• $32,1904
  • €34,9749
  • 2509.41
  • 10895.3
20 Ekim 2022 Perşembe

Altılı masanın ayaklarını kim kırdı

Yazın bir köşeye 'demişti' dersiniz. Altılı masanın son toplantısında kıyamet kopacak.

Dışarı yansıtırlar mı bilmem ama kameralar o son toplantıdan ayrılan liderlerin yüzünü yakın plan çekerlerse daha ilk anda olanı biteni anlama fırsatımız olur. Dananın kuyruğunun kopacağı mesele hiç şüphesiz adaylık konusu.

Kim aday yapılacak?

İYİ Parti Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına şiddetle karşı. Bu yüzden partinin ileri gelenleri kapalı kapılar arkasında Akşener'e 'siz aday olun' diye baskı yapıyordu.

Nihayet Lütfü Türkkan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bu arzuyu ete kemiğe büründürüp Akşener'in adaylığını ilan etti.

Lakin İYİ Parti açısından ortada şöyle bir sorun var; Akşener 'ben aday olmayacağım, ben başbakan olacağım' diyerek kendisini bağlamıştı. Bu durumu izah edebilmek için şimdi bir bahane arıyorlar. O bahane altılı masanın son toplantısından çıkabilir. Demem o ki bir vesileyle masa darmadağın olabilir.

İkinci bir ihtimal de Akşener'in sürpriz bir ismi aday olarak gündeme getirmesi. İmamoğlu ve Yavaş ismi artık Meral Hanım'ın gündeminde yok. Çünkü İmamoğlu'nun ciddi kan kaybettiğini, İstanbul'da oylarının sekiz puan düştüğünü biliyor. Dahası İmamoğlu'nun nobranlığı artık Meral Hanım'ı rahatsız etmeye başlamış!

Mansur Yavaş'a gelince. Onun da kampanya yürütemeyeceğine ikna olmuş.

Gelelim Kemal Bey'e.

Başörtüsü çıkışı ve ABD ziyareti başına iş açtı. CHP'de herkes burnundan soluyor. Kılıçdaroğlu'na bayrak açacaklar ama şu ana kadar hiçbiri o cesareti kendinde bulamadı. Biri çıkıp rest çekse peşine takılan çok olur.

Kemal Bey de farkında.

Önceki akşam bir çuval tivit atıp ABD gezisini, kayıp sekiz saati izah etmeye çalıştı. Ama başaramadı. Keşke unutturmayı deneseydi. Kendisi açısından daha faydalı olurdu.

Lakin öyle ya da böyle Kemal Bey aday. Buradan geri dönmesi mümkün değil, dönmeyecek de! Sanırım Davutoğlu ve Karamollaoğlu'na güveniyor. Bir de o sadece ismi olan genel başkana. Saadet Partisi'ne yirmi milletvekili önerecek. Yirmi de Gelecek Partisi'ne. Onlar da bunun karşılığında Kılıçdaroğlu'nun adaylığına olur verecekler.

Masadan üç evet alan Kemal Bey böylece aday olacak.

Peki Kemal Bey'in 'rüşvetli' demokrasisine Meral Hanım ne der?

Dedim ya son toplantıya dikkat diye.

Tüm bunlar olurken; bilet alıp sinemaya giden lakin filmi beğenmeyip yarıda çıkan izleyici misali altılı masadan umudunu kesenler çoktan ayrılmaya başladı bile.

Nereden biliyoruz? Son anketlerde Erdoğan'ın yani Cumhur İttifakı'nın farkı kapattığını ve açmaya başladığını görüyoruz. Bu anketler CHP'nin elinde de var. İktidarın sosyal konut projesiyle başlayan atağı altılı masayı ciddi bir şekilde aşağı çekti. Bana itiraz edenler benzer yargıları CHP yandaşı yazar çizer tayfasının satırlarında da bulabilir.

Aylardır toplanıp toplanıp dağılan liderlerin bırakın vaat ve proje açıklamasını; ortaya bir aday bile çıkaramamış olması altılı masayı tüketti.

Merak ediyorum! Acaba son toplantıda masanın ayaklarını kim kıracak. Sanki Meral Hanım!

<p>Fransa'da Rouen Açıkhava Festivali'nde sahne alan sanatçı Sinan Akçıl, binlerce insanın katıldığı

Sinan Akçıl soykırımcı Netanyahu'ya seslendi

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Mayıs 2024)