• $16,082
  • €17,2272
  • 960.71
  • 2393.82
3 Şubat 2011 Perşembe

Gerçekten SBS değiştirildi mi?


Geçtiğimiz haziran ayında bakanlık SBS ile ilgili bir basın toplantısı yaptı o günden bu yana hiçbir ses soluk yok.
Yani basın toplantısında "kaldırdık SBS'yi" demekle oluyor mu, bence olmuyor. Örneğin benim aklımda bir sürü soru var. Soruyorum ama yanıt alamıyorum. Bir de buradan sorayım dedim belki okuyanlannda kafasında aynı sorular vardır ve birlikte cevap aramış oluruz.
Şimdi SBS tek sınav yapıldı burası tamam.
Yani 8. sınıfın sonunda yapılacak ve sadece 8. sınıflar katılacak. Peki soru bir, sınavın müfredatı ne olacak. Aslında soru değil bu, bu söyleyeceklerimi MEB bir uyan olarak da alabilir. İlköğretim müfredatı sarmaldır. Yani konular ilkokul birinci sınıftan 8. sınıfın sonuna kadar birbirinin önkoşuludur ve birbirine bağlıdır. Örneğin ilkokul 4. sınıfta öğrenmediğiniz bir matematik konusu daha sonra öğrenmeniz gereken başka bir konuyu öğrenememenize yol açar. Demek istediğim bu. Peki bu durumda SBS'nin müfredatı nasıl tanımlanmalı; ilköğretim müfredatının tamamı SBS'nin müfredatıdır. Gerçi bakanımız basın toplantısında sadece 8. sınıf dedi ama daha sonra bakanlıktaki uzmanlar bunu düzelttiler. Bu durumda da teke indirilen SBS aslında küçülmedi kapsamı açısından büyümüş oldu. Önümüzdeki yıl 7.sınıfta olacak öğrencilerin "nasıl olsa sadece 8. sınıftan sorulacak" diye işi yavaştan almalan kendilerine pahalıya mal olabilir. Burayı anladık sanırım.
ikincisi SBS tek oldu. Peki yıl sonu basan puanı dediğimiz o adil! uygulama ne oldu. Nasıl hesaplanacak, nasıl katkı sağlayacak? Orası da muğlak. Belki bakanlıktaki sayın yetkililer daha iki yıl var diyebilirler ama iki yıl sonra SBS'ye girecek olan öğrenciler bu yıl altıncı sınıfta ve onlar SBS'nin kalktığını düşünerek derslerine daha az çalışıyorlar ve düşük notlar alıyorlar. Eğer değişmeyecekse ki bence değişmesi en fazla zaruret olan ve en adaletsiz uygulama olan YBP'nin 6. sınıfta da etkili olduğunu öğrenciler bilmelidirler. Örneğin bir öğrenci 6. sınıfta bunu bilmiyor ve herhangi bir dersinde nasıl olsa SBS kalktı diye notlan önemsemiyorsa başına ne gelebilir. Ben söyleyeyim, İngilizce dersi haftada 4 saat öğrencimiz 90 düşüreceğine öğretmenle ters düşüp veya çalışmadığı için 70 düşürdüğünde YBP'nin katkısını 2 puan azaltır. Bu iki puan 4.000 kişi geriye düşmesi demektir ki bunun anlamı da bu öğrenci İstanbul'da ise en yüksek sıralamayla öğrenci alan ilk 5 okulu daha 6. sınıftayken kaybetmiş olur. Bilmem anlatabildim mi? Yani MEB'in isteğim YBP gibi gayri adil bir sistemi kaldırması veya iyileştirmesidir ama en azından yeni sistemde nasıl etki edeceğini açıklamasıdır.
Üçüncüsü, her okulu Anadolu lisesi yapıyoruz diyorsunuz. Öğrenciler zannediyor ki herkes Anadolu lisesine girecek. Ama kazın ayağı hiç de öyle değil. Bütün okullan Anadolu lisesi yaptığınızda alabileceğiniz maksimum öğrenci sayısı 350 bindir. Peki 8. sınıfta kaç öğrenci okuyor 1.3 milyon öğrenci. Peki bu ne demek 8. sınıfı bitiren her 4 öğrenciden birisi Anadolu lisesine girebilecek. Haa şunu da unutmayın bu yıl tenezzül bile etmediğiniz mahallenizdeki lise seneye Anadolu lisesi tabelası asılarak size Anadolu lisesi olarak sunulabilir.
Herhalde birçok öğrencinin hedefi bu tip okullar değildir. O zaman MEB öğrencilere aynı listede İstanbul Lisesi ile mahalledeki lisenin tabela değişimiyle oluşan sözüm ona Anadolu lisesini aynı kategoride mi sunacak? Bunu açıklaması lazım. Öyle ya ikisinin aynı kategoride resmi olarak olsa bile fiili olarak olamayacağını çocuklar biliyor.
Tüm bunlan neden yazıyorum biliyor musunuz? Bakanlığımız SBS'yi tek sınava indirdiğini açıklayalı tam sekiz ay oldu. Sayı değil önemli olan sınavlann işlevi. Şimdi bakanlıkta bu iş üzerinde çalışan eminim hiç kimse yoktur. Olsaydı açıklanırdı. Ya da SBS değişmedi de biz öyle mi sanıyoruz?

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı

Rus balıkçının ağına takıldı! Görenler dokunmaya bile korktu