• $16,1036
  • €17,2749
  • 962.057
  • 2394.01
3 Temmuz 2011 Pazar

Tekneyle gidilecek kıyı restoranları

Son dönemlerde Yunan adalarındaki restoranların iyi hizmet verip ne kadar az para aldığını konuşulup duruyor. Peki, ama bizim cennet koylarımızdan neden söz edilmiyor?
Bodrum, Ayvalık, Gökova, Bozcada, Marmaris, Göcek, Fethiye daha niceleri... Türkiye'mizin muhteşem kıyılarında teknenizle bağlanıp keyifle yemek yiyebileceğiniz başlıca restoranları bu yazımda ele almak istiyorum. Türkiye'mizin birçok koyunda bulunan restoranların lezzet harikası mönülerini tekne sefanızla deneme fırsatını sakın kaçırmayın!

Datça, Hayıtbükü
Ortam Restaurant

Datça'nın cennet koylarından Hayıtbükü'nde yer alan Ortam Restaurant, yatçıların gönlünü fetheden yerler arasında. Yemeğinizi ister sahilde, ister terasta yiyebiliyorsunuz. Izgarada kalamar dolma, şarapla pişirilen ahtapot tava denemeye değer                 (0252 728 02 28)

Bozcaada Martı Restaurant
Bozcaada'nın kale manzarasına sahip, güzide koyunda deniz mahsullerini tadabileceğiniz Martı Restaurant'a mutlaka uğrayın derim. Restoranın önündeki iskele, küçük ve orta boy teknelerin yanaşması için uygun bir yer. Mönüsünde yer alan labne peynirli patlıcan fava, Ege otları, balık pastırması, levrek külbastı beğenilen lezzetler arasında.  (0533 351 24 66)

Marmaris, Bozburun Sabrina's Haus
Çiftlik Koyu'nda bulunan Sabrina's Haus, 60 metre uzunluğunda bir iskeleye sahip. İskelesine tekne bağlanamıyor olsa da tekneden botla alınıp tekrar tekneye bırakabiliyorlar. Mönüsünde deniz ürünleri ve yöresel lezzetleri bulabilirsiniz.     (0252 456 20 45)

Ayvalık, Cunda   Günay Restaurant
Günay Restaurant'ın mönüsündeki mezeler tamamen Girit usulü hazırlanıyor. Portakallı ahtapot yahni, lor peynirli patlıcan, yoğurtlu deniz fasulyesi de mekanın beğenilen lezzetleri arasında. Eğer Günay'a gidecekseniz yaprak sarmasını mutlaka sıcak bir şekilde isteyin. Emin olun ki hiçbir yerde böyle bir yaprak sarma lezzetini yakalamamışsınızdır.
(0266 327 10 48)

Göcek, Bedri Rahmi Koyu Nomad Restaurant
Normad Restaurant'ın iskelesi 50-55 teknenin bağlanabileceği büyüklükte. Mönüsündeyse taş fırında yapılan köy ekmeği, kızartmalar, salatalar lezzetleriyle baş döndürüyor. Deniz mahsulleri, ızgara tandır ve kuzu tandır da bir o kadar lezzetli. (0542 353 12 45)

Bodrum, Yalıkavak
Aquarium Restaurant

Bodrum Yalıkavak Marina'da bulunan Aquarium Restaurant'ta birden fazla tekne bağlanabiliyor. Mönü de yer alan türlü Ege otlarının yanı sıra, kabak çiçeği dolması, ahtapotlu karidesli tereyağlı pilav, Akvaryum usulü buğulama ise tadılması gereken diğer lezzetler arasında.                (0252 385 41 51)

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı

Rus balıkçının ağına takıldı! Görenler dokunmaya bile korktu