• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
21 Ocak 2010 Perşembe

Dershaneler sorun mu çözüm mü?


Artık çok derin düşünen, çok uzun vadeli planlar yapan ülkeyiz!! Sorunlanmızı çok uzun uzun düşünüyor ve çözümler üretiyoruz! Hem de uzun vadeli. Bakın MEB'in yeni strateji planında dershanelerin 2014 yılında özel okula dönüştürülmesi öngörülüyor.
Eminim uzun uzun düşünmüş ve planlamışlardır. Üzerinde bilim insanları çok uzun çalışmış ve bilimsel bulgulara göre bu karan almışlardır, sanıyorsunuz değil mi? Hiç de değil. Birkaç bürokrat odalarında oturup çay-kahve içerlerken bakanımız onlardan bir strateji raporu istemiştir. Bir telaş almıştır onlan, hemen akıllarına kendilerinden önceki ağabeylerinden öğrendikleri çare gelmiştir.
Nasıl olsa toplum da seviyor ya "dershaneleri kapatalım"!, nasıl olsa her defasında toplum buna inanıyor. Değil mi ki, 1978 yılında rahmetli Ecevit dershaneleri kapatacağını söylemiş, oy almıştı. 12 Eylül yönetimi de aynı yöntemi izlemiş. Her bakan aynı şeyi söylememiş miydi? Bunlann neyi eksik ki bu kandırmacayı bizlere sunmasınlar. İşte aynı oyun sahnede, "dershaneleri kapatacağız" diyemiyorlar çünkü artık yaranna inanıyorlar.
Şimdi de "dönüştüreceğiz" diyorlar. Bu da yeni buluşlan olsa gerek, Neden hep dershaneler gündemde biliyor musunuz? Çünkü bir türlü "biz okullardaki sorunları çözemiyoruz" diyemiyorlar. Üstelik bu sorunlardan dolayı ortaya çıkan sonuçları maalesef dershaneler çözüyor da diyemiyorlar.
O zaman çözüm olarak 'Dershaneleri kapatırsak kimse kral çıplak demez, biz de kurtuluruz' diyorlar. Yıllarca bize şu yalanı da söylediler. Dediler ki, "Dershaneler sadece bizde var." Bizler de son beş yıla kadar bunu doğru zannettik. Sonra dünyayı araştırdık ki; bir de ne görelim, dünyanın hemen hemen her ülkesinde hem de en gelişmiş ülkelerinde dershaneler var. Örneğin; dünyanın süper gücü olan ABD'de dershaneler eğitimin olmazsa olmaz parçalan haline gelmiş ve Bush hükümetinin yürüttüğü "Hiçbir çocuk geride kalmasın" projesi çerçevesinde eğitimin tamamlayıcı parçası haline getirilmiş.
Hatta biz Uğur Dershaneleri olarak ABD'de iki şubeyle dershane faaliyeti yürütüyoruz. Japonya'da dershaneler sadece sınavlara öğrenci hazırlayan kurumlar değil, okulların öğrenme partneri olarak da görev yürütmeye başlamışlar..
ikinci durum, dershanelerin öğrencilere sadece çoktan seçmeli test sorusu çözme alışkanlığı kazandırdığı. Allah'ınızı severseniz bir öğrenci çıksın, ben dershanede sadece soru çözmeyi öğrendim desin.
Diyemez, çünkü dershanelerde müfredat en ince detayına kadar tekrar ediliyor. Öğrencinin bütün konulan tekrar tekrar ona anlatılıyor.
Hatta dediler ki "Ülkemizde üniversite sayısı az, kontenjan az, bu yüzden yığılma var ve dershaneler bu yığılmadan dolayı varlıklarını sürdürüyorlar. Kontenjanları artırırsak, üniversite sayısını çoğaltsak dershanelere gerek kalmaz". 2009-ÖSYS sonucunda bu da çürüdü. YÖK son iki yılda kontenjanlan artırdı, üniversite sayısını arttırdı ancak buna rağmen sonuç dedikleri gibi olmadı. 2009-ÖSYS'de üniversitelerde 110 bin boş kontenjan kaldı ama öğrenciler üniversitelere gitmedi. Sınava hazırlanmaya devam ettiler, dershaneler de kapanmadı. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin; üniversitelerde boş kalan kontenjanlardan dolayı boşa giden para 1.650 katrilyon. Bu paranın hesabmı kim soracak? Buna karşın dershanelerin burslu okuttuklan öğrencilerden dolayı devlete katkısı yılda 400 milyar.
Sonuçta dershaneleri sorun olarak göstermek toplumda yanlış bir imaj oluşmasının önünü açmakta. Dershaneler sorun değildir. Ülkemizde bölgeler, iller ve okullar arası eşitsizlikler ve farklar azaltılmadıkça bu eşitsizliği giderecek kurumlar var olacaktır. Unutmayın; dershaneler ülkemizin en ücra köşesinde faaliyet gösteriyorlar hem de İstanbul'da yaptıklan eğitimin aynısı orada yapıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı'nda bulunan yetkililere soralım, "istanbul'da yaptığınız eğitimi Mardin'deki okula taşıyabiliyor musunuz?" Cevabınız 'Evet' olduğu gün siz bu ülkede eğitim sorunlarını çözmüş olursunuz. Ben yetkililerin artık cesurca okul ve öğretmen sorunlanna el atmasını bekliyorum. Haa bir de tavsiyem bir sonraki strateji planını yaparken dershanelerle ilgili kısmı direkt "kopyala" "yapıştır" yapın çok yorulmazsınız.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü