• $32,8468
  • €35,1376
  • 2461.16
  • 10784.7
21 Mayıs 2024 Salı

Bu kaza bir sabotajsa dünyanın altı üstüne gelir

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin bir helikopter kazası sonrası ölmesi dünyayı sarstı. Bu kazanın bir sabotaj olabileceği üzerinde duruluyor. Ne hikayeler yazılıyor görmüşsünüzdür.

MOSSAD yaptı!

CIA yaptı!

Helikopterin pilotu MOSSAD ajanıydı!

Neler neler, ne senaryolar...

Geçen hafta dünya Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya yapılan suikastla sarsılmıştı. Ama o apaçık bir suikast girişimiydi. Bunun üzerine Reisi'nin ölümü!

ABD ambargosu nedeniyle hava araçlarını yenileyemeyen, yedek parçalarını el altından temin eden bir İran. Reisi'nin bindiği o helikopter eski ve yaşlıydı. Bu kazanın müsebbibi bu açıdan bakıldığında dolaylı olarak ABD'dir.

Bakımları düzgün yapılmış mıydı bilmiyoruz? Pilotaj hatasından da söz etmek mümkün zira o hava şartlarında uçmaması gerekiyordu. Yani ortada bir ihmal de söz konusu.

Peki ya sabotaj?

Belki de operasyon dışarıdan değil, içeriden gelmiştir. Bir iç hesaplaşmanın sonucudur! Ama bunu doğrulayacak bir kanıtımız da yok.

MOSSAD yapmış olabilir mi? Yahut ABD? İşte bu biraz zor. Çünkü sıkıntılı. Zira bunun önü açılırsa dünyada hiçbir lider rahat edemez. Buna ABD Başkanı dahil! Dahası sonuçları tüm dünyayı kaosa sürükler. Ama yapmaz, yapamaz demiyorum.

Tam bu noktada birtakım delilsiz iddialar devreye sokulur ve kazanın bazı yabancı istihbarat örgütleri marifetiyle gerçekleştirildiği konuşulur. Böylece CIA ve MOSSAD'ın 'ne kadar güçlü ve tehlikeli olduğu' yönünde bir rüzgar estirilir. Bu tezgaha da düşmemek gerekir.

Reisi'nin ölümüne sebep olan kaza hiç şüphesiz Rusya ve Çin tarafından da yakından takip ediliyor. Onların da kafasında 'sabotaj mı acaba' diye bir soru var.

Gelelim asıl meseleye.

Modern zamanda tüm hava, kara ve deniz taşıtları üzerlerinde barındırdıkları elektronik sistemler nedeniyle müdahaleye açık durumdalar. Bir otomobile istenirse dışarıdan müdahale edilip fren sistemleri kilitlenebilir. Aynı durum diğer araçlar için de geçerli.

Dünyanın buna karşı aldığı yahut alabildiği hiçbir önlem yok maalesef. Hangi kazanın böylesi bir müdahale sonucu gerçekleştiğini bile bilmiyoruz. Böylesi durumlarda aklımıza ilk gelen 'sabotaj' oluyorsa sebebi budur. Daha önümüzde yapay zeka diye bir bela var. Ama ne bela! İtiraz edenler çıkabilir, çıkacaktır. Bekleyip görelim o vakit.

İnsanoğlu yapay zekaya ve gelişmiş sistemlere o gün geldiğinde savaş açacak. Kimin kazanacağını bugünden kestirmek güç.

<p>Devrek'te hayvancılık işi yapan Kayhan Ayvacı ve ev hanımı Rabia Ayvacı, düğün salonunda gerçekle

Düğünde damada takı yerine koyun hediye ettiler

Yetişen alıyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!