• $17,9131
  • €18,2474
  • 1022.97
  • 2750.49
28 Kasım 2010 Pazar

Dünya mutfakları tek çatı altında

 Bayramda bir geceliğine de olsa huzur bulmak amacıyla fırsat yaratıp Calista’ya gittim. Yönetim kurulu üyesi Ali Özdoğan çok sevdiğim bir arkadaşımdır. Uzun süredir görüşemiyorduk, kendisini görmek için “Fırsat bu fırsattır” dedim. Ama inanın Ali Özdoğan da olmasa ben Calista’yı yine de tercih ederdim.  Standartların hayli yüksek olduğu otelde, Calista’ya özgü ‘A la Carte All Inclusive’ sistemiyle hizmet sunuluyor. 
Bu sistem dünyada şu ana kadar uygulanan tüm benzer sistemler incelenerek, klasikleşen servislerin dışında bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Bu konsept, dünyada ilk kez Calista’da uygulanıyormuş. Sistem, otelin her yerinde tüm servisleri olanaklı kılan, misafiri yormayan ve her zaman alternatif sunabilen, dünyadaki lezzetleri orijinal tatlarında ve sunumlarıyla servis eden, müşteri memnuniyeti odaklı bir anlayış. Dünyanın en farklı otel projesini hayata geçirerek bu anlamda Türkiye ve dünyada ilk sıralara yerleşen Calista, sekiz özgün A la Carte restoranı ile hizmet veriyor. Mutfak Şefi Hüseyin Toprakçı’nın hazırlamış olduğu yemekler İtalyan, Balık, Uzakdoğu, Türk, Güney Amerika, Barbekü, Çilingir ve VIP olmak üzere 8 başlıkta toplanmış. 750 kişi kapasiteli açık büfe ana restoranı Bellum’da Türk ve dünya mutfaklarından kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri sunuluyor. 
Uzakdoğu A la Carte restoranı Sakura’daki değişik lezzetler, egzotik yemek sunumlarıyla servis ediliyor. Tepanyaki ustası Şef Philip Hau, Uzakdoğu mutfağının, özenle hazırlanmış egzotik tatlarını sunuyor. Akşam yemeğinde ise İtalyan mutfağının en seçkin lezzetlerini Chianti eşliğinde sunan Timo’ysa dünyadaki en iyi İtalyan mutfaklarına eşdeğer bir lezzet sunuyor. Turca’da, otantik Türk ve Osmanlı mutfağı yemeklerinin ve tatlılarının yer aldığı zengin mönü misafirlere servis ediliyor. Taze deniz mahsulleri, zengin balık ve içki çeşitlerinin sohbetlerinizi renklendireceği A la Carte restoranlardan More ise çok şık… Güney Amerika mutfağının baharatlı tatlarını seven gurmeler için vazgeçilmez bir mekan olan La Carne, taze nane yaprakları ile hazırlanan ‘Caipirinha’ aperatif servisleriyle başlayıp ‘Rodizio servisi’ ile süren Latin otantizmini yaşatıyor. 
HİJYEN LABORATUARI
Aileniz ve dostlarınızla barbekü keyfi yaşayacağınız Barbekü restoran veya rakının, özenle hazırlanmış birbirinden lezzetli mezelerle içildiği Çilingir restoran da otelin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu seyahatten kilo alarak geri döndüm!
Otel, kalite anlayışını gıda hijyeni dalında yaptığı benzersiz bir proje ile ortaya koymuş. Otel, gıda analizlerini kendi bünyesinde yapmak için özel gıda laboratuarı kurmuş. Calista’da gıda analizlerinin yanı sıra kişisel hijyenin düzenli olarak takip edilebileceği el ve yüzey analizleri de yapılıyor. Bu bence sektörde yapılan çok büyük bir yenilik. 
PERFORMANS KALMAMIŞ
Hazır Antalya’ya gitmişken otelin yanındaki Spice Hotel & Spa’da sahneye çıkan Serdar Ortaç’ı izlemeye gittim. Ama inanın Ortaç’ın en kötü sahne performansıydı. Çünkü bu bayram neredeyse 5 yerde sahne almıştı ve artık ne kendisinin ne de dansçılarının sahne performansı gösterecek halleri kalmıştı. Zaten Ortaç sahneden de bu durumu “Dansçı kızlarımız çok yorgun” diyerek dile getirdi. Tamam bu özel günlerde birçok yerde sahne alıp büyük paralar kazanıyorsunuz ama sizi izleyenlerin akıllarında hep kötü bir imajla kalıyorsunu. Bu son derece yanlış değil mi sizce de?
<p>Türk müziğinin usta söz yazarı, besteci ve şarkıcısı Selami Şahin, Akşam TV'de yayınlanan Akşam Y

Selami Şahin: Hayatımın filminde başrol oğlumun

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü