• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
9 Şubat 2024 Cuma

Yalana karşı hakikat mücadelesi

Son dönemlerde çalışma hayatına yönelik çok sayıda kanuni değişiklik ve çeşitli düzenlemeler yapıldı. Çalışma hayatına, emekçilere ve emeklilere dair düzenlemeler milyonlarca vatandaşımızı doğrudan ilgilendirdiği için dikkatle takip ediliyor. Ücret ve maaş artışları, emekli aylıkları, sosyal güvenlik, toplu pazarlıklar, çalışma hayatının temel meseleleri gibi konular medyada en fazla ilgi çeken haberler arasında yer alıyor. Son yıllarda çalışma hayatının çok geniş kesimlerini ilgilendiren EYT, sözleşmeli personelin kadroya alınması, 3600 ek gösterge ve benzeri birçok düzenlemenin hayata geçmesi medyanın bu haberlere ilgisini daha da artırdı. Bu nedenle yazılı ve görsel medya kuruluşları çok sayıda uzman yorumcuya yayınlarında yer veriyor.

Medya mecralarında yer verilen yorumcuların bir kısmı konunun gerçek uzmanlarından oluşurken bir kısmı da sözde uzman olarak nitelendirilebilir. Sözde uzman diyorum zira bazı konularda yorumlarını görünce konudan bihaber olduklarını anlıyoruz. Cahil cesaretiyle tam olarak bilmediklerini konularda öyle emin konuşuyorlar ki konuyu bilmeyenlerin inanması normal sayılabilir. Bazıları ise ideolojik nedenlerle vatandaşlarımıza bilerek yanlış bilgi vererek tepki oluşturmak istiyor. Bu konuda neredeyse haftada birkaç gün sözde uzmanların veya bilerek yanlış bilgi verenlerin hatalarını düzeltmek için çaba gösteriliyor.

Bu konuda en son yalan bilgi SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ilave olarak verilen yaklaşık 11,5 puanlık artışın seyyanen olduğu ve maaşlara yansımayacağı iddiası olarak medya mecralarında devreye sokuldu.

Bilindiği gibi mevzuata göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerin ocak ayı aylık artışları yüzde 37,57 olmuştu. Memur emeklilerinin ise toplu sözleşmeye göre ocak ayı aylık artışları yüzde 49,25 olmuştu. Aradaki fark Cumhurbaşkanımızın onayıyla giderilmiş, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de ocak ayı zammı yüzde 49,25 uygulanmıştı. Bu konuyla ilgili kanuni değişiklik gerekiyordu. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayı aylıklarını yüzde 37,57 artış yapılan aylıklar olarak aldıktan sonra kanuni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu nedenle 13,5 milyon emekli için fark ödemeleri 6-7 Şubat tarihlerinde yapıldı.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri e-Devlet kapısı üzerinden maaşlarını kontrol ettiklerinde yüzde 37,57 artış yapılan aylık bilgilerini gördüler. Bunun üzerine emekliler, fark olarak aldıkları ilave artışın seyyanen yapılıp yapılmadığı sorusunun cevabını aradılar. Daha önce olduğu gibi bazı kesimler devreye girerek yalan haberi yaygınlaştırdılar.

Doğrusu şudur: SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilen fark artık emekli aylıklarının bir parçasıdır. Seyyanen artış verilmemiştir. Farkın sonradan ödenmesinin nedeni yasal süreci tamamlanana kadar zaten emekli aylıklarının alınmış olmasıdır. Emeklilerimiz şubat ayı aylıklarını yüzde 49,25 artışlı olarak alacaklardır. E-devlet kapısı üzerinden emekli aylıklarının yüzde 49,25 artış yapıldığı tutar birkaç gün içinde görülecektir. Sistem çalışmaları sürerken ilave artışın emekli aylıklarına yansıtılmayacağı yalanı çökmüştür.

Maalesef yalan bilgi çok daha kolay yayılıyor. Daha önce defalarca uyardığımız gibi bu konularda güvenilir kişilere ve devlet kurumlarımıza itibar edilmelidir.

Söylenmemiş sözleri söylenmiş gibi haber yapan, bilmediği konularda uzmanmış gibi yorum yapan, vatandaşlarımızı bilerek yanlış yönlendiren kişilere ve mecralara karşı dikkatli olmamız gerekir.

<p>Çevresinde kaçak kazı yapılarak çukurların bırakıldığı 196 yıllık su bendinin uğradığı tahribat h

196 yıllık mirası böyle talan ettiler

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu

Tanzanya'da 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü

Kriz sürüyor... Yasa dışı geçişler böyle görüntülendi