• $13,5617
  • €15,4764
  • 791.869
  • 2072.93
14 Ağustos 2011 Pazar

Lezzet ve makul hesap, başarının sırrı

Sahurda dışarıda yemek gibi bir düşünceniz varsa, hesaplı ve lezzetli kahvaltısıyla meşhur Kale Pastanesi'ni öneririm. Boğaz'a nazır şahane yemek yemek isteyenler de Chilai'ı mutlaka ziyaret etmeli...

Bahar ve yaz dönemlerinin en güzel yaşandığı semtlerdendir Bebek. Sokaklar cıvıl cıvıldır, Boğaz'ın enfes görüntüsü beni her zaman büyüler. Bebek'in vazgeçilmez yerlerinden Chilai'daydım geçen gün. İşim gereği birçok mekana gider, yemekleri tadar ve eleştirir, yorumlarım. Her zaman keyifle gittiğim ve şehrin merkezinde olsa da gürültüden uzak, Boğaz'a bakan konumuyla çok keyif aldığım bir mekan oldu Chilai. Daha önce bazı noktaları eleştirmiştim ama aradan zaman geçti; duydum ki kadro yeniden kurulmuş,  tekrar denemek için Chilai'ın yolunu tuttum. Yıllardır tanıdığım ve çok sevdiğim Kemal Gündüz işin başına geçmiş. Kemal'i en son gördüğümde Kanyon'daki Kitchenette'te çalışıyordu. Zaten işin basında Lütfu Ayan var, yılların tecrübeli işletmecisi. Şimdi her şey tıkır tıkır işliyor, yemekler de gayet iyi.
Chilai'de hafta sonları yer bulmak biraz zor oluyor. Zeytinli okyanus levreği ve ıstakozlu çilek salatası harikuladeydi. Yolunuz düşerse soğuk çorba 'popcorn gaspatcho' ile keçi peynirli, incirli panna cotta'yı mutlaka deneyin.
SAHURUN KRALI BURADA
Dışarı çıkmayı sevdiğim için sahurda kendimi Rumelihisarı'na atıyorum. Burada dünyanın en güzel kahvaltısını yapabilirsiniz, Kale Pastanesi'nde.  Lezzet olarak da fiyatıyla da sizi üzmeyecek bir mekandır. 4 kişi tıka basa yediğinizde ancak 80 TL. ödersiniz, ki gayet iyi bir rakam bu. Sahurda kapıda bekleyen müşteriler olması beni doğruluyor, üstelik çok müşteri var diye şımarmıyorlar.
Bir defasında mekanın  sahibi Cansın Akoral'a  sordum, '4 sene önceyle şimdiki fiyat aynı, niye zam yapmıyorsunuz?', 'Bize bir gelen bir daha başka yere gitmiyor; artık gelenlerle akraba gibi oldum. Nasıl zam yapalım?' dedi. İşte kaliteli servis ve güzel yemek kadar, bu mantık ve iyi niyet yüzünden yaklaşık 15 yıldır İstanbul'da olduğum zaman pazar kahvaltımı Kale'de yapıyorum.

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!