• $7,3564
  • €8,8936
  • 409.965
  • 1528.82
04 Şubat 2010 Perşembe

Eğitim sistemi bu kadar kolay mı değiştirilir?


Geçtiğimiz günlerde Antalya'da Özel Okullar Birliği bir toplantı düzenledi.
Toplantıda Bakanımız Sayın Nimet Çubukçu bu yıl özel okullara giriş sınavını kaldıracaklarını söyledi. Tartışmalar başladı.
Bazı kesimler neden kaldırıldığını, bazı kesimler bundan sonra ne olacağını konuşmaya başladılar. İşin ilginç yanı bu sınavın işleyişini ve sağladığı yararları bilen yok. Sınav olsun mu olmasın mı? Tartışma bu, peki Sayın MEB yetkilileri bu konuda herhangi bir araştırma yapmışlar mı? Bilimsel olarak bu sınav faydalı mı değil mi? Bunu bilen yok.
Herhangi bir araştırma yok Sayın Bakanımız çıkıp konuşuyor "bu sınavı kaldıracağız diyor" salondan birisi sorsa "Sayın Bakanım hangi kriterlere göre sınavı kaldırıyorsunuz?" dese bakanımızın söyleyeceği bir şey olduğunu sanmıyorum.
Bir ülkede bir sınav değiştiriliyor veya değiştirilmek isteniyor ama neden sorusunun cevabını veren yok. Aynı ÖSYS'de olduğu gibi 1999 yılında zamanın YÖK yürütme kurulu "katsayı" koyarken de hiçbir araştırma yapmadı. 2009 yılında bugünkü YÖK yürütme kurulu "katsayı"yı kaldırırken de herhangi bir araştırma yapmadı. Sonuçta kim neyi hangi kriterlere göre kaldırıyor belli değil.
Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel'in dediği çok güzel bir söz var sizinle paylaşmak isterim. "Eğitimle ilgili yapılan değişiklikler o ülkenin en az yirmi yılını etkiler ama bizde değişiklikler nedense bir saate yapılıyor. Bu son derece sağlıksız bir durumdur." Ben tamamen katılıyorum.
Toplumun tamamını ilgilendiren özellikle de eğitimle ilgili kararlar anayasa gibi geniş spektrumda tartışılmalarla alınmalı ve karara bağlanmalıdır. Yoksa MEB'de yetkili bir bürokratın akşam aklına gelen değişikliği sabah yapması sağlıklı bir durum değildir.
Aynı SBS'de olduğu gibi değişiklik yapılırken tartışılmadı konuşulmadı sonra "evdeki hesap çarşıya uymadı" şimdi değiştirilmesi gerekiyor. Ama aynı hataya devam kimseye danışılmıyor sorulmuyor. Umanm bu konuda biz de çağdaş ülkeler gibi işleyişimizi düzenleriz. Eğitimde çok iyi şeylerde oluyor.
Bugünlerde en önemli eğitim olayı "dünya eğitim bilimler konferansı". Bahçeşehir Üniversitesi'nde dört gün sürecek olan konferans bugün başlıyor. Konferansın adı "dünya eğitim bilimleri konferansı", ikincisi düzenleniyor. Eğitimle ilgilenen herkesin katılması gereken bir konferans, dünyada neler oluyor, eğitimde son gelişmeler neler, eğitim bilimlerindeki gelişmeler, teknoloji ve eğitim ilişkisi gibi konular konuşulacak. Katılımcılar dünyanın dört bir yanından gelmişler. Bir düşünün dünyanın eğitim gündemi istanbul'da bir vakıf üniversitesinde konuşulacak. Bence gurur duymak lazım, emeği geçenlere teşekkür ederim. Özellikle eğitimle ilgili yazı yazan arkadaşların katılmasında fayda var.
Hep söyledim yine söylemekte fayda var.
Bu ülkede bazılan eğitimci olduğunu sanıyor.
bazıları eğitimciymiş gibi yapıyor. Geçek eğitimciler ise sessiz sedasız işini yapıyor.
Bunlardan bazıları eğitim için hayatını adıyor.
Lütfen eğitime hayatını adayanlara destek olalım. En azından yaptıklarını görerek.

<p>Türkiye'nin merakla beklediği kontrollü normalleşme süreci başladı. Başkan Erdoğan Kabine toplant

Bir hafta sonra risk haritasında nasıl renkler göreceğiz?

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik