• $9,6123
  • €11,1645
  • 557.572
  • 1492.93
8 Mart 2012 Perşembe

Eğitim sisteminin tek adil uygulaması SBS'dir

Ben bayılıyorum bu ülkeye, her işimiz el yordamı her işimiz kervan yolda dizilir hesabı. Milli Eğitim Bakanımız geçen hafta bir açıklama yaptı. Dedi ki ' 'Biz SBS'yi kaldıracağız. Liselere girişte okul başarısını kullanacağız.' Ortalık karıştı. Televizyonlar altyazı verdi gazeteler manşet attı. Aradan bir gün geçti bakanlık yeniden açıklama yaptı: 'SBS kaldırılmayacak ancak bundan sonra SBS seçmeye yönelik değil kazanım ölçmeye yarayan bir sınav olacak' herkesin kafası bir daha karıştı. Ben de dahil.
Zaten 2008'de getirilen SBS kazanım ölçmüyor muydu? O zaman SBS'yi getirenler kazanım ölçeceğiz demediler mi? Herhalde açıklamayı yapan MEB yetkilileri bunu hatırlamıyorlar. Ya da 'yerseniz'.
Neyse şimdi gelelim SBS ne olacak sorusuna. SBS'ye hiçbir şey olmaz. Neden mi? Hemen açıklayayım. Ülkemizde her yıl ilköğretimi bitiren 1,3 milyon öğrenci var bunlardan kaliteli! okula girme şansı olanların sayısı 250 bin yani Anadolu, fen, öğretmen, özel fen, özel yabancı toplamı 250 bin. Peki, gerisi, vallahi gerisi de klasik lise, meslek lisesi, zaten 400 bini okula bile gitmiyor. Bu bir. İkincisi varsayalım her okulu Anadolu Lisesi yaptınız, peki İstanbul Lisesi ile mahallenizdeki Anadolu lisesine nasıl öğrenci yerleştireceksiniz? Diyeceksiniz ki okul başarısı ile iyi de biz onu zaten 'SÜPER LİSE' döneminde denemiştik başımıza gelmeyen kalmamıştı. Kaldı ki ölçme değerlendirmede dünyanın en kötü ülkelerinden birisi olarak öğretmenlerin verdiği notları ne kadar objektif olduğuna varın siz karar verin. Bu da iki. Lise eğitiminde bazı öğrencileri meslek lisesine göndereceksiniz! Peki neye göre; İlgisine mi yoksa ders başarısına göre mi?  Biliyorsunuz meslek lisesine başlayan her iki öğrenciden biri okulu terk ediyor. Bitiren öğrencilerin yarısı da o mesleğe yönelmiyor. Yani kaynaklar heba oluyor.
Bir de yılsonu başarı puanı var ki aman Allahım onu hiç açmayayım. Milli Eğitim Bakanlığı 5 yıldır bu konuda söylediğimiz hiçbir sorunu çözemedi. Not satan da var, notları son hafta düzenleyen de var. Kayıt sırasında YBP garantisi veren de var. Bütün notları tek tek oynayarak ayarlayan okul da var. Bunları yazdık çizdik, MEB'den tık yok. Sanki bunu yapanları koruyorlarmış demek istemiyorum ama sessiz kalmak da doğru değil hani.
Sonuçta SBS kalkmaz. Kalkması için liselerde okullar arası kalite farkını gidermeniz lazım. Kalite ve erişebilirlik imkanlarını eşitlemeniz lazım. Bunu da yapamayacağınıza göre bari başarılı öğrencinin güvenebileceği tek liman olan SBS'ye dokunmayın çünkü bu sistemde adil olan tek şey SBS'dir.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri