• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
27 Ekim 2023 Cuma

İnsanlığın ortak vicdanının sesi olmak

Gazze'de Filistinlilere yönelik soykırım ne yazık ki devam ediyor. İşgalci İsrail bebekleri, çocukları, kadınları ve sivilleri taammüden katlediyor. Gazze'de işlenen cinayetlerle sadece masum insanlar değil, insanlık onuru da öldürülüyor. İşgalci İsrail, başta ABD olmak üzere AB ve Batılı ülkelerden aldığı destekle insanlık dışı katliamlar yapıyor. Her geçen gün artan insani maliyeti dünyanın taşıması çok zor.

Küçücük çocukların bombalarla yanan bedenlerini, tedavi için hastanelere yetiştirilen insanların kanlı bedenlerini ve yıkılan binaların altında kalmış insanları sadece İsrail ve destekçilerinin yöneticileri görmüyor. İsrail ve destekçisi ülkelerin sokakları ve halkları şükür ki insanlık adına Filistinlileri destekliyor. İnsanlığın ortak vicdanı sokaklarda, salonlarda, tribünlerde ve dünyanın her yerinde kendini gösteriyor. Evlatlarını kaybeden annelerin, annelerini kaybeden evlatların, işgalci İsrail'in attığı bombalarla yaralanan çocukların ağızlarında Al-i İmrân suresinde geçen şu ayet var: "Hasbünallahü ve nimel vekil" (Allah bize yeter, O ne güzel vekildir). Yaşanan soykırımı gözlerimiz yaşlı, kalbimiz daralmış ve hakkıyla bir şeyler yapamamanın acısıyla takip ediyoruz.

Filistin meselesinde başından beri ülkemizin durduğu yer belli. Cumhurbaşkanımız Erdoğan soykırımı durdurmak için günlerdir diplomasi trafiği yürütüyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise ülkemizin bu konudaki düşüncelerini muhataplarını bizzat ziyaret ederek anlatmaya çalışıyor. Bu konuda sayıları az da olsa dünyanın vicdanlı liderlerinden ve yöneticilerinden de soykırıma itirazlar yükseliyor. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, AK Parti grubunda Filistin meselesi ve İsrail'in soykırımına dair yaptığı konuşmayla insanlığın vicdanına tercüman oldu. Konuşmada sorunun nedenlerini, çözümlerini ve Türkiye'nin üstlenmek istediği sorumlulukları anlattı.

Dünya medyasının yakından takip ettiği konuşmayı tüm dünya dikkatle dinledi. Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın insanlığın vicdanını yansıtan bir konuşma yapacağını düşünüyorlardı. Yanılmadılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında güç sarhoşluğuna kapılan İsrail'i "Ey İsrail, bu kafayla bir yere gidemezsin. Yanına ister Amerika'yı al, ister başkalarını, ister Batı'yı al, bir yere gidemezsin. Ve Amerika dünyada adaletle hükmedilmesini sağlamadığı, istemediği için o da kaybedecek. Bütün mesele, adil bir dünyanın kurulmasından geçer." diyerek uyardı.

Ülkemizin soykırım karşısındaki tutumunu şöyle ifade etti: "Biz ülke ve millet olarak hakikati haykırmaya, bunun için siyasi, diplomatik, gerekirse askeri tüm yolları devreye sokmaya devam edeceğiz. Kalbimizle, dilimizle, elimizle ne yapabiliyorsak yapacağız. Medeniyetimizin, inancımızın ve kültürümüzün gereği olan duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz." Cumhurbaşkanı Erdoğan ateşi körükleyen Batılı devletlere şu uyarıda bulundu: "Sürekli körüklenen bu yangının ne zaman nereye sıçrayacağı ve nereleri yakıp, yıkıp, her tarafı kül edeceği bilinmez. Ne bölge halkı, ne dünya böyle bir acıyı, zulmü, kısır döngüyü hak ediyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında yapılması gerekenlerle ilgili olarak da derhal ateşkes ilan edilmesini, füze atışlarının kesilmesini, rehinelerin serbest bırakılmasını, insani koridor oluşturulmasını, yaralıların çıkışına tahditsiz izin verilmesini, 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan egemen bir Filistin Devleti'nin kurulmasını öneriyor.

Cumhur İttifakı 28 Ekim'de İstanbul'da büyük Filistin mitingi yapacak. Cumhurbaşkanının grup toplantısında yapacağı konuşmayı dikkatle bekleyen tüm insanlığın gözü bu sefer İstanbul'daki mitingde olacak. Filistinli kardeşlerimize desteğimizi ve soykırımcılara tepkimizi mitinge katılarak vermeliyiz.

<p>Beşiktaş Başkan Adayı Serdal Adalı, başkanlık yarışındaki rakibi Hasan Arat'ın, Paris Saint-Germa

Serdal Adalı'dan Hasan Arat'a: Bando mızıkayla transfer yapılmaz

Yaban hayvanlarına ev sahipliği yapıyor! Limni Gölü Tabiat Parkı

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı