• $15,9105
  • €16,8121
  • 941.609
  • 2382.26
27 Şubat 2011 Pazar

THY, 'comfort class' hamlesinde geç kaldı

THY'nin birkaç ay önce bazı hatlarda ve kısıtlı uçak modellerinde uygulamaya başladığı yeni sınıfa talep günden güne artıyor. Adı 'comfort class' olarak belirlenen bu sınıf, business ile ekonomi arasında.

Comfort class', ilk benzer örneği 1999'dan beri ABD'li United Havayolu'nda 'ekonomi plus' adıyla servis veren bir ara sınıf aslında. Bir yandan süratle büyüyen, beş yıldızlı havayolu olma hedefinin peşinde koşan, bir yandan da bu konjonktürde doldurulması çok zor olan 'first class' uygulaması başlatan THY kanımca 'business' ve 'ekonomi' arası bir sınıf yaratmakta geç kalmıştır. 
Elbette geç kalmak, hiç yapmamaktan daha iyidir, ancak kar marjının yüzde 2 civarında olduğu havacılık sektöründe böyle bir gecikmenin maliyeti ciddi bir tetkik gerektirmektedir. THY ilgili yöneticileri, 'first class' uygulamasının başladığı gün itibariyle elde edilen hasılatla aynı tarihte tüm dış hatlarda 'comfort class' uygulaması başlatmış olsalardı elde edilecek hasılatı karşılaştırırlarsa, kuvvetle ihtimal 'comfort class' uygulaması daha karlı görünecektir. Özellikle Ortadoğu'da artan gerilim ve uçulamayan noktalardan kaybedilecek hasılat bu şekilde kısmen telafi edilebilir. Görünen o ki bölgede sıkıntılı süreç bir süre devam edecek ve THY Mısır, Tunus, Yemen, Libya, Fas ve hatta Bahreyn gibi destinasyonlarda hasılat kaybı yaşayacaktır. 
ABD'DE 'EKONOMI PLUS' SINIFINA TALEP ARTIYOR
'Ekonomi plus' isimli sınıfa talebin artmakta olduğuna uzun zaman önce birkaç kez değinmiştik. ABD'de United Havayolu'nun öncülüğünü yaptığı bu sınıfta, yolcular parkuruna göre 50-400 dolar arası ek bedelle daha konforlu uçabiliyorlar. Havayolu ayrıca sık uçan yolcularına birikmiş millerini kullanmaları için bir fırsat daha sunmuş oluyor.        
Şu anda United Havayolu Boeing 747, 777 ve 767 modellerinde her uçakta en az 65 'ekonomi plus' koltukla hizmet veriyor. Geçtiğimiz sene birleştikleri Continental Havayolu da 2012 itibarıyla çoğu uçağında 'ekonomi plus' uygulamasına başlamış olacak.
Bir diğer ABD'li dev Delta da benzer bir sınıf yaratarak adını 'economy comfort' koydu ve onlar da sık seyahat eden kart sahibi yolcularına bu sınıflarda yüzde 25-50 arası indirimler vererek lansman çalışmalarına başladılar. 
Yaşanan ekonomik krize dair etkilerin daha uzun yıllar sürebileceği gerçeğinden yola çıkarak, böyle bir sınıfın havayolları için kurtarıcı olabileceğini düşünebiliriz. Zira artık çoğu şirketin yöneticilerini iş seyahatine 'business class' uçurma gibi bir bütçesi yok. Bu ara sınıf, evvelce 'business' uçabilen ancak maddi kısıtlamalar sebebiyle hareket alanı daralan yolcular için de biçilmiş kaftan. Ekonomi sınıfına kıyasla koltuk aralıklarının daha geniş, ikramın çok daha zengin olması 'comfort class'ı cazip kılıyor. THY de umarız en kısa sürede 'comfort class' segmentinde koltuk sayısını artırarak daha fazla uçak tipine yaymak suretiyle müşterilerine daha fazla opsiyon sunabilir.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak

Erzurum'da mayısta beyaz örtüyle kaplandı