• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
15 Temmuz 2014 Salı

Diziler gençlerin meslek tercihlerini etkiliyor!

Son dönemde ülkemizde sayısı çok fazla artan meslekler üzerine kurulu olan diziler gençleri yönlendiriyor. Özellikle bazı dizilerdeki karakterler ve olay örgüsü gençlerin mesleki tercihlerini etkiliyor. Tıp, hukuk gibi gençlerin en çok talep ettiği meslekleri bu kadar popüler olmasının bir nedeni de televizyon dizileri. Özellikle bu meslekleri tercih eden gençlere en çok izledikleri televizyon programları sorulduğunda bu mesleklerle ilgili olan House, Grey’s Anatomy, Ally McBeal gibi dizileri takip ettikleri görülüyor. Bu gençlere bu dizilerin meslek seçimlerini etkileyip etkilemediğini sorduğumuzda ise %85’i evet cevabını veriyor.

Türkiye’deki üç büyük ili incelediğimizde genellikle gençler arasında benzer meslekler popüler. Tıp ve bilgisayar mühendisliği üç ilde de gençler arasında en popüler olan meslek. Bilgisayar ve elektrik-elektronik mühendisliği, mimarlık, hukuk gibi meslekler üç büyük ilde de popüler olan meslekler. Ancak gençlerin tercihlerinde bölgesel bazı farklılıklar da gözlemleniyor.

Büyük illerin tercihi ülkeye yön veriyor

İstanbul’un iletişim ve medya dünyasının merkezi olması sebebiyle radyo-televizyon, görsel iletişim gibi meslekler Ankara ve İzmir’de çok fazla gözde değilken İstanbul’da en popüler meslekler arasında bulunuyor. Ayrıca pek çok uluslararası şirketin Türkiye’deki merkezlerinin İstanbul’da olması bu ildeki gençler arasında uluslararası ilişkilerin de gözde olmasını sağlıyor.
Ankara’da diğer iki ilden farklı olarak moleküler biyoloji ve genetik popüler meslekler arasında. Ankara’daki üniversitelerin bu meslekle ilgili oldukça iyi eğitim vermeleri Ankara’daki gençlerin bu mesleğe yönelmelerine neden oluyor.
İzmir’de ise psikoloji, psikolojik danışmanlık, endüstri mühendisliği ve matematik öğretmenliği popüler olan meslekler arasında.
Üç büyük ilde en az istenen mesleklere bakıldığında ise üç ilin de benzer özellikler gösterdiği görülüyor. Geleceğin meslekleri olarak nitelendirilen çevre ve gıda mühendisliği, enformatik üç büyük ilde de gençler arasında geçmiş yıllara oranla tercih edilirliği artsa da hâlâ popüler meslekler arasında yer almıyor.
Ülkemizde gerçekleşen siyasi, ekonomik ve toplumsal olaylar gençlerin mesleki tercihlerine de yön veriyor. Mesela 2011 ekonomik krizinden önce çok fazla tercih edilen ekonomi, işletme, iktisat gibi bölümler krizden sonra yerine sağlık, tıp, öğretmenliklerin tercih edilme oranları ciddi bir şekilde artmış.
2011 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrası ise o dönemin gözde meslekleri olan iktisat ve işletme gibi ucu açık finans mesleklerinin gençler arasındaki popülerliğinde düşüş görülüyor. Gençler 2011’den sonra finans alanında daha garantili olarak gördükleri bankacılığa yönelmişler.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor