• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
6 Ocak 2011 Perşembe

Genel liseler mi Anadolu, Anadolu liseleri mi genel lise oluyor belli de


Geçtiğimiz hafta çok konuşuldu, çok tartışıldı, MEB bütün liseleri Anadolu lisesi yapıp bu okullara öğrencileri okul başansına göre alacakmış. Hedef 2014. Şu anda ülkemizde Anadolu, fen, öğretmen ve genel liselerin toplamı 4318. MEB bu okullan dönüştürdüğünde Anadolu lisesi sayısı 3700 olacakmış.
Geriye kalanlar meslek lisesi yapılacak. Hangi lisenin meslek, hangi lisenin Anadolu olacağını il mili eğitim müdürlükleri öneriyor, bakanlık da kabul ediyor.

AÇIKTAKİ ÖĞRENCİ SORUNU
Şimdi aklıma bir sürü soru takılıyor. Birincisi, okullann Anadolu veya meslek lisesine dönüştürülmesinin kriteri nedir? Cevabı ben vereyim, hiçbir kriteri yok, tamamen keyfi karar veriliyor. Bu liseler Anadolu lisesi olduğunda ne tür değişiklikler olacak? Öğretmenler değişecek mi? Okulun fiziki yapısı değişecek mi? Buna da ben cevap vereyim, hayır değişmeyecek. MEB'in aldığı bir kararla Anadolu liselerine öğretmen seçen sınav kaldınldı. Yani Anadolu liselerine öğretmen olmak için herhangi bir farklılığınız olması gerekmiyor. Okulların tabelası değişiyor ama içi aynı.
Peki, bir hesap yapalım. 4318 okulun 3700'ü Anadolu lisesi olursa Anadolu liselerini kazanamayan ama meslek lisesinde okumak istemeyen öğrencilere ne olacak? Mecburen meslek lisesine gideceksin mi denilecek yoksa çocuklar yatılı özel okullann kucağına mı atılacak? Şu anda klasik liselerin sınıf öğrenci ortalaması 39, bu okullar Anadolu lisesi olduğunda sınıf ortalaması 30 olmak zorunda, her sınıftan açığa çıkan 9 öğrenci ne olacak? MEB bir yönetmelik çıkarıp Anadolu liselerini kazanamayanlar yasa gereği meslek lisesine gider mi diyecek? Yoksa Anadolu lisesini kazanamayan başının çaresine bakar mı diyecek?
Bir de "Anadolu liselerine girişte sınav kalkacak" deniyor. "Bu okullara öğrenciler nasıl yerleştirilecek?" sorusunun cevabı MEB tarafından veriliyor: okul başarısı ile. Tamam iyi de biz süper liseler zamanında bu filmi gördük. Şişirilmiş notlarla öğrencilerin süper liselere nasıl girdiğini hatırlıyoruz. Şimdi bir daha mı aynı uygulamayı yapacaksınız? Yapmayın yazıktır bir okulun gerçek okul haline gelmesi on yıllar alıyor ama siz bir kararınızla bunu yerlebir etmeyin.

KARAR KOLAY UYGULAMA ZOR
Şimdi bu karara karşı değilim ama hep söylediğim gibi kağıt üzerinde aldığınız kararlarla sahadaki uygulaması aynı olmuyor. Kağıt üzerinde Anadolu lisesi yapmakla bir okul Anadolu lisesi olmuyor. Hatırlarsınız Anadolu liselerinin kuruluş genelgesinde yabancı dil eğitimi yapan ve dünya ile entegre mezunlar yetiştiren okullar hedeflenmişti. Allah aşkına Anadolu liselerinde yabancı dil sınıfları kaldınlmadı mı? Şimdi Anadolu liseleri yabancı dil eğitimi olmayan, uluslararası bakalorya eğitimi vermeyen, sadece üniversite sınavlanna iyi öğrenci hazırlayan okullar haline geldi. Yanlış anlamayın okullara iyi öğrenciler kazanıyor dolayısıyla onlarda üniversite sınavında başarılı oluyor. Kısacası dershanelerde eleştirilen seviye sınıflan uygulamasını bakanlık Anadolu ve fen liselerinde uyguluyor.
Yapılması gereken aslında daha farklı bir uygulamadır. Bütün meslek liselerini ve Anadolu liselerini kapatıp tek tip genel eğitim yapan liseler oluşturulmalıdır. Her beş ya da altı genel lisenin ortasına bir meslek eğitim merkezi yapılmalı, öğrenciler haftada 3 gün genel lisede, 2 gün mesleki eğitim merkezinde eğitim almalıdırlar.
Sonuçta öğrenciler mezun olduğunda lise diploması ve meslek sertifikası almalılar. Sonuçta öğrenciler isterlerse üniversiteye isterlerse öğrendikleri mesleğe yönelmiş olurlar. Şimdi siz on dört yaşında bir öğrenciyi hangi kritere göre meslek eğitimine gönderiyorsunuz? Hiçbir kriter yok, peki bu öğrencinin büyüdüğünde o mesleğe yönelmesini nasıl bekleyebilirsiniz ki? Sonuç olarak iyi düşünülmemiş araştmlmamış bu karann tekrar yapılandırılması şarttır. Aksi halde zararlan faydalanndan kat be kat fazla olacaktır.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti