• $28,921
  • €31,3202
  • 1884.39
  • 8087.24
17 Temmuz 2023 Pazartesi

Uluslararası sendikaların Türkiye karşıtlığı-1

Uluslararası sendikalar çalışma hayatına ilişkin ülkelerle ilgili raporlar veya endeksler yayınlıyor. Özellikle son 10-15 yıldır Türkiye'ye yönelik raporların taraflı olmanın ötesinde kirli bir kampanyanın parçası olduğu söylenebilir. Bu konuda çok sayıda örnek verilebilir. Mesela 2022 yılı ITUC (Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu) Küresel Haklar Endeksi'ne göre Türkiye 'çalışanlar için en kötü 10 ülke' arasındaymış. Bu endeksin ne kadar bilimsel! olduğunu anlamak için sıralanan 10 ülkeye bakalım: Bangladeş, Beyaz Rusya, Brezilya, Kolombiya, Mısır, Myanmar, Filipinler, Türkiye, Eswatini ve Guatemala. Bir de tabi sıralamaya girmeyen ülkelere bakılırsa endeksin ciddiye alınacak bir tarafının olmadığını söyleyebiliriz. Ancak geçen hafta TBMM'de bu rapor dikkate alınarak konuşmalar yapıldı. Türkiye'yi karalama amacıyla hazırlanan bu raporların nasıl hazırlandığını ve karalama kampanyasının nasıl işlediğini anlatalım...

Türkiye aleyhine kampanya nasıl işliyor?

Uluslararası sendikalara ülkemizden bazı sendikalar yalan ve iftira dolu mektuplar/raporlar gönderiyor. Burada yazılanların doğruluğundan kuşku duymadan ve bunların gerçekliğini araştırmadan hüküm veren uluslararası sendikal örgütler bu kirli bilgileri raporlarına dayanak yapıyor. Sonra endeks veya rapor olarak yayınlıyorlar. Ayrıca buradaki yanlı(ş) bilgileri esas kabul ederek bir kampanyayla tüm dünyadan üyesi sendikalara göndererek Türkiye'yi protesto etme çağrısı yapıyorlar.

Ülkemizi kirli bilgilerle şikayet eden sendikalar protesto mektupları geldiğinde de "dünya sendikalarından Türkiye'ye tepki" diyerek sanki kirli bilgilerin yer aldığı mektupları kendileri göndermemiş gibi davranıyorlar. Belli medya organları ise bu mektupları "Türkiye'ye uluslararası sendikalardan ağır eleştiriler" başlıklarıyla haber yapıyor. Bazı sendikacılar, siyasetçiler ve gazeteciler ise bu haberler üzerinden Türkiye'ye yönelik olumsuz algı operasyonları sürdürüyor.

Endeks nasıl hazırlanıyor?

Endekste 148 ülke sözde analiz edilerek çalışanlar için en kötü 10 ülke sıralanıyor. Türkiye ile ilgili örgütlenme özgürlüğü, sendikal haklar ve grev haklarına ilişkin değerlendirmelerde yanlış bilgilere ilaveten araştırılmadan doğru kabul edilen vakalara da yer veriliyor. Endekste Türkiye ilgili çok sayıda yanlış bilgi ve vaka örnekleri var. Mesela Endeks'in Türkiye bölümünde paylaşılan bir fotoğrafın alt yazısında "1 Mayıs'ta sendikacılar tutuklandı" ifadesine yer verilmiş. Ancak Türkiye'de 1 Mayıs'ta tutuklanan sendikacı olmadığı gibi resimde sendikacılar değil marjinal sol bir örgütün gömleklerini giyenler kişiler var. Bunun gibi çok sayıda örnek üzerinden Türkiye çalışanlar için en kötü 10 ülke arasına alınmış...

Son yıllarda çalışanlara yönelik devrim sayılacak düzenlemelere imza atan Türkiye çalışanlar için en kötü 10 ülkeden biri öyle mi?

1 Mayıs'ı resmi tatil yapan Türkiye kötü, iş yasasını protesto eden çalışanlara orantısız şiddet kullanan Fransa iyi öyle mi?

EYT düzenlemesini yapan Türkiye kötü, emeklilik yaşının 62'den 64'e çıkaran Fransa iyi öyle mi?

Çalışanların maaş artışlarına enflasyonun yarısını teklif ettiği için grev kararlarına maruz kalan İngiltere iyi, çalışanlarına enflasyonun üzerinde artışlar vermeye çalışan Türkiye kötü öyle mi?

Sendikal örgütlenme oranı memurlarda yüzde 74,5 işçilerde yüzde 14,4 olan Türkiye kötü, örgütlenme oranları yüzde 10'larda olan ülkeler iyi öyle mi?

3600 ek gösterge düzenlemesini yapan, 500 bin sözleşmeliyi kadroya alan, 2018 yılında taşeron işçileri kadroya alan, geçici işçi meselesini çözen Türkiye kötü, sosyal hakları tasfiye eden batılı ülkeler iyi öyle mi?

Endekste yer alan yanlı(ş) bilgileri ve vakaları paylaşmaya devam edeceğiz...

<p>Mardin kırsalında gerçekleştirilen Kahramanlar-32 Operasyonunda biri kırmızı kategoride olmak üze

Mardin'de 'Kahramanlar' operasyonu

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti