• $32,5217
  • €34,9571
  • 2433.23
  • 10471.3
24 Mayıs 2024 Cuma

Menderes ve hırçın muhalefet

Adnan Menderes ve arkadaşları tek parti iktidarına son vererek demokrasinin yerleşmesinde büyük bir mücadele vermiştir. Bu mücadelede büyük bedeller ödediler. DP'liler, iktidarda kaldığı 10 yıllık sürede iftiralara, yalanlara ve haysiyet cellatlığına muhatap oldular. Menderes ve arkadaşları dikta rejimi kurmakla, irticacı olmakla, yolsuzluk yapmakla itham edildiler.

Uzun yıllar tek başına iktidar olan CHP muhalefete pek alışkın değildi. CHP ve elitleri bu nedenle 1950 yılında iktidar olan Demokrat Parti'ye ve Adnan Menderes'e yönelik hırçın ve yıkıcı bir muhalefet yaptı. CHP bu anlayışı bir miras gibi daha sonraki dönemde de devam ettirdi.

CHP'nin, Ak Parti'ye karşı yaptığı yıkıcı muhalefet anlayışının da geçmişten tevarüs ettiğini görüyoruz. Menderes'e yönelik bitmez bir kin ile yıkıcı muhalefet yapan CHP, sonunda Menderes ve arkadaşlarının asılmasına sebep oldular.

Adnan Menderes 1954 yılında CHP'nin kendilerine yönelik tutumunu şu şekilde ifade ediyor: "Bizim bütün günahımız iktidara gelmemizdir. Affetmez bir kin, bizi bu günahımız için ölünceye kadar takip edecektir." Menderes, partisine ve kendilerine yönelik nefretin onları idama götüreceğini sanki önceden tahmin etmişti.

Yassıada'da yargılanan DP'li Tevfik İleri, savunmasında şunları söylemişti: "Geldik, gidiyoruz. Allah hiçbir iktidara Halk Partisi gibi bir muhalefet göstermesin. Bu partinin bünyesi daima iktidarda bulunmaya onu zorlar, yapılışı buna göredir. Tarihinde bir ihtiras vardır." DP döneminde bakanlık yapmış olan Tevfik İleri, CHP'nin yıkıcı muhalefetinin nedeninin bünyesinden kaynaklandığına işaret ediyor. CHP'nin muhalefet anlayışına yönelik neler yaşamış ki "Allah hiçbir iktidara Halk Partisi gibi bir muhalefet göstermesin" ifadesini kullanıyor.

DP'li milletvekili Mükerrem Sarol ise CHP'nin yaptıklarıyla ilgili şu tespitleri yapıyor: "Hızlarını ve hınçlarını Meclis kürsüsünde alamayan muhalefet hatipleri, yurdu bir uçtan bir uca dolaşarak, yalan ve tezvirler saçarak memleketi kapkara hale soktular. Devlet ve hükümet başkanlarından, mebusuna kadar iktidar mensupları her fırsat ve her vesile ile çirkin hakaretlere maruz bırakıldılar."

Geçmişte DP'ye ve Menderes'e yapılan yıkıcı muhalefetin bu dönemde de aynı yöntemlerle ve aynı iddialarla Ak Parti'ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik yapıldığına da şahit olduk. Muhalefet etmeyi yıkmak olarak gören anlayışın değişme ihtimali zor görünüyor. Zira nefreti sıradanlaştıranların, oy için hırçın ve yıkıcı muhalefet yapanların, rakiplerine her fırsatta hakaret edenlerin kurumsal olarak değişmeleri kolay olmuyor.

<p>Yer Hakkari'nin Yükseova ilçesine bağlı Kısıklı köyü.</p><p>260 haneli yaklaşık 1500 nüfuslu Kısı

Türkiye'de tek: İmece usulü kurban!

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!