• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
24 Nisan 2024 Çarşamba

Yeter ki Almanlar istesin CHP sığınmacıları omuzunda taşır

CHP'nin sığınmacı düşmanlığı konusunda şüphesi olan var mı?

Yoktur!

Son genel seçime girerken Kılıçdaroğlu'nun söylemlerini hatırlıyor musunuz?

'Cumhurbaşkanı olduğumda Suriyelileri derhal memleketlerine göndereceğim' diyordu. Millet İttifakı bileşenlerinin de tavrı aynıydı.

Son yerel seçim öncesinde de bu düşmanlık artarak sürdürüldü.

İmamoğlu sadece İstanbul' da 6-7 milyon sığınmacı olduğunu iddia edip bunların 20-30 yıl sonra ülkenin başına bela olacağını iddia ediyordu.

Mansur Yavaş da aynı.

Yerel seçimi kazanmaları durumunda Suriyelilerin işyerlerini kapatacaklarını söyleyen de vardı, otobüs ücretlerini astronomik şekilde artıracağını söyleyen de.

Böyle çıktılar seçmenin karşısına ve oy istediler.

Aldılar da.

Afyon, Bursa, Bolu...

CHP'li belediye başkanları hemen kolları sıvayıp şaşırtıcı bir şekilde verdikleri sözleri yerine getirmeye başladılar. Olanı biteni sosyal medyada, televizyonlarda görmüşsünüzdür. Hatta bunu şova dönüştürdüler. Arapça tabelaları yasakladılar, dükkanlarını mühürlediler...

Derken Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier üç günlük resmî ziyaret için Türkiye'ye geldi. Ama gelmeden önce CHP'den, İmamoğlu'dan birtakım talepleri oldu. Alman medyasını takip edenler bu talepleri net bir şekilde görme fırsatı bulabilir.

Almanlar özetle şunu söylüyorlardı:

'İmamoğlu'na Erdoğan karşısında destek verelim ama mülteci politikalarını doğru bulmuyoruz'!

O da ne?

Veli Ağbaba kameralar karşısına geçip bir açıklama yaptı. 'Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de kalıcı oldukları kabul edilmelidir. Mülteci statüsü verilerek entegre edilmelidir'.

Ağbaba'nın ardından benzer bir açıklama da Selin Sayek Böke'den geldi. O da 1951 Cenevre Sözleşmesi'ni hatırlatıp Suriyeli sığınmacılara mülteci statüsü istedi. Böylece Suriyeliler Türkiye'de rahatça seyahat edebilecek, dilerlerse yurt dışına çıkıp dönebilecek, vatandaş olabileceklerdir. Çünkü mültecilik hukuki bir statüydü. Sığınmacı olarak kalsalar bir gün gönderilebilirlerdi. Böke'de gönderilmemeleri taraftarı olmuştu.

Derken bu kez CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek konuştu. 'Arapça tabelaların kaldırılmasına karşı CHP'li bütün belediye başkanlarına hassasiyetimizi bildirdik. Türkiye'de yaşayan, anadili Arapça olan milyonlarca vatandaşımız var. Ayrıca Arapça Kuran dili olarak görülüp saygı duyulan bir dil' dedi.

Ve bu kez İmamoğlu çıktı sahneye.

'Kullandığımız kredilerin bir kısmını mültecilerin entegrasyonu için kullanacağız' dedi.

CHP'liler şokta.

CHP yandaşı yazar çizer takımı da.

Hatta AK Parti bile.

Almanlar başta olmak üzere Batı rahat bir nefes aldı.

Sırada Yerel Yönetimler Özerklik meselesi var. Batı'nın CHP'ye verdiği ikinci ev ödevi de bu. Peşinden LGBT. Az daha unutuyordum! Almanlar Hamas konusunda CHP'den daha da sert bir duruş bekliyor. 'Hamas'ın bir terör örgütü' olduğu söylemini sıkça dillendirmelerini istiyorlar.

Ve tüm bunları açıktan ifade ediyorlar.

Vah ki vah!

<p>Televizyonlarda hayatını kaybeden Filistinlilerin  görüntülerine yer verilmiyor. İbranice yayınla

İsrail televizyonları katliamı nasıl anlatıyor?

60 KPSS puanı yetiyor: İlan resmen açıklandı! Onlarca personel alımı yapılacak…

Türk Yıldızları'ndan nefes kesen gösteri!

Soykırımcı İsrail on binlerce Filistinliyi katletti... Ez-Zeytun mahallesi yerle bir oldu!