• $17,9798
  • €18,2811
  • 1022.63
  • 2750.49
2 Eylül 2010 Perşembe

Bizde Bayan Rhee yok mu?


Hafta sonu bir gazetenin pazar ekinde Tolga Tanış imzalı bir yazı yayımlandı. Tolga Bey'i tanımam ama kendisini kutluyorum. Ülkemizin sığ ve anlamsız gündemlerle uğraştığı bir dönemde o kadar güzel bir konuyu gündeme taşıdı ki gerçekten tartışılması gereken asıl konunun ne olduğunu bir daha suratımıza çarptı. Şimdi merak ettiniz haber ne diye. Ben bu köşede daha önce yazmıştım birçok güzel eleştiri almıştım.
Haberin başlığı "Bütün öğretmenlere yeni bir öğretmen harekâtı lazım" Tolga Bey ABD'de Washington eyaletinde eğitim yöneticiliğine üç yıl önce getirilen G.Koreli Mıchelle Rhee'yi anlatıyor. Aslında anlattığı ABD eğitim sistemi ama Tolga Bey bu sistemi bir yönetici üzerinden anlatmış.
Neler yapmış Bayan Rhee öncelikle 37 bin öğretmeni eğitmiş, ikinci adımda eyalet sınavında başarısız olan 23 okulu kapatmış.
Bu uygulama Bayan Rhee'ye özgü bir uygulama değil kafanız karışmasın bu uygulama ABD'nin eğitim politikasının bir aşaması yani her yıl sonunda eyalet sınavları yapılır bu sınavların sonucuna göre- buraya dikkat- okulların bütçesi, öğretmenlerin maaşı, okulun başarı durumu, okulun eğitim durumu tek tek belirlenir. Bu uygulama sonucunda üst üste üç yıl başarısız olan okulların öncelikle müdürü görevden alınır ikinci adımda okul yine başarısız olursa kapatılır. Bayan Rhee durmamış başarısız 266 öğretmeni görevden almış. ABD'de en iyi işleyen öğretmen performans değerlendirme sistemini kurmuş Tolga Bey yazmamış ama ben yazayım başarılı öğretmenlerin maaşı 15 bin dolara kadar yükselmiş ama başarısız öğretmeninde maaşı 500 dolara kadar gerilemiş ki bu tür öğretmenler zaten bir yıl sonra görevden alınmış. En sonunda ne olmuş biliyor musunuz? Washington eyaleti ülkenin en başarısız eyaletiyken Bayan Rhee'nin çalışmalarıyla okuma alanında ülkenin en tepesine oturmuş.

BİZDE OLSA NE MÜMKÜN
Şimdi bize gelelim. Performans değerlendirme yok, başarılı başarısız ayrımı yok. Örneğin geçen hafta okul müdürlerine kapsamlı bir yer değişikliği yaptırdık. Neye göre yaptığımız belli değil. Kriter sadece çalışma yılı. Şimdi soralım bu değişikliği yapanlara, hangi müdürü çok başarılı olduğu için ödüllendirdiniz veya hangi müdürü başarısız olduğu için görevden aldınız. Bırakın görevden almayı yerini bile değiştiremediniz başarısız diye. Hangi okulu kapattınız ve cezalandırdınız. Hangi öğretmenin başarısından dolayı maaşı arttırdınız veya maaşı azalttınız. Kimi çok çalıştı diye ödüllendirildiniz, kimi çalışmadı diye cezalandırdınız. Okul müdürlerini sırf beş yıldan daha fazla aynı okulda kaldılar diye atamak bize ne sağlar. Kocaman bir hiç, acaba bu müdürler yer değiştirdi diye okullar daha mı başarılı olacak veya başarısız olacak.
Artık eğitimde aklımızı başımıza alma zamanımız gelmedi mi? Eğer eğitim sistemimiz doğruysa neden toplam okul sayımızın sadece %2'sini oluşturan özel okullar hem ulusal sınavlarda hem de kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde hep birinci oluyorlar. Desteklemediniz hatta kösteklediniz.

CESUR OLMA ZAMANI
Eğitimde rekabet ve yarış çok önemlidir.
Eğer rekabeti sağlayamazsak başarılı olmamız mümkün değildir. Acaba bizim eğitim sistemimizi düzeltmemiz için kaç tane Michelle Rhee'ye ihtiyacımız var.
Yoksa bizde de Bayan Rhee gibi eğitime ömrünü veren ve vermeye hazır kişiler var da biz mi değerlendiremiyoruz?
Eğitim sistemimiz artık bekleyemiyor sayın yöneticiler artık zaman cesur olma zamanıdır. Meydanlarda değişim naraları atanlar neden eğitime ilişkin tek bir söz söylemiyorlar. Acaba neden korkuyorlar ve en önemli soru neden anayasa değişikliğinde eğitimle ilgili hiçbir şey yok? Acaba eğitim bu ülkenin en büyük sorunu değil mi? Acaba eğitimi düzeltmeden kalkınacağımıza inancı olan birileri halen var mı? Bence eğitimde değişim zamanı geldi de geçiyor. Daha ne duruyorsun ey MEB...

<p>Türk müziğinin usta söz yazarı, besteci ve şarkıcısı Selami Şahin, Akşam TV'de yayınlanan Akşam Y

Selami Şahin: Hayatımın filminde başrol oğlumun

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü