• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
30 Aralık 2010 Perşembe

Eğitimin turizmi olur mu?

Ben dikkat ettim de Başbakan veya balonlar yurtdışı gezilerine giderken yanlarına hiç eğitimci almıyorlar. Oysa bankacıları, tekstilcileri, gıdacılan, ayakkabıcılan hatta perakende marketçileri bile alıyorlar ama eğitimcileri almıyorlar acaba bunun nedeni eğitim alanında başka ülkelerle iş yapamamak mı yoksa başka bir şey mi bilemiyorum. Ama günümüzde eğitim alanında gelişmiş ülkeler ciddi yurtdışı gelirleri elde etmekteler. Şimdi diyeceksiniz ki kendi sorunların ıızı çözdük dışan mı kaldı? Ama unutmayın her ülkenin gelişmişlik düzeyine göre kendisinden daha az gelişmiş ülkelere satacağı bir şey vardır.
Baştaki sorumu anladınız mı bilemiyorum ama soru basit; eğitimde turizm olur mu?
Dünyanın gelişmiş gelişmemiş bir sürü ülkesi var bu ülkelerde eğitim görmek isteyen milyonlarca çocuk ve ailesi var. Çinli öğrenciler ABD'de okuyor. Hindistanlı öğrenciler gerek ABD'de gerekse Japonya'da okuyor. Hepsinin isteği iyi eğitim almak. ABD'de okuyan yabancı öğrenci sayısı sadece üniversitelerde 150 bin civarında düşünün 150 bin öğrenci ABD'de en az 4,5 yıl okuyor. Bu öğrenciler ABD'ye her yıl gerek eğitim gerek barınma gerekse yemek parası olarak milyarlarca dolar kazandınyor. Yani ABD eğitimde para kazanıyor. Hem öğrencilere iyi eğitim veriyor hem de bundan para alıyor. Kısacası alan memnun satan memnun, kısacası ABD eğitimini pazarlıyor ve para kazanıyor. Sadece ABD değil Avrupa hatta Uzakdoğu bile bu işi başanyla yapıyor.
Bizde ise durum pek iç açıcı değil, bırakın yurtdışından öğrenci almayı biz yurtdışına ciddi öğrenci gönderiyoruz. Bizim üniversitelerimiz ne yapıyor? Örneğin Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin kaç yabancı öğrencisi var ve bu işten ne kadar para kazanıyor. Kente yabancı öğrenciler para bırakıyor mu? Van 100. Yıl Üniversitesi İran'dan kaç öğrenci alıyor? Gaziantep Üniversitesi Suriye'den kaç öğrenci okutuyor ne kadar bütçe yapıyor? Kısacası bizim YÖK nezdinde hükümet nezdinde böyle bir politikamız var mı? • Belki birilerinin kafasında bir şeyler vardır ama.
Birçok sektöre yurtdışında fuarlara katılım için maddi manevi destekler sağlayan hükümet maalesef eğitimcileri yurtdışından öğrenci bulsunlar .
diye hiçbir destekte bulunmuyor. Yurtdışından öğrenci gelmesi demek gelen öğrencinin eğitim ücreti, barınma, temek gibi birçok kalanda ülkemize döviz kazandırması demektir. Oldukça da maliyetsiz bir alan; öğrenci geliyor, okuyor ve okul bitince tekrar ülkesine dönüyor. Kısacası iş istemiyor, aş istemiyor.
Son yıllarda bu konuda ciddi çalışmalan var bazı üniversitelerin ama benim anlamadığım devlet üniversiteleri yabancı öğrencileri neden parasız okutuyor. Yurtdışından gelen öğrenciden neden para almıyor. Vakıf üniversiteleri eğitim ücreti alırken ve ülkeye kaynak sağlarken devlet üniversiteleri neden bu ülkenin kaynağını yabancı öğrencilere ücretsiz sunuyor, bunu anlamak mümkün değil? Oysa bir Türk öğrenci ABD'ye gittiğinde bırakın ücretsiz okumayı ciddi paralar ödemektedir.
Şimdi Milli Eğitim Bakanına sormak lazım neden diğer bakanlar işadamlarını alıp yurtdışına geziler düzenlerken, fuarlar açmalan için onlan teşvik ederken, fuarlara katılırken siz oturuyorsunuz. Neden bu ülkede eğitime yatırım yapan kişileri yanınıza alıp dünyaya açılmıyorsunuz. Siz de bakanlık olarak bu ülkeye eğitimden kaynak sağlasanız ve bu kaynağı da ülkemizin eğitim sorunlannı çözmekte kullansanız fena mı olur. Yoksa alıştığınız gibi veliden para toplayarak eğitim sorunlannı çözmek daha mı kolay geliyor size?

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak