğrencilere kurum tarafından ücretsiz verilecek.
Demek ki bu ülke insanı, daha iyiyi istiyor ve hak ediyor. Eğitimde kısır ve anlamsız, içeriği boş lafları bırakıp iş yapalım. İşte 'Uğurlu Evim' yoluna hızla devam ediyor. Umarım herkes tanışır ve gerçek eğitim içeriğinin ne olduğunu öğrenir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip