• $32,2143
  • €35,0423
  • 2450.71
  • 10903.1
24 Haziran 2010 Perşembe

Ders çizelgeleri değişiyor


Talim terbiye yeni bir çalışma yapıyor bugünlerde, çalışma liselerde ve kısmen ilköğretim haftalık ders saatlerini ve ders dağılımlarını yeniden yapılandırmayı hedefliyor.
Çalışma o kadar büyük boyutta ki liselerde sürekli sorun olan alan seçimini de ortadan kaldınyor.
Bildiğiniz gibi şu an ülkemizde tek tip ilköğretim sistemine karşın 38 çeşit lise türü var. Her yıl ilköğretime 1.3 milyon öğrenci başlıyor bu öğrenciler sekiz yıl boyunca aynı dersleri yanı programla görüyorlar. Sonra ilköğretim bitiminde karşılarına oldukça çeşitlenmiş ve kaliteleri arasında uçurumlar olan liseler çıkıyor. Fen liseleri, Anadolu liseleri, hazırlık eğitimi olan Anadolu liseleri, özel yabancı liseler, özel liseler, Anadolu öğretmen liseleri, genel liseler ve meslek liseleri ki meslek liseleri tam yirmi bir çeşit. Bazılan sınavla bazılan not ortalaması ile bazıları ise yoldan geçeni alıyorlar. Bu yüzden ilköğretim okullarının ikinci kademesinde eğitim ortadan kalktı sadece öğretim yapılıyor o da yapılabildiği kadar.
Liselere geçen öğrencilerin hepsinin hedefi üniversite böyle olunca da lisede alınan her karar üniversite giriş için önemli oluyor. En önemli kararların başında da alan seçimi geliyor. Alan seçiminde tek kriter ise ders başansı. Düşünebiliyor musunuz? Öğrencilerin yetenek ve ilgilerine göre alan seçmelerini istiyorsunuz ama bunun için tek kriteriniz öğrencinin derslerdeki notları. Neden yetenek, ilgi testleri yok. Okullar öğrencilerinin fen bilimleri seçmesini istiyor çünkü üniversitelerde fen bilimleri kontenjanı en fazla aynca fen öğrencileri her testi yaptığı için okulun AOBP için kullanılan puan ortalaması yükseliyor ve okul başarılı sayılıyor. Bu yüzden makbul öğrenci sayısalcı, Türkçe matematik öğrencileri pek hoş karşılanmasa da kabul ediliyor.
İSTENMEYEN ADAM Sözel öğrencisi istenmeyen adam, Okullar sosyal bilimler alanı açmak istemiyor. Çünkü sözel öğrenci matematik ve fen yapmıyor okulun ortalamasını düşürüyor. Yetmiyor kontenjan olmadığı için üniversite kazanamıyor. Çünkü YOK'te sayısalcıyı öz evlat sözelciyi üvey evlat yerine koyuyor.
Düşünebiliyor musunuz? Ülkemizin geleceğini ne kadar bilimsel şekillendiriyoruz, iletişim alanında çok başarılı olacak birini mühendis yapıyoruz. Hukuk alanında okuyacak birini de mühendis yapıyoruz. Herkesi mühendis yapıyoruz. Bence eğitim sistemimizin en problemli iki yeri, birincisi ilköğretim ikinci kademe ki burada lise seçimi baskısı var.
İkincisi alan seçimi burada da üniversite giriş baskısı var. Yani biz bu iki aşamayı düzeltirsek önemli bir adım atmış oluruz.
Talim terbiye yeni çalışmasında bunu amaçlıyor mu bilemiyorum. Ama amaçlasa iyi olur. Peki, talim terbiye ne yapıyor. Liselerde haftalık ders saatini 35 olarak her okulda düzenliyor. Beden eğitimi, müzik ve resim gibi sosyal dersler mecburi ve zorunlu oluyor. Bütün lise öğrencilerinin dört yıl boyunca matematik okuması sağlanıyor. Böylece sözel alan güçleniyor. Öğrencilerin temel dersleri lise boyunca ortak okuması sağlanarak öğrencilerin erken havlu atması önleniyor. Alan seçimi yerine ders seçimi sistemi üzerinde çalışılıyor.
Bu sistem sayesinde öğrenciler İngiltere deki gibi üniversitede okumak istedikleri programın temel derslerine yoğunlaşıyor. İlköğretimde ise sosyal beceri derslerinin saatleri arttırılıyor.
KAĞIT ÜSTÜNDE KALACAK Ama talim terbiye kuruluna bir önerim var.
Allah aşkına Ankara "da oturup sistem yaratmayın. Sizin kağıt üzerinde olacağını varsaydığınız şeyler uygulanmıyor.
Uygulayıcıları işin içine sokmanız şart aksi halde aldığınız karar, birçok şeyde olduğu gibi yine kağıt üzerinde kalacaktır. Bugün katıldığım bir öğretmen toplantısında öğretmenlerden birisi yapılandırmacı yaklaşımın ne anlama geldiğini sordu bana eğer beş yıl sonra halen uygulaması gereken yapılandırmacı yaklaşımın tanımını soran bir öğretmen varsa ne halde olduğumuzu gelin bir düşünün.
Son söz; LYS'lere yapılmaya devam ediyor.
Geçen yıldan beri hep bu sistemin çok olumlu olduğunu söy

<p>Fakat esas soru Cumhurbaşkanlığı makamına kimin geçeceğinden  ziyade Hamaney sonrası dönemde kimi

İran'ın lideri kim olacak?

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri