• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
21 Ekim 2010 Perşembe

Dünya bilimle, biz giyimle uğraşıyoruz

Artık bıktık usandık. Koskoca üniversitelerimiz 'türban'a kurban ediliyor. Üniversitelerin işi, hele hele YOK'ün işi bu mudur? Yoksa ülkemizi geleceğe taşıyacak, beyin göçünü durduracak işler yapmak mıdır? Defalarca üniversitelerle ilgili yazılar yazdım. Hatırlarsanız üniversite nedir? Ne üretmeli? Nasıl yönetilmeli diye kendimce yazılar yazdım. Dünyanın hiçbir yerinde üniversite kavramı bizimki gibi değil. Bizde bütün kavramlar karmakanşık, örnek vereyim; sabah sekiz akşam beş çalışan memur üniversitelerimiz var, hiçbir bilgi üretmeden lise gibi eğitim veren üniversitelerimiz var hem de çokça. Bir öğretim yılı boyunca hiçbir konferans, panel, bilimsel çalıştay yapmamış üniversitemiz var, profesörü olmayan üniversitemiz var.
Bizim anladığımız üniversite maalesef 'türban'la sınırlı. Bilesiniz istedim, bizim dışımızda bir dünya var ve o dünyada üniversiteler bizdeki gibi çalışmıyor ve o üniversiteler bizdeki gibi kampusa türbanlı öğrenci alıp almadığına göre değil, bilimsel çalışmalarına, bulunduklan bölgeye katkıları ile değerlendiriliyor. Geçenlerde bir gazetemizde ülkemizdeki üniversiteler "türban"a evet ve hayır olarak listelenmişti aynı gün dünyanın en büyük gazetelerinden Washington Post gazetesinde ABD'deki üniversiteler bilimsel buluşlanna göre listelenmişti. işte bütün sorun burada biz şekille uğraşıyoruz, onlar gelecekle.

İLK 300'DE YOKUZ
Her yıl yapılan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında bu yıl ABD ilk 10'a 8, ilk 100'e ise 54 üniversitesini sokarak, listenin en iddialı ülkesi oldu. Harvard Üniversitesi nden sonra ABD'den ilk 10a giren üniversiteler Berkeley, Stanford, MİT, California Teknoloji Enstitüsü, Princeton, Columbia ve Chicago üniversiteleri olarak sıralanırken, ABD'nin prestijli okullarından biri olan Yale de listede 11. oldu. İngiltere'nin Cambridge ve Oxford üniversiteleri, sıralamada ilk 10'da yerini aldı, fakat önceki yıllarda sıralamada 40 üniversiteye sahip olan İngiltere, bu yıl sıralamamaya 38 üniversite sokabildi. Biz mi? Bırakın ilk 10'a ilk yüze hatta ilk 200'ye hatta ilk 300'e bile giremiyoruz.
Bakın burası çok ilginç "2004 yılında listeye 16 üniversite sokabilen Çin'in bu sayıyı 2010 yılında 34'e çıkardı". Çin'in ilk 200 e giren üniversiteleri Pekin, Çinghua ve Çin Hong Kong Üniversitesi olurken, Tayvan'daki Ulusal Tayvan Üniversitesi de listede yerini aldı. Biz yine yokuz.
Şimdi aklınıza takılır bu araştırma nasıl yapılıyor diye, araştırmada kriter, bilim dergilerde basılan ve yayımlanan makale sayısına, öğretim üyesi başına düşen verim göz önünde bulundurulurken, liste daha çok bilimsel araştırma başarılarına odaklanıyor. Yani bu liste üniversitelerin asli işleri olan bilimsel çalışma yapma ve bilimsel üretkenliğine göre yapılıyor. Bizde bilimsel üretim hak getire, bizim üniversiteleri yönetim YOK'ümüz hep türbanla meşgul olduğu için kimin umurunda bilimsel buluş.
Şimdi şapkanızı önünüze koyun ve düşünün sadece ABD'de 16 bine yakın bilim adamımız yaşıyor. Hepsi bir şeyler buluyor, en son örnek Prof. Dr. Murat Günel acaba Türkiye'de olsaydı bu buluşları yapabilir miydi? En son örnek Enver Yücel. ABD'nin en büyük üniversitelerinden NYU da mütevelli heyetine giriyor ve başkan yardımcısı oluyor. Acaba biz Enver Bey'i kaç kez dinledik, Enver Bey geçen hafta NYU'da geleceğin yükseköğretimi nasıl olmalı diye ABD'lilere konferans verdi. Biz acaba bu konferansı neden yapmıyoruz? Enver Yücel şimdilik Türkiye'de ne zaman bizi terk eder bilemiyorum. Umarım o aşamaya gelmez ama bizde bu duyarsızlık varken korkanm.
Üniversitelerin işi türban, giyim kuşam değildir. Üniversitelerin kapısında polis bekletmek bu çağda ayıptır. Öğrencilerin düşünmesini engellemek, öğretim üyelerini sınıflamak, üniversiteleri sınıflamak bizi ileriye değil, geriye götürecektir.
Eğer Atatürk'ün bize gösterdiği hedefe ulaşmak istiyorsak "türban"ı değil, bilimi tartışmak zorundayız. Hedefimiz ilk 100e ilk 10a üniversite sokmak olacaktır. Eğer Çin bunu yapabiliyorsa biz neden yapmayalım? Tabii bunu gerçekten istiyorsak?

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı