• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
15 Mart 2012 Perşembe

Eğitimde yeni 4+4+4 sistemi nedir-1

Eğitim sistemimizi kökten değiştirecek olan bir tasarı komisyondan geçti. Meclis gündemine geldi. Mecliste büyük ihtimalle çok küçük değişimlerle geçecek ve yasalaşacak. Ama kime sorsanız '4+4+4'ten başka bir şey bilmiyor. Ben de açık net ve tarafsız bir şekilde bu sistemin ayrıntılarını yazmaya karar verdim. Tabii tasarı uzun konu geniş, bu yüzden sanırım bir seferde olmayacak o yüzden önce birinci '4' ile başlayalım.
BİRİNCİ AŞAMA: 4 YILLIK TEMEL EĞİTİM
Yeni eğitim sisteminin başlangıcı 4 yıllık temel eğitim aşamasıyla başlıyor. Tüm dünyada zorunlu eğitim kapsamına alınan okul öncesi eğitimin bu tasarıda zorunlu eğitime alınmamasını hep eleştirdik. Ama bu tasarıda yer almadı. Bunun yerine tavsiyelerle önümüzdeki üç yıl içinde %100 kapsama ulaştırılması için gerekli çalışmaların yapılmasını istendi.
Okula başlama yaşı yasada her ne kadar 'Okul çağına gelmiş çocuklar 5 yaşını bitirdikleri eylül ayında okula başlar ve 13 yaşın bitiminde ilköğretimi bitirirler' denilse de bu düzenlemenin mecliste '72 ayını dolduran her çocuk ilkokula başlar' olarak düzenleneceği belirtildi. Demek ki okula başlama yaşı değişmedi.
Yasada 'İlköğretim iki aşamalıdır. Birinci aşama 4 yıl ilkokul. İkinci aşama dört yıl ortaokul' olarak adlandırılıyor. Yine yasada 'Bu okullar ayrı fiziki mekanlarda yapılandırılır. Ancak fiziki mekan yetersizliği durumunda bu okullar birlikte kurulabilir' deniliyor. Bu durumda ilk 4 yıl temel eğitim adı altında ilkokul olarak isimlendiriliyor. Mekan yettiği sürece bağımsız binalarda açılması öngörülüyor. Bu durumda yaşadığınız yerde yan yana iki ilköğretim okulu varsa bunların biri ilkokul diğeri ortaokul olacak demektir. İlkokulda sınıf öğretmenlerinin eğitimde sınıfın tek öğretmeni olması öngörülüyor. Kısacası eskiden beş yıl olan ilköğretim birinci kademe şimdi 4 yıllık ilkokul olarak içeriği değişmeden devam ettiriliyor.
Bu kademede belirsiz bir şey yok. Bu aşamada en fazla tartışılan durum ilk 4'ü bitiren öğrencilerin ikinci aşamaya yani ortaokula geçişinin nasıl olacağı, çünkü bağımsız ortaokul yapılandırılması sonucunda özel yabancı okulların, özel liselerin, imam hatip liselerinin veya izin verildiği sürece her lisenin orta kısmı açılabilecek. İşte bu durumda ilk 4'ü bitiren öğrencilerin bu okullara nasıl geçeceği merak konusu, Bu durumda benim öngörüm; özellikle yabancı özel okulların, imam hatip liselerinin orta kısmının açılacağı, öğrencilerin de bu okullara girerken bir sınavdan veya seçme işleminden geçeceği yönündedir. Bu durumda öğrencilerin bir hazırlık sürecine gireceği aşikardır. Kısacası öğrencilerin özellikle sınavla alan özel okulların ortaokuluna girebilmek için hazırlık yapacakları ve bu hazırlık için de dershane desteği alacakları görülüyor. Ayrıca orta kısım açan okulların hazırlık sınıfı yapıp yapamayacakları da belirsiz. Ama bu okullar yabancı dille eğitim yaptıkları için hazırlık sınıfı olacaktır.
İşte çok tartışılan 4+4+4 sisteminin birinci kısmı bu, bir sonraki yazımda sistemin en ilginç ve en çok tartışılan yeri, ikinci 4'ü yazacağım. Sanırım size de çok ilginç gelecek. Ne diyelim biz niyet okuyucusu değiliz. Olaya da bu açıdan bakmak istedim.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!