• $15,9494
  • €17,0362
  • 950.682
  • 2380.9
23 Ekim 2011 Pazar

THY'nin üçüncü havalimanı umudu

THY CEO'su Temel Kotil, İstanbul'da yeni yapılacak, yıllık 120 milyon kapasiteli üçüncü havalimanının 2016'da açılmasını umut ettiklerini açıkladı. Sadece Silivri'de planlandığını bildiğimiz, bu boyuttaki bir havalimanı 2016'da açılabilir mi?
eçtiğimiz günlerde sektörün önde gelen dergilerinden Air Transport World'de THY CEO'su Doç. Temel Kotil'in verdiği kısa ama hayli iyimser röportajını okuyunca gözlerime inanamadım. Kotil, İstanbul'da yeni yapılacak, yıllık 120 milyon kapasiteli üçüncü havalimanının 2016'da açılmasını umut ettiklerinden iddialı bir şekilde bahsetmiş. Silivri'de planlandığını bildiğimiz, master planı ortada olmayan, tasarım-konsept çalışması resmileşmemiş bu boyuttaki bir havalimanı şayet hakikaten 2016'da açılırsa, buradan resmen projeye Nobel, Oscar ve konuyla ilgili olabilecek tüm ödüllerin verilmesini öneriyorum.
Ülkemizin en değerli markalarından olan THY'nin üst düzey yöneticileri böyle gerçek ötesi demeçler verirken çok dikkat etmeliler.  Zira havacılık sektöründe herkes mega projelerin ne sürede tamamlanacağını tahmin edecek, vizyon ötesi iddialara da sadece gülecektir. Son dönemlerde dünya genelinde yapılmakta olan en büyük havalimanı, Dubai'de henüz resmen tamamlanmamış, Jebel Ali olarak da bilinen Al Maktoum Havalimanı'dır. İnşaatı 2005 yılında başlamış yıllık yolcu kapasitesi 160 milyon olarak tasarlanan bu havalimanının 2017-2022 arasında tamamen hizmete girmesi planlanıyor. Krize rağmen Dubaili şeyhlerin ekonomik kaynaklarının bizden fazla olduğunu söylersem zannediyorum ki abartmış olmam. Hal böyleyken dahi, sıfırdan bir havalimanını ancak 15 yılda tamamlayabiliyorlarsa biz nasıl 4-5 yılda gerçekleştirebileceğiz acaba? Ülkemizde son yıllarda başarıyla yapılan kısmi havalimanı özelleştirmeleriyle beraber kamuoyunda ciddi bir yanlış algı oluştu. Son yıllarda geniş kapasiteli olup da sıfırdan yapılan tek havalimanı Sabiha Gökçen Uluslararası havalimanıdır ki, o da SSM Müsteşarlığı önderliğinde devlet eliyle yapılmıştır. Diğer havalimanı özelleştirmeleri aslında terminallerin yenilenmesi ve kısmi süreli olarak işletilmesine dair, adı üstünde yap-işlet-devret modeliyle gerçekleşmektedir.
Sayın Kotil mülakatının devamında şu anda Atatürk Havalimanı trafiğinin yüzde 75'ini THY olarak sağladıklarının ve daha fazla büyümek için de yeni bir havalimanına ihtiyaç duyduklarının altını çizmiş. Aynı tespiti daha yıllar öncesinde bu köşeden paylaşmış, THY'yi büyüme planlarına dikkat etmeleri konusunda uyarmıştık. 2016'da açılacak 3. alanın da çok iyimser bir umut olarak algılanması gerektiğinin altını çizmek isterim. Yanılmak umuduyla...

Air France-KLM'de üst yönetim depremi
Dünyanın en büyük havayollarından Air France-KLM'in CEO'su Pierre-Henri Gourgeon, geçen haftalarda aniden istifa etti veya istifası istendi. Yapılan açıklamaya göre Gourgeon'un ayrılmasında Yönetim Kurulu ile aralarındaki fikri sürtüşmenin artması ve beklenen finansal dönüşümün çok ağır işlemesi rol oynadı. Bu istifanın daha 4 ay önce önümüzdeki 4 yıllık dönem için Gourgeon ile yola devam edileceği açıklamasına rağmen gelmesi dikkat çekici. Ancak görünen o ki, Gourgeon ile Yönetim Kurulu ve özellikle Başkan Jean-Cyril Spinetta arasındaki görüş ayrılığı artık devam edilemeyecek bir hal aldı. Bu süreçte geçici olarak CEO'luk görevini Spinetta üstlenirken, CEO yardımcılığına ise KLM'in başında olan Leo van Wijk getirildi. 
Hatırlanacağı üzere 2004 yılında Air France ve KLM birleşerek dünyanın en büyük havayolu gruplarından birini oluşturmuş, birleşmedeki esas amaç ise özellikle satın alma, finans ve insan kaynakları gibi konularda sinerji yaratarak maliyetleri azaltabilmek olarak belirlenmişti. Air France-KLM çok kısa bir süre içinde British Airways ile Iberia'nın oluşturduğu International Consolidated Group (IAG) gibi bir kurumsal yapı oluşturmanın peşinde. Fakat kanımca Fransız ve Hollandalıların kültürel farklılıklarından dolayı bu konuda İngiliz ve İspanyollar kadar başarılı olmaları zor. Keşke iş planları kağıt üzerinde planlandığı kadar kolay olsaydı ama şimdiye kadar bu Air France-KLM birlikteliğinde başarılamadı.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor