• $32,4894
  • €34,7081
  • 2478.39
  • 9530.47
6 Nisan 2023 Perşembe

Dejavu

Fenerbahçe şampiyonluğun yine en büyük favorisi olarak başladığı sezonu hayal kırıklığıyla kapatmak üzere. Her ne kadar Galatasaray ile aradaki puan farkı kapatılamayacak gibi durmasa da derbi hezimeti sonrası Fenerbahçe'nin büründüğü psikolojik hâl, spor kamuoyunu bu sonuca itiyor.

Adeta kangren haline gelen 20. şampiyonluk hedefi, başta Ali Koç olmak üzere camiada çok ciddi bir baskı yaratmış durumda. Yıllardır aşılamayan bu ruh hali, Ali Koç'a 5 yıllık başkanlık döneminde sayısız hata yaptırdı. Başkan göreve gelirken verdiği birçok vaadin aksi yönde tutum sergilerken (son dakika transferleri, hoca istikrarsızlığı, altyapı, pilot takım), bazı hatalarını da bizzat itiraf etti (Aykut Kocaman'ı alelacele göndermesi).

Bana kalırsa başkanın en büyük hatası teknik direktör ve kadro istikrarsızlığı oldu. Ali Koç 5 yıllık görev sürecinde hiçbir sezonu başladığı hocayla tamamlayamadı (Bu bize Aziz Yıldırım'ın başkanlıktaki ilk yıllarını da hatırlatıyor). Her sene sil baştan kurulan kadrolar da malum. Şöyle ki Ali Koç döneminin kağıt üzerindeki en başarısız teknik direktörü Phillip Cocu dahi 5 yıl aralıksız takımın başında kalsaydı en az 1 şampiyonluk mutlaka alırdı. Peki şimdi elde ne var? Sıfır. Bu da yetmezmiş gibi -kulübün borcuna borç ekleyen- sayısız fiyasko transfer.

İlk 1-2 senesini 'tecrübesizlik' adı altında aklasak da başkan ilerleyen yıllarda benzer stratejiden vazgeçmedi. Üstelik bunun aksini yapacağını söylemesine rağmen. Daha bu sezon öncesi İsmail Kartal'ın bıraktığı son derece form tutmuş takıma sadece birkaç nokta atışı transfer yapacaklarını dile getirmişti Ali Koç. Bunu defalarca tekrarlamasına karşın yine kadroya birçok yeni isim katıldı.

Sezona Jorge Jesus ile gayet iyi bir giriş yapan Fenerbahçe, 2022 Dünya Kupası arası sonrası adeta tepetaklak oldu. Portekizli teknik adam, rakiplerin çözdüğü oyun anlayışına karşı bir hamle yapamadı. Hocanın yeni adresiyle ilgili birçok haberin ayyuka çıkmasının ardından Jesus'un motivasyonunun dağıldığı da bir gerçek.

Beşiktaş hezimeti sonrası Jorge Jesus ile 'şimdilik' devam kararı çıksa da deneyimli hoca topun ağzında. Öyle ya da böyle Jesus'un 2023-24 sezonunda Fenerbahçe'nin başında olmayacağı aşikâr. Peki yeni sezon öncesi Fenerbahçe bu kez nasıl bir yol izleyecek? Taraftarlar dejavu yaşayacağına emin gibi. Yeni bir hoca, sayısız transfer, sil baştan kadro... Dolayısıyla yine zar atacak Ali Koç. Tabii görevde kalırsa.

<p>Beyoğlu'nda çalıştığı bir mekandan ayrılarak başka mekanda işe başladığı için eski patronlarının

İstanbul'da işi bırakan DJ'ye silahlı saldırı kamerada

Karadeniz'in peştamalını dünyaya tanıttı

Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi: Facianın boyutu gözler önüne serildi

Sırrı ortaya çıktı: Makarna suyunu dökenler pişman oluyor!