• $7,3593
  • €8,9594
  • 436.949
  • 1536.11
29 Temmuz 2009 Çarşamba

2009'da tercihler nereye gidiyor?


Gelişmiş ülkelerin seçimlerini seyretmişsinizdir. Seçimlerden önce kamuoyu anketleri yapılır. Anketler o kadar başanlıdır ki seçim sonuçları neredeyse birebir çıkar.
Bence o ülkelerin seçimlerde o kadar masraf yapmasına da gerek yok çünkü anket ve araştırmalar o kadar başanlı ki sonuçlar bire bir çıkıyor. Seçim için harcanan paralar boşa gidiyor.
Malum bizde de dönem tercih dönemi, ben on beş yıldır tercih danışmanlığı yapıyorum.
Hep hayal kurmuşumdur. Türkiye'de tercih yapan öğrencilerin tercihlerini önceden bir havuzda toplasam. Sonra hangi bölüme kimin girebileceğini hesaplasam ve tercih döneminde tercihi yönlendirsem.
Tercih dönemleri zor dönemlerdir. Karar dönemidir. Elinizde bir puan, karşınızda yetersiz sayıda kontenjan, istekleriniz, istemedikleriniz, aileniz, beklentileriniz ve sizden beklenenler, hepsi birbirine karışır. Hayalleriniz ve gerçeklerin en fazla yüzleştiği dönemdir tercih dönemi. Birilerinin size yardım etmesini, size pozitif bir şeyler söylemesini çok istersiniz bu dönemde. Birisinin size "olabilir" demesini ne çok istersiniz. Birileri sizin sorumsuz olduğunuzu, geleceğinizi düşünmediğinizi söyler, oysa siz tam içindesinizdir geleceğin, ama gücünüz yetmez değiştirmeye, o zaman siz de olduğu kadarıyla yetinirsiniz ve onu yaşarsınız.
Bu çok zor dönemde, size destek olacak bir şey yapılmış. Adı www.tercih.tv. nedir diyeceksiniz? Çok güzel bir rehber, şu ana kadar 620 bin kişi girmiş, incelemiş, araştırmış ve tercih yapmış. Bu işin uzmanlan da bu tercihleri toplamışlar ve bir çalışma yapmışlar. Çalışma sonucunda hangi üniversitenin hangi bölümüne kaç tercih yapılmış çıkarmışlar. Sonuçta bana da bunu yorumlamak kaldı. Bu işi yapan UBİT, yani Bahçeşehir Üniversitesi Bilgi teknolojileri birimi, birimin başında Yusuf Önder Us var. Önder Beyle tanışmıştım. Müthiş fikirleri var. Bu da onlardan birisi herhalde.
Sonuçlar ilginç, genel olarak baktığınızda sayısal puanda tercihler burslu bölümlere yöneliyor, ilk 5000 sıralamasındaki öğrenciler ya tıp tercih etmişler ya da burslu mühendislikleri.
Doğuda öğretmenlik ve tıp ağırlıklı iken, batıda özellikle yeni çağ mühendislikleri revaçta. En fazla yazılan mühendislikler, endüstri, elektrik elektronik, mekatronik, bilgisayar iken, ilginç bir şekilde çevre mühendisliği tercihleri yüzde yüz artmış. Herhalde Avrupa Birliği yasalanyla ilgili bir durumdur. Makine ve inşaat mühendisliği tercih sayısı yarı yarıya azalmış. Zaten son yıllarda yönelim böyleydi. Fizik tedavi bölümüne ilgi çok fazla, matematik, matematik bilgisayar ilginin arttığı bölümler arasında görülüyor.
Eşit ağırlıkta, hukuk almış başını gidiyor. Hukuk bölümlerinin puanlarının düşmesini hiç beklemeyin. Geçen yıla göre iki kata yakın tercih artışı var. İktisat yerine bu yıl ekonomi ve finans bölümleri tercih ediliyor. Psikoloji ve PDR hukuktan sonra en yoğun tercih alan bölümler, özellikle PDR çok revaçta. Bence puanları yükselebilir. Sözelde durum beklediğim gibi, geçen yıl başlayan iletişim bölümlerine olan ilgi bu yıl iki katına çıkmış. Sözelde, reklamcılık açık ara önde, sinema televizyon, gazetecilik bölümleri tercih ediliyor. Siz en iyisi tercihinizi yapmadan www.tercih.tv adresini ziyaret edin.

<p>Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, hükümet krizini aşmak için yarından itibaren parlamentoda temsil

İtalya'da hükümet krizi... Conte gitti, şimdi ne olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Diyarbakır'ın ''çılgın projesi''ndeki ilerleme üreticiyi sevindirdi

Muğla'da tarım alanları su altında kaldı