• $7,3862
  • €8,9848
  • 442.561
  • 1548.02
24 Temmuz 2009 Cuma

Barbadosluların Barbadoslulardan başka dostu var mı?


Dün internette gezerken bir siteye gözüm ilişti. Site bir araştırma ve bilim sitesi. Sitede bir istatistik gördüm. Öyle bir istatistik ki bugüne kadar eğitimle ilgili konuşulan, söylenen her şeyi yerle bir ediyor. Şimdi merak ettiniz ne diye, söyleyeyim. Dünyadaki tüm ülkelerin ürettikleri patent sayılarını gösteriyor.
Patent nedir? Patent bir ülkede yapılan buluşların marka tescilidir. Yani bilimsel eğitim yapacaksınız, yetiştirdiğiniz kişilere imkan sunacaksınız onlar da buluş yapacaklar ve bu sizin ülkenizin hanesine yazılacak.
Peki, istatistiklerde ne var. Sıkı durun Türkiye sıralamada Barbados'tan sonra geliyor. Türkiye'nin 70 milyonluk nüfusu ile ürettiği patent sayısı 199 iken Barbados'un ürettiği patent sayısı 681.
Birkaç ülke örnek verelim ABD 52.306, israil 1.729. Barbados'un nerede olduğunu bileniniz var mı veya nüfusunun bizim kaçta kaçımız olduğunu. Ben söyleyeyim, haritada yerini bulmak epey zor, ben bayağı aradım. Bir küçük ülke, okul sayısı çok az, ama yaptığı, ürettiği patent sayısı bizden fazla. Patent üretimi ilginç bir başka ülke ise Lüksemburg, onun yerini bilirsiniz. Çünkü onlarla futbol maçı yapmıştık. Onların da ürettiği buluş ve patent sayısı 42, hiç de az değil, nüfusu bizim yüzde birimiz. Bilimsel buluşu 42.
Nasıl olur, bence felaket bir durum.
EKSİK OLAN NE?
Fen liselerimiz var. Hem de en başarılı en iyi öğrencilerimizi okutuyorlar.
Mühendislik fakültelerimiz var hem de en alasından, ÖSS'de bir yanlış yapanı alıyorlar. Teknik üniversitelerimiz var. Peki eksik olan nedir? Neden bizim bu kadar başarılı çocuğumuz eğitim sırasında veya sonrasında patent alacak buluşları yapamıyorlar?
Üzgünüm ama söylemek zorundayım.
Uygulamalı ve dünya standartlarında eğitim yapan fen lisemiz yok. Fen liseleri sadece ÖSS hazırlığı yapan, bilim dili olan İngilizce'yi öğretmeyen, inanabiliyor musunuz MEB fen liselerinde İngilizce hazırlık okutmuyor. Bilim adamı olacak öğrenci yabancı dil öğrenmiyor. Trajikomik bir durum değil mi? Üniversitelerimiz yeni yeni uyanışa geçti. Artık dünya standartlarında uygulama yapabilecek bilim insanları yetiştirmek zorundayız.
Bunun yolu basit, ülkemiz Meksika'da fizik olimpiyatlanna katıldı. Dünya birinciliği ve ikinciliği kazandı. Milli Eğitim Bakanımız onları henüz kabul etmedi ama atletizmde derece alan öğrencileri kabul edip kutladı.
Herhalde Barbadoslu öğrenciler bu başanyı elde etseler Barbados o günü milli bayram ilan ederdi. Milli futbol takımı galip geldiğinde sokaklara dökülen halkımız bu çocukların gazetede çıkan haberlerini okumuyor bile. İşte sorun burada, ne zaman bilimi etkin kılarsak işte o zaman tüm sorunlanmızı çözmeyi de öğreniriz.
Eğitimini halletmiş ülkeler aynı zamanda kalkınmış zengin ülkeler, garip bir şey değil mi? Para okumuşu seviyor demek ki.
Hatırlıyorum, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi açılırken MEB, özel parasız yatılı eğitim yapacak bu dünya standartlarındaki tek okulumuz için yönetmeliklerde tanımlı değil diye ayak diremişti. Bugün bu okul henüz 10. sınıf ta okuyan öğrencileri ile dünya birincilikleri kazanıyor. Demek ki, yönetmeliklerimizde olmayan şeyler başarılı oluyorlar. Ülkemizde yönetmeliklerde olmayan nice Fen ve teknoloji lisesi olmasını diliyorum. Yoksa Vatikan bile bizi geçebilir.

<p>Fiziksel şiddetin kadının bedeni üzerinde geçici ve kalıcı hasarlar bıraktığının altını çizen Der

Kadına şiddete dur de!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Beş asırlık Tarihi Maraş Çarşısı'nın dış cephesi yenileniyor

Dünyayı şok eden iddia! ''Yolcu uçağı lazer silahıyla vurularak düşürüldü!''